אודה מאד אם תוכלו לעזור

מצב
הנושא נעול.
אודה מאד אם תוכלו לעזור

אודה מאד אם תוכלו לעזור
אני בונה בית האיזור בו אגור חם ביותר רוב השנה עם שמש חזקה שלאורה קשה להיות ביום בגלל החום, חשוב לי לישמור כמה שיותר שיהייה נעים ומוצל בבית ולכן חשבתי למקם את הבית בצורה שהסלון המטבח ופינת האוכל ימוקמו באיזור של כיוון צפון בו יש פחות שמש במשך היום והחדרים שבהם שוכנים בלילה יהיו בצד הדרומי השיקול היחיד שעומד מולי הוא להתרחק מהשמש ביום גם לגינה שתהייה מהסלון החוצה יהייה יותר קל לגדול אם היא לא תהייה בצד של השמש. ומצד שני על פי ספר שקראתי מומלץ לעשות דווקה הפוך מזה לשים את חדר האורחים באיזור הדרומי היותר חי ושוקק ואת חדרי השינה באיזור הצפוני אם זה נכון אז במקרה שלי מה יותר כדאי?

arcdsgn

New member
למירי

אודה מאד אם תוכלו לעזור
אני בונה בית האיזור בו אגור חם ביותר רוב השנה עם שמש חזקה שלאורה קשה להיות ביום בגלל החום, חשוב לי לישמור כמה שיותר שיהייה נעים ומוצל בבית ולכן חשבתי למקם את הבית בצורה שהסלון המטבח ופינת האוכל ימוקמו באיזור של כיוון צפון בו יש פחות שמש במשך היום והחדרים שבהם שוכנים בלילה יהיו בצד הדרומי השיקול היחיד שעומד מולי הוא להתרחק מהשמש ביום גם לגינה שתהייה מהסלון החוצה יהייה יותר קל לגדול אם היא לא תהייה בצד של השמש. ומצד שני על פי ספר שקראתי מומלץ לעשות דווקה הפוך מזה לשים את חדר האורחים באיזור הדרומי היותר חי ושוקק ואת חדרי השינה באיזור הצפוני אם זה נכון אז במקרה שלי מה יותר כדאי?
למירי
מה שקראת בספר נכון. אין דבר חשוב יותר מהעמדת בניין וחלוקה פונקציונאלית נכונה ביחס לאותה העמדה. ישנה חשיבות רבה מאוד למשטר הרוחות במקום, כדי לתכנן איורור פסיבי ולהתגונן מפניהן וממה שהן נושאות עימן. אמנם אפשר לתכנן חלל מגורים (סלון) צפוני ואין פסול בכך רק לקחת בחשבון את שיקולי התאורה הטבעית המגיעה מכיוון זה. חדרי שינה דרומיים חייבם הצללה מאסיבית על הקיר בדרומי החיצוני ובידוד איכותי, כדי שיהיה נעים להכנס אליהם בשעות בערב. כעקרון הסכמה המתוארת בספר תואמת את כל התאוריות המתייחסו לתכנון חללי מגורים ביחס לכיווני השמש. (אינני יודע על איזה ספר מדובר) חלל המגורים והמטבח (חללי "יום") רצוי שיופנו דרומה ובעזרת תכנון מערכת הצללות נכונה, "לוסת" את כמו השמש הנכנסת אליהם מכיוון זה בכל ימות השנה. אין צורך להסביר את חשיבותו של אור השמש הטבעי וכיצד הוא תורם לאיכות חיי הדירים בבית, רק צריך לתכנן זאת בתבונה. כל זה ועוד נכון תאורתית בלבד ואינו יכול להתיחס ספציפית למקרה שלך או למקרים אנונימיים אחרים ברשת. בקיצור, תתיעצי עם אדריכל ! ויפה שעה אחת קודם
בהצלחה!

מצב
הנושא נעול.
למעלה