אומנות לחימה... איך בוחרים איזו?

kerenn2

New member
אומנות לחימה... איך בוחרים איזו?

האם מישהו יכול להמליץ לי על אומנות לחימה שמועילה להגנה עצמית ברחוב, לא דורשת כוח פיזי רב מהמתאמן, ולא בעלת טכניקות מסובכות כמו שראיתי שיש באייקידו, כי פשוט יש כ"כ הרבה אומנויות לחימה ואני לא יודעת על איזה כיוון ללכת וגם לא על מה מתבססת כל אחת מהן. אשמח מאוד לקבל איזה שהיא הכוונה תודה מראש, קרן

orii

New member
הנה נקודת התחלה

מאמר מבוא על בחירת אומנות לחימה. אם אפשר להוסיף שאין קסמים. אם את רוצה אומנוצת לחימה שמשתמשת כמה שפחות בכוח את צריכה הרבה טכניקה - לאמן את יכולת התנועה והתגובה שלך כך שמול איום של אדם הרבה יותר חזק יהיה לך סיכוי. זו לדעתי עבושה של שנים. אם העיקר עבורך הוא ההגנה העצמית אולי הכי כדאי ללמוד להשתמש בנשק. חם קר או פושר. במקרה הקר אני ממליץ בחום על ארניס אצל יובל וגיא שכותבים כאן.

MidNight Flame

New member
לכי ועשי אימוני ניסיון ואל...

תפסלי אייקידו, זה לא כזה מסובך כמו שזה נראה - לא כולנו מאסטרים (מקסימום מאסטר פוקימון
)

nage

New member
כן, אל תפסלי אייקידו זה לא מסובך...

כמו שזה נראה. . . . .................. זה הרבה יותר מסובך ממה שזה נראה, אבל שווה כל רגע.

isaacl

New member
עצתי

לא לחפש דרכי קסמים. גם אמנויות לחימה שנראות פשוטות כמו קארטה אינן פשוטות כלל. בין אם מדובר באמנויות בעלות תנועות מורכבות יותר כמו אייקידו, בין אם מדובר באמנויות "פשוטות" כמו קארטה, יש צורך במיומנות גבוהה, הרבה הרבה עבודה ורמה גבוהה של גופנפש. אם את מחפשת רק הגנה עצמית, עצתי לך שתרכשי אקדח, מכשיר הלם או מיכל גז. בכל אמנות לחימה נדרשת עבודה של כעשר שנים עד שתגיעי ליכולת הגנה של ממש, וגם אז שום דבר איננו מובטח לך. וכמו שהציעו לפני, אולי תבואי לנסות? יצחק

חולק על דעתו של מכובדי

שבדרך-כלל, שורותיו - כפנינים בעיני
ישנן שיטות "מכוונות הגנה עצמית" יותר מאחרות. לשם כך הן נועדו והתוצאות מהירות בהרבה מעשר שנות אימון
לאלו (כגון "קרב מגע" ודומיו): תכונות ואיכויות השונות מרוב השיטות המסורתיות שהוזכרו לעייל. מי שמחפש ללמוד דספלינה כל שהיא עמ' להשתלם בפרק זמן קצר יחסית בהגנה עצמית, אינו דורש דבר גס, שאינו במקומו או תלוש מן המציאות... הוא פשוט מחפש דבר-מה השונה ממה שרובנו מתרגלים... אדם כזה יש להפנות אל המקומות המתאימים ולא לומר לו: "למד לפחות עשר שנים או לחילופין לך לקנות אקדח"... עצה שכגון היא בבחינת לטעות ולהטעות.

kerenn2

New member
אומנויות לחימה...

אני מודעת לכך שמיומנות הגנה גבוהה מתקבלת אחרי למידה מרובה אך עדיין אני רוצה לדעת להגן על עצמי ומחפשת איזה תחום ללמוד. בקשר לנשיאת כלי הגנה שונים אז אקדח זה לא ממש אפשרי וגז מדמיע לא יעיל מאה אחוז. בקשר לאיקידו אז הייתי בשיעור נסיון ולא התחברתי לכל המורכבות של התנועות בטכניקות. האם ישנן אומנויות לחימה שהן עדיפות לאנשים חזקים מבחינה פיזית כמו כל תחומי הקראטה? והאם לאנשים פחות חזקים פיזית (כמוני) עדיף ללכת על אומנויות שפועלות יותר על טכניקות ופחות על כוח? אשמח לשמוע תגובות, בתודה קרן.

orii

New member
את מוזמנת לנסות אצל המורה שלי

הוא מלמד טאי צ'י במרכז חווא טו. זו האומנות שלדעתי האישית מבוססת הכי פחות על כח. היא נלמדת אחרת לגמרי מאייקידו (מבחינת מרכיבי האימון). כמובן, לוקח הרבה מאוד זמן של אימון רציני להגיע להגנה עצמית ברמה גבוהה.

isaacl

New member
אני מקווה

שלא שידרתי התנשאות או משהו דומה. אני בטוח שכאיש אייקידו, כל מילה שאכתוב תשמע כמיסיונריות. אבל אולי יש משהו בדברי. יש תחושת דחייה מסוימת כמתחילים שיטה מורכבת. את פתאום מרגישה מסורבלת ורחוקה, אבל לדעתי זה עובר מהר והמאמץ משתלם. זה כמו ללמוד שפה חדשה. המורה שלי דורש ממני כעת להתמחות בג'ו-דו. זוהי אמנות לחימה מאוד מסורתית, קאטה משמעממת, טכניקה של ג'ו השונה מאוד מזו שאני רגיל לה מטכניקת הג'ו של אייקידו. ואני מרגיש שאני לא מתחבר לכלום. אבל אני יודע שברגע שאשלוט בטכניקה, ברגע שלא אצטרך לחשוב על כל תנועה, על מיקום כף הרגל, על כיוון האגן, על תנוחת הידיים, הכל יהיה מהנה יותר. אייקידו היא אמנות לחימה מענגת במיוחד משום שהיא באמת נותנת תחושה של הרמוניה עם הזולת. לא תחושה של כוח ושל עצמה. לדעתי ההשקעה כדאית. יצחק

amir_aikido

New member
מאזן

קרן העניין הוא מאוד פשוט: כוח הוא יתרון משמעותי מאוד במצב אמיתי, וכך גם גודל. ובד"כ, אם אחר תוקף אותך, סביר שהוא עושה זאת מעמדת יתרון, והיתרונות הנפוצים ביותר הם השניים הרשומים למעלה (יתרונות אחרים יכולים להיות כלי-נשק, חברים או נסיון וידע שלו). עך מנת לצאת ממצב ביתרון, את צריכה לאזן את היתרונות הללו. כיוון שלא סביר שתוכלי לשנות את גודלך, וגם לאזן את מאזן החוזק יהיה לך מאוד קשה (גברים חזקים יותר מנשים טבעית), את נדרשת למצוא לך פתרון אחר. הפתרון הפשוט ביותר הוא כלי נשק ומעט מיומנות בשימוש בו (כולל שליפתו ממקום מסתור תחת לחץ). פתרון אחר הוא ידע ונסיון. (ישנם כמובן גם אלמנטים נוספים, כדוגמאת מוטיבציה, אגרסיביות, וגם תנאי סביבה שגם הם ישפיעו על התוצאות של עימות.) טכניקות הן חלק מאותו הידע שאמור לאפשר לך לנצח בעימות (כאדם חלש וקטן יותר). כשאנו מדברים על טכניקה, זו יכולה להיות טכניקה מאוד מורכבת, או "סתם אצבע לנקודת תורפה" (עין). בשני המקרים, לממש את הטכניקה תחת לחץ ובתנאים אמיתיים בכלל לא קל. מנסיוני באייקידו (אמנם בסגנון אחר משאת ראית אך זה לא משנה), דוקא הטכניקות שנראות מסובכות, הן הטכניקות שיותר קל לבצע, ואילו הטכניקות הנראות פשוטות, הן הן הטכניקות הקשות לביצוע בתנאי אמת, שכן הן דורשות הרבה יותר רגישות למצב היריב ותזמון מדוייק בהרבה, ואותו הדבר נכון לגבי האצבע לעין - זו אולי נשמעת טכניקה מאוד פשוטה, אך במציאות, אנשים מגינים על העיניים אינטינקטיבית כששולחים תנועה אליהן, ולפגוע עם אצבע אחת (או שתיים) בעיין תוך כדי תנועה וכשתוקפים אותך, דורש הרבה יותר קור רוח מכפי שזה נראה. לכן, יש אמנויות לחימה ומורים שמעדיפים להתחיל את הלימוד במצבים שהם יותר פשוטים ופחות אלימים, וללמד את פתרונם כשלב ראשון, ורק אז להתקדם הלאה בהדרגתיות אל מצבים קשים יותר. זהו חלק מגישת הלימוד הנפוצה באייקידו, ובאמנויות דומות. באמנויות כדוגמאת האייקידו המצב אף מורכב יותר, שכן לא פעם מנסים ללמד אותך להגיב באופן שמנוגד לאינטינקט הבסיסי: לא להתנגד בכוח מול כוח אלא לחוש בכוח היריב ולנצלו כדי להוציא את היריב משיווי משקל ולהגיע לטכניקה, וכשתוקפים אותך, להתקרב אל התוקף ולא להתרחק ממנו. אמנויות אחרות(כדוגמת הקראטה שהזכרת), עשויות לבחור בדרכים מעט שונות להגיע אל אותו היעד, שכן גם בקראטה יש עדיפות לפיתוח הטכניקה על פיתוח הכוח. אם אייקידו איננו מוצא חן בעינייך, אז אני מציע שלא תלמדי אייקידו. על מנת שאמנות לחימה תוכל לתרום לאדם בצורה ממשית, האדם חייב לאהוב את העיסוק באמנות
ונקודה אחרונה, אמנות לחימה איננה הפתרון הנכון לבעיה של "הגנה עצמית". ללמוד אמנות לחימה להגנה עצמית זו השקעת יתר לצורך זה, בעיקר משום ש"הגנה עצמית" היא רק חלק מהלימוד של אמנויות הלחימה, ולאו דווקא החלק הראשון, אך גם משום שבלימוד אמנויות לחימה, לא פעם מזניחים נושאים רבים שהם מאוד חשובים להגנה עצמית. הפתרון הכי מוצלח ל"הגנה עצמית" הוא המנעות: זיהוי פוטנציאל סכנה והתרחקות ממנו
ומי שמסתכל לטווח ארוך מספיק, יוכל כמעט תמיד להשתמש בפתרון זה, ולא יאלץ להגיע לעימות פיזי כמעט אף-פעם. אמיר

סכין מתקפלת

לא תופסת כמעט מקום, לא שוקלת כמעט כלום, קלה לתפעול ולא מצריכה כח. את מוזמנת לבוא אלינו ולטעום, כי גם סכין מצריכה טכניקה. לגבי איזו אומנות לחימה מתאימה לך - אני ממליץ על זו שתתמידי בה. איך יודעים? זה קצת כמו לבחור בן זוג. הרבה רגש, קצת הגיון בריא והכי חשוב - להתנסות!

meir ho

New member
אגרוף תאילנדי

זה נראה לי בדיוק מה שאתה מחפש.

Dragon Roar

New member
שלום קרן...

בשביל לבצע טכניקה כמו שצריך, צריך לזה כוח. במיוחד טכניקה כמו נעילה או הפלה. קחי בחשבון גם אם תדעי להגן על עצמך והתוקף יהיה חזק בהרבה זה לא ממש יעבוד.

MidNight Flame

New member
אני מוחה בתוקף!

האייקידו באופן מסויים עוקף את הצורך בכוח ומוציא את הכוח שברכות, כמובן שכוח פיסי ומאסה (כך אני טוען והמדריך שלי מתנגד) מוסיפים אבל בהחלט אפשר לעקוף את הצורך בכוח.

lironmarko

New member
מוחה פעמיים

אייקידואיסט חגורה שחורה בלי רקע קרבי לא ייקח בחיים מתאגרף מקצוען ! כי פשוט למתאגרף אין תנועות מכל הלב ארןכןת הוא מודע לטווח ולאורך הידיים שלו ...וחוצמיזה הוא מהיר מידי .... אייקידו אומנות מעולה ...אבל צריך לשדרג אותה עם משהו יותר תחליטי אם רוצים להשתמש בה מול מקצוענים קרי-אנשים שיודעים ללכת מכות לא ערסים מצ'וקמקים !

Tonjin

New member
נו, עוד פעם הויכוחים האלה...

לא יודע מה זה אומר "אייקידואיסט חגורה שחורה בלי רקע קרבי " וגם לא מה זה "מתאגרף מקצוען!", בטח ובטח לא מה זה "תנועות מכל הלב".... כל אחת משלושת ההגדרות האלו פתוחה ורחבה מידי ולא אומרת כלום. עכשיו, כפי שכבר כתבתי כאן בעבר, יצא לי לראות לפני כשנתיים את המורה שלי (אייקידוקא חגורה שחורה, לא בטוח לגבי ההגדרה שלך ל'רקע קרבי') מקפל בשלוש תנועות ידיים לתוך ארון בגדים מישהו שכמה חודשים מאוחר יותר הפך להיות אלוף יפן בקיק-בוקסינג למשקל שלו... מוסר השכל? כלום, חוץ מלא להיות שבוי בקונספציות....

lironmarko

New member
תביא אכבר מורה הוא לא עומד

מול חיים גוזלי 10 שניות אם אין לו רקע קרבי מסוג שהוא ....ובקשר לקיפול ...אני גם מקפל טוב עבדתי פעם בזארה נראה לי מופרך משהו ...אבל אם אתה אומר אז אתה אומר.. אייקידו זה מעולה שלא תבין אותי ,לא מזלזל בכלל אבל עדיין אומנות ולא לחימה פרופר...והעיקרון של האומנות זה להתמזג עם תנועה וכשאין לך עם מה להתמזג מה אז? אם מישהו מוריד אותך לרצפה איזה איקידו יש לך כשאתה על הגב? חוצמי בריחים של כח שזה כבר בתפישה לא אייקידו בגלל שמופעל כח לא? ככה שיוצא ש.. היא לא ממש נכנסת(ההאומנות) לתוקף לא? או שאני טועה ובאייקידו יש אגרופים ובעיטות חופשי ? ד"א קבל מילון לירון : מתאגרף מקצוען = מתאגרף שעושה את זה לפרנסה שלו לדוג' (שוגר שיין מוסלי) תנועות מכל הלב = מדמה מצב ברחוב קרי תנועות ארוכות ומגושמות רקע קרבי = ידע בכל אומנות שמתקיפים בה לא הגנתית! מקווה שעוזר לך המילון אם כי אני חושב שהבנת את זה מלפני זה סתם הציניות עלתה לך לראש באותה הדקה שרשמת .... הדעה שלי אל תקבל אבל זו עדיין הדעה שלי ואני עומד בה בכל הכבוד

MidNight Flame

New member
אין מאירים עיניו של עיוור?

זה לא משנה אם יש לך פרארי או סתם פיאסטה - מה שתלוי זה מי שמאחורי ההגה! יכול להיות תותח טאי צ'י (רפלקסים, תגובות נכונות, קריאה נכונה של השטח) שיקרע למתאגרף את הפרצוף ויכול להיות קפואריסט מוצלח שיפרק דאן 5 בשוטו קאן - הכל יותר תלוי במתאמן מאשר באומנות. אייקידו היא אומנות לחימה פרופר ואתה לא מתמזג בתנועה אלא משנה את כיוון האנרגיה של התנועה ותמיד קיימת תנועה. יש זרמי אייקידו שמתמקדים בהרבה עבודת קרקע ואפילו עבודת נשק על קרקע ומכאן שגם אם הורידו אותך לרצפה (מה שלא יקרה כל כך בקלות אם האייקידו שלך טוב) לא הוכנעת עדיין. האומנות נכנסת לתוקף גם בבריחים - 6 בריחי בסיס לא מבוססי כוח שאני מאוד מרחם על מי שנקלע לאחד מהם במצב אמת כי אפילו אני באימונים ובהפעלת כוח מבוקר יכול לספר לך שהכאב אדיר גם בעדינות. ואכן אתה טועה - באייקידו יש אתמי כמו בכל אומנות : אגרופים, ברכיות, מרפקים ושאר דברים לא נעימים עליהם שמים פחות דגש אומנם כי מטרתנו היא לא גרימת נזק אבל בהחלט אופציה ומכאן שאתה מדבר באויר בלי להכיר את האומנות. עוד הערה - התנועה לא צריכה להיות ארוכה ע"מ שלוחם אייקידו יוכל להגיב לה כמו כן הלוחם מסוגל גם ליצור התקפה : ע"מ ללמוד להגן חובה גם ללמוד להתקיף. ומעל הכל, זה יפה שאתה נאמן כל כך לאומנותך אבל יש לך שגיאה ברמה הבסיסית של התפיסה של אומנויות לחימה (לא שאני מתיימר להיות מבין גדול) ופה אתה צריך לקרוא את הפסקאות הראשונות שכתבתי שוב. מייק.

lironmarko

New member
אני חושב כמוך אבל

אני חושב שגיוון זה מעולה אני בעצמי התנסיתי בחיים שלי בג'ודו הישרדות טאקוונדו פריפייט קפואירה ואיגרוף תאילנדי עד היום אתה יודע למה שמתי לב בכל הדרך שלי ? בקשר לאטמי שהזכרת ממקודם לא ידעתי ...למה לא מציגים את זנ אף פעם? לוקח תמילים בחזרה בקשר לזה תודה על התשובה ! מבחינתי אני חושב שיש אומנות לחימה שהיא יותר אומנותית ושיש אומנות לחימה שיותר מותאמת ללחימה להיום ! מי שלוחם טוב הוא מתאמן קשה ,ככה שבסיסי לא בסיסי לא תופס פה ההתפתחות גם אם הוא לא רוצה באה במישור המנטלי תוך כדי אימונים ,אני מוכן לשים את עצמי לצורך הדגמה במפגש פורום בקרב עם ככפות אולטימט היה משכיל אותי לדעת שמישהו יעצור לוקיק שלי או ג'אבים מהירים רק תוך תנועה בלי כח אבל אני לא מתכנן לעשות כאילו
אני עדיין מאחורי מה שאני אומר ולדוג' שאמרתי ממקודם: אבל אני מודה שלא ידעתי על הברכיים וכו' באייקידו יומטוב לירון אני לא מגן על שום שיטה אני עושה מה שעובד .... ובקשר לאיגרוף תאילנדי כולם יודעים שזה הכי טוב אבל אני לא מגן ...

MidNight Flame

New member
למה לא מציגים אתמי -

מהסיבה הפשוטה שאתמי זה לא אייקידו, זה לא הרמוני וזה לא המטרה אלא רק אפשרות - רוצה לראות אייקידו עם אתמי והרבה? סטיבן סיגל, דאן 7 באייקידו.

למעלה