איך וועיס נישט

איך וועיס נישט

רעד יידיש (וזה המשפט הכמעט יחידי שאני כן יודעת) ותמיד הצטערתי על זה... שוין... אגב - אני מכירה בי"ס שעושים בגרות ביידיש ! ! !

yitz

New member
איי גיוואלדיג מאמע לשון

אין די אינטרנט איך האב שטארק הנאה דאס צו זען, גיבענשעט זאלסטו זיין, און מי יתן זאל דא זיין אפלאץ זאל מען קענען שמוסען און הנאה האבען

leahle

New member
נכון!

נכון זה ריכטיק, נכון? :)) אני עשיתי 5 יחידות בגרות ביידיש. אפילו קיבלתי ציון מעולה. אבל להגיד שבזכות זה אני יודעת לדבר יידיש? ממש לא! :))

זיסער

New member
חמש מילים = חמש יחידות? :)

אם כן אז "זיסער" "ביטער" ו"ציקער" זה כבר שלוש מילים...

מתנדב

New member
leahle דו ביסט גערעכט אזוי זאגטמען

ריכטיק = נכון, איך אויף אז דא העסט קענען לערנן הביסלע יידיש. = אני מקווה שפה תוכלי ללמוד קצת יידיש.

כמה תיקונים ../images/Emo3.gif

אכתוב את זה בעברית: אני לא מתכוון לתקן כל מילה ביידיש שמישהו כותב כאן לא נכון, ורוב! המילים שראיתי כאן אינן כתובות בצורה נכונה, אבל מדי פעם ארשה לעצמי לתקן פה ושם, בעיקר במילים שחוזרות על עצמן או טעויות שבסיסן אחת אך מופיעות במילים שונות, לדוגמא: מע דארף, מען דארף ולא מדארף. שרייבן, רעדן, מאכן ולא שרייבען, רעדען, מאכען . עד כאן שיעור ראשון

מתנדב

New member
ייִדישיסט...

סאיז דא אזלאכע אז זיי שרייבען אזוי אין סאיז דא אזלאכע אז זיי שרייבן אזוי, אין סאיז גורנישט קיין טעות.

ואפשר גם לכתוב "מטנדוו"

במקום "מתנדב" ? מה זאת אומרת אפשר גם כך ? יש כללים לשפה, פתח כל מלון שתרצה ותיווכח שכל זה. אני מרגיש מצחיק שאני צריך להסביר את זה בכלל.

מתנדב

New member
ייִדישיסט דו ביסט גערעכט

אויב איך האב הטעות קענסט מיר לערנן.

magy

New member
תיקונים עכשיו.................

ומה כל החכמה....? אני רוצה שיתקנו אותי....... ועוד איך........זה לימוד בנוסף לשעשוע...... אני לא כותבת כי אני מתביישת בשגיאות...... אשמח מאד אם יתקנו אותי..............וגם אודה....למתקן........... פתגם היום: "אסאך מלוכעס, קאיין ברוכעס"

magy

New member
ו- נוך אפעס...........

אם רוצים שיגיעו לפה גם דוברי שפות אחרות שמתעניינים ביידיש..... רצוי שכל אחד יטרח עוד שתי דקות.....ויתרגם את דבריו ביידיש לעברית אחרת, מי שאינו קורא את השפה....לא יכול להתערות....... עוד הצעות?????? חושבים............
אז הפתגם הקודם אומר: "המון מלאכות, מעט ברכות"......... אני, את שלי , עשיתי...........יום טוב

כלל ברזל ביידיש

כל מילה שנהגת בתנועה O (וואָס = VOS) כותבים א (עם קמ"ץ = אָ, אבל אסתפק גם בלי זה בפורום), ולא עם ו כמו שכתבת. אם כן, צריך לכתוב: ו-נאָך עפּעס...... (ולא לשכוח את הנקודות
)

magy

New member
שלח לי למסר

עוד כמה כללים, אני תלמידה טובה.......... לפחות כללי הניקוד.......את כל היתר , אשפשף פה....... אוצר המילים יגדל עם הזמן... אני יודעת יידיש נורא פשוטה.... דאנקע שיין (בטוח שטעיתי )

magy

New member
מאיין טאיירע ליבע פראנט

שלופסט נישט? (חברתי היקרה והאהובה - את לא ישנה?) תרגום בגוף הסרט......

למעלה