איך מלמדים תוכי לדבר?

freearth10

New member
איך מלמדים תוכי לדבר?

היי, מדובר בקוקטיל. האם אפשר ללמד את התוכי כמה מילים בבת אחת או לחכות כל פעם שיצליח לאמר מילה אחת. יש בכלל סיכוי ללמד קוקוטיל לדבר. כמה זמן זה אמור לקחת? ואם אפשר כמה טיפים שיתקבלו בשמחה. תודה, מאיה

Xboy123

New member
תשובה

קוקטיילים הם בעלי יכולת דיבור מאוד מאוד נמוכה, כך שהסיכויים שילמדו לדבר הם מאוד קטנים, ואם כן ידברו אז לא משהו טוב כמו תוכים אחרים כמו ג'אקואים וארות למשל. אבל: כדי ללמד תוכי לדבר, ובמקרה הזה זה קוקטייל, צריך להגיד לו מילה אחת כמה וכמה פעמים ביום. כל יום תקדישי חצי שעה בשביל להגיד לתוכי שלך אותה מילה. המילה יכולה להיות השם שלו, השם שלך, "שלום" וכל מיני.. כדאי שהמילה תהיי בעלת כמה שפחות הברות(מקסימום 2-3). טוב גם להגיד את המילה כשאת ניגשת לתוכי שלך אחרי זמן רב שלא ראית אותו. למשל כשאת מתעוררת בבוקר, או כשאת חוזרת מהבית ספר(אם את לומדת בבית ספר). עם הזמן התוכי יתחיל לנסות לדבר עד שיבוא יום ותשמעי אותו אומר את המילה כולה. למשל לתוכי שלנו קוראים "שושי". אנחנו כל כך הרבה קוראים לה בשמה, עד שהיא התחילה לשרוק את הצליל של המילה! אולי עם הזמן היא תתחיל להגיד את שמה. מקווה שעזרתי לך במשהו. אדוארד

רואי

New member
אפשרי

אמנם הסיכויים שקוקטייל ידבר לא הכי גדולים אבל שווה לנסות. ביחרי מילה מסויימת ואימרי לו אותה כמה שיותר פעמים לדוגמא- 5 פעמים ביום תאמרי לו את אותה מילה- כאשר בכל "סיבוב" תאמרי לו אותה 20 פעמים. אי אפשר לדעת מה יהיו התוצאות. בכלל, האם מדבור בתוכי צעיר? האכלת יד? כי אם הוא פראי אז הסיכוי שילמד לדבר הם קלושים ביותר! בהצלחה בכל מקרה.

freearth10

New member
../images/Emo51.gif

מדובר בתוכי צעיר, שאוכל בעיקר בכלוב. זה משנה? הוא בשעות מסויימות חופשי בחדר ול]פעמים גם בבית. והו ממש לא פראי. אז אתה אומר שסבלנות יכולה להניב תוצאות? ננסה. תודה על כל פנים . מאיה

udib

New member
ככה לא מלמדים תוכי לדבר...

סליחה, אבל מה שכתבו כאן הוא לא נכון. תוכים ניתן ללמד לדבר בשתי שיטות. העיקרית היא שיטת M/R (מודל /יריב שהיא השיטה הטוב ביותר ללימוד מילה בהקשר הנכון שלה ושיטה משלימה ל-M/R שנקראת מיפוי הקשרים הדומה במעט למה שרואי פרט. אלו הן שתי השיטותו היחידות המבטיחות לימוד דיבור בהקשר הנכון. אם את סתם רוצה שהתוכי יפלוט מילה ללא שום קשר למשמעותה חיזרי על המילה מספר פעמים כל יום תוך שאת מפגינה התרגשות והנאה רבה כשאת אומרת את המילה, אם זאת לא מילה קשה לביטוי (מעט אותיות האיוי (מקווה שאייתתי את זה נכון) ומעט הברות) התוכי ילמד את המילה במהירות. צפי בסרטון הנתון בכתובת הבאה: http://pbs-saf.virage.com:80/cgi-bin/visearch?squery=+ClipID:4++VideoAsset:pbssaf1201&query=&user=pbs-saf&tid=email מתוך סדרה של ה-PBS על תוכים והניסוי של אלכס, בסרטון מודגם M/R ואם אני לא טועה גם מפוי הקשרים. קוקוטיילים אינם דברנים טובים אולם כשאר הקקדואים הם שרקנים נהדרים וידועים בשריקת מנגינות מוכרות ומקוריות כאחד ולכן הייתי ממליץ לך להתרכז בתחום זה. בהצלחה, אודי. www.parrots.co.il

freearth10

New member
דבור זה קצת יותר מאוסף הברות

היי אודי, כן, דיבור זה קצת יותר מאוסף של הברות. לא רק אצל בני אדם אלא גם אצל תוכים, מסתבר. תודה על הערה. נתת לי כאן יותר מאשר רעיון אחד. וסתם לידע כללי אותיות אהוי (לא טעית בהרבה) כותבים לפי הסדר העולה של הא-ב. אז שוב תודה. אקווה שבקרוב אוכל לחזור עם סיפורשל הצלחה. מאיה

udib

New member
שגיעות כתיב

בעבונותי נולדתי עם דיסלקציה, תמיד היו לי שגיעות כתיב וכנראה שגם תמיד יהיו, ככה זה לצערי...

freearth10

New member
הפעם טעית!

היי אודי, welcome to the club גם אני דיסלקטית. אבל אני לקחתי את הדיסלקציה לכיוון אחר. אני מורה אנגלית לדיסלקטים והיום בכלל מטפלת בדיסלקציה ובהפרעות קשב. וכאחת שהיו לה בעבר שגיאות כתיב אני יכולה לאמר לך שאין דבר שאנחנו באמת רוצים ולא יכולים לתקן. אתה שמת הכחשה על שגיאות כתיב. כמו שיש אנשים ששמו הכחשה על ראיה תלת מימדית, או חשיבה כמותית וכו. בעצם כולנו דיסלקטים, כל אחד בתחום שבו הוא בחר להיות דיסלקט. זה עזר לך מאוד בבית הספר (כמה שזה נשמע מוזר): שידרת (ואתה עדיין משדר) חבל על המאמץ זה בין כה וכה לא יעזור. אבל כשתצליח לזרוק את הדפוס הזה שחדר בטח גם לתחומים אחרים בחייך, פתאום תגלה: וואלה, אני צודק. ואז אולי יקרה לך מה שקרה לי. כל חיי חשבתי שמשהו בראש שלי דפוק שאני אפילו לא יודעת להבדיל בין ימין לשמאל והיום מכל עבר אני שומעת:"המוח שלך עובד כמו טיל","איזו אישה חכמה", "אין לי מושג איך קלטת את זה" וכו. אם הייתי מקבלת כילדה רק חצי מהפירגון הזה - החיים שלי בבית הספר ובחיים היו הרבה יותר קלים. את הסרט מטריקס בטח ראית. אז הנה קטע קצר ממנו (מקווה שאצליח להעביר את הקישור - טכניקה זו עדיין הדיסלקציה שלי) ותחשוב עליו! מאיה

freearth10

New member
אופסי, טעיתי../images/Emo8.gif

רציתי להעביר לך רק את הקטע הראשון (זה שלא מודגש), אבללא יזיק לקרא גם את כל השאר. מאיה

Xboy123

New member
לאודי היקר

אולי אתה צודק, אבל מה שאני הצעתי זו גם שיטה בסדר. כל כך נדהמתי כשראיתי את הסרטון. זה היה כזה מגניב!!!! איך לימדו אותם לעשות את זה? האם יש ספר/מאמר/וידאו שמלמד מגדלים איך ללמד תוכים לעשות דברים כאלה?

udib

New member
כן

כן, הספר הטוב ביותר ולמעשה גם היחיד ששווה משהו בתחום זה פרסום המחקר של הניסוי עם אלכס. אולם יש איתו בעיה היות והוא מצריך אנגלית ברמה אקדמית וידע בסיסי בפסיכולוגיה ע"מ שתוכל להבין את כל רזיו, אם זה מסתדר לך ממליץ בחום אני נהנתי מכל דף. ישנה עוד בעיה עם דיבור והיא פונה אל הזן אותו אתה מגדל. זנים שונים משתמשים ביכולת הווקלית שלהם לצרכים שונים ורק מעטים באמת מדברים. נקודת המוצא שלך צריכה להיות הבנה של השימוש שהזן שאותו אתה מגדל עושה ביכולות הווקליות שלו והתאמת הרצונות שלך לנטיות הטבעיות של הציפור. בהצלחה, אודי www.parrots.co.il

רן בראל

New member
אין ספק- מדהים! אבל...

אנשים קחו לתשומת לבכם שדר' פפרברג עובדת עם אלכס על בסיס יומיומי כבר 23 שנים שאף אחד לא יצפה להגיע עם התוכי שלו להישגים כאלה מדהימים בפחות זמן...

למעלה