אירוע תנועת צייטגייסט - הגדה השמאלית

Gigantic Boots

New member
אירוע תנועת צייטגייסט - הגדה השמאלית

תנועת צייטגייסט (רוח הזמן) - תנועה עולמית לשינוי חברתי כלכלי, מזמינה אותכם למפגש והרצאה במועדון "הגדה השמאלית" אחד העם 70 בת"א. המטרה של התנועה שלנו היא לרדת לשורש האמיתי של הבעיות הכלכליות/סביבתיות/מוסריות שאנו רואים בעולם כיום. כשהזמן יגיע, אנחנו נבקש להציע כיוון חדש לחברה אשר באמצעותו אנחנו רואים שיהיה ניתן לפתור את בעיות אלו, וגם להעלים את הבסיס שיוצר אותן מלכתחילה. הערב יכיל מצגת שתשולב עם סרטים שנעשו על ידי פעילים של התנועה בארץ. אתר התנועה הישראלי: www.zeitgeist.co.il

Handy Alley

New member
תכנסו ללינק הראשון, לארי נראה שם כמו אסימוב

בקשר לתנועה וסרטיה:

ראיתי את שני הסרטים שלהם, אני מאמין בהם במידה מסוימת, אני גם רשום כפעיל של התנועה והכרתי אותה כבר לכמות מסוימת של אנשים. אבל, משהו בסרט השני תמיד הרגיש לי קצת לא בסדר... ולאחר דיון שהיה לי עם מישהי לאחר הקרנה של הראשון, הבנתי את הבעייתיות שלהם: אז דבר ראשון - הם מציגים צד אחד, מאוד הייתה חסרה לי ההפרכה של טענות הנגד לכל הכביכול קונספירציות. כי כמו שהם טוענים שסתם אומרים לנו שטויות ומסלפים את האמת - כך, כשאין ראיה היקפית של כל מקרה על כל צדדיו, אין אפשרות לדעת שהם לא מסלפים בעצמם. בעיה אחרת שהייתה לי עם הסרטים, והמהותית יותר, נשקפת בעיקר בסרט השני - הצעדים נראים תוקפניים מדי, וממוקדים כלפי גורם ספציפי ולא כלפי כלל הגורמים לבעיות. ה"פתרונות" שלהם מציעים את תקיפת הבנק במקום את הפלת כל המערכת המושחתת. בנוסף, הדבר הראשון שהם מתנגדים אליו בתוקף(וגם אני) הוא הדת, אך מהסרטים ומתמצית המצע שלהם יש מעט סממנים של כת ושל הטפה. את העניין של העידוד לפרויקט ונוס ולחברה רסירוציאלית(מקווה שכתבתי נכון) לא לחלוטין הבנתי - אני יכול להבין את החזון, ואת השאיפה הזו. אומנם כשאני מתחיל לחשוב על פרטים יותר ממוקדים אני נתקל בבעיות בשיטה ואני לא רואה אותה מתממשת. אומנם, עוד לא הזדמן לי להתעמק ברעיון הזה ולהכיר אותו כמו שצריך. בסופו של דבר אני מסכים עם הטענות המרכזיות, מסכים עם המחאה, מסכים עם הרעיון של יצירת קונצנזוס חברתי למהפך בצורת השלטון ושינוי גורף של צורת ההתנהלות בחברה, עם הדרכים שהם מציעים, והם הדרך של התעמולה שלהם יש לי קצת בעיה(יכול להיות שלאחר הכרה יותר לעומק של כל הדברים עליהם הם מדברים אני יותר אבטח בצעדים המוצעים)...

Gigantic Boots

New member
כל הדברים שאמרת זה דברים שאני גם חושב עליהם

אני מודע לזה שאדנדום לא מסביר בצורה מקיפה את רעיון כלכלת משאבים. אני מודע לזה שהסרט קצת זורק טענות באוויר ולא מפרט, אך זה נעשה כי אי אפשר להכניס בסרט אחד את כל המידע. כולנו היינו בשלב של הלבטים והקושי להאמין שזה אפשרי. אז שאלנו שאלות. והרבה. בגלל זה גם התקדמנו הרבה (אני חושב) בהבנה שלנו. הסרטים מבחינתינו הם מיושנים ולא רלוונטים. אתה מוזמן לבוא לכל פגישה שתהיה ולעמת אותנו עם כל שאלה שאתה חושב שאין לנו תשובה עליה, או שלך אין.

השאלה היא מה הוא אופי הפגישה

האם הוא אופי הטפתי שבוא אני אקבל תשובה מהירה חפוזה, שארגיש בוא שמנסים סתם לדחוף לי את הרעיונות האלו. או שזהו מפגש כן, שאפשר ללכת אליו בלי חשש להתנהגות כמו של מפגש הטפה?? - וזו כמובן, שאלה רטורית

Gigantic Boots

New member
תכנס ללינק לאירוע בפייסבוק,

משם תגיע לקבוצה. תגלוש בין האנשים, תחליט בעצמך אילו אנשים אנחנו. לפי מה שאני מבין, הטפה זה פשוט חזרה נשנית של רעיונות באופן שלא מנסה להסביר את ההגיון שעומד מאחוריו. כל מה שאנחנו אומרים יש לו בסיס מדעי, ואנחנו מנסים להעביר רעיונות באמצעים אינטלקטואלים. בנוסף, אנחנו לא מחליטים בשביל אנשים מה לחשוב, וגם אנחנו לא מחליטים מה נכון - המדע עושה זאת. אנחנו רק שליחים של מה שהידע האנושי הכי מתקדם בתקופה מסויימת גילה. אנחנו מביאים סטטיסטיקות ומגמות ומחקרים מדעיים. המפגש בגדה יהיה למתחילים, אבל יהיה חלק של שאלות תשובות.

Handy Alley

New member
3 דברים.

אז דבר ראשון - הם מציגים צד אחד, מאוד הייתה חסרה לי ההפרכה של טענות הנגד לכל הכביכול קונספירציות. כי כמו שהם טוענים שסתם אומרים לנו שטויות ומסלפים את האמת - כך, כשאין ראיה היקפית של כל מקרה על כל צדדיו, אין אפשרות לדעת שהם לא מסלפים בעצמם. ----> זה הקטע עם כל אטמוספירה של פרנויה, שלא תמיד היא בלתי מוצדקת. או פתולוגית. -- בעיה אחרת שהייתה לי עם הסרטים, והמהותית יותר, נשקפת בעיקר בסרט השני - הצעדים נראים תוקפניים מדי, וממוקדים כלפי גורם ספציפי ולא כלפי כלל הגורמים לבעיות. ה"פתרונות" שלהם מציעים את תקיפת הבנק במקום את הפלת כל המערכת המושחתת. ---> באתי להגיד שזאת הבעיה עם פרופגנדה. אבל מז"א להפיל את כל המערכת המושחתת. זה סתירה של מושגים, מערכת לא יכולה להיות מושחתת, אלא האנשים שעובדים תחתיה. להפיל את כל המערכת זאת גישה מסויימת שלה קוראים מהפכה, אלימה, ומלאה בדם. אלא אם כן אתה מגדיר את המערכת האנושית והקישורים שבה, בין האנשים המושחתים. אז אני מבין. את העניין של העידוד לפרויקט ונוס ולחברה רסירוציאלית(מקווה שכתבתי נכון) לא לחלוטין הבנתי - אני יכול להבין את החזון, ואת השאיפה הזו. אומנם כשאני מתחיל לחשוב על פרטים יותר ממוקדים אני נתקל בבעיות בשיטה ואני לא רואה אותה מתממשת. אומנם, עוד לא הזדמן לי להתעמק ברעיון הזה ולהכיר אותו כמו שצריך.---> ראיתי קצת מהסרטון וזה נראה כמו אידאולוגיה. ז"א חזון. לא כל חזון הוא רע כרעיון. אבל כדחיפה של "פעם אחת" עם כל הגיבוי והמימון אני לא רואה את זה מוביל לשום מקום טוב. הבעיה העיקרית שאנשים ממשיכים להתעלם ממנה היא פסיכולוגית. והדבר היחיד שיכל להתקיל אותה הוא חינוך. וזה הדבר שתמיד נמצא בחסך.

...

הכוונה ב"המערכת המושחתת" היא כפולה - הן הדחת האנשים המושחתים הקיימים בעמדות המפתח כיום, והן המערכת עצמה - החלפת השיטה הזו אשר מעודדת את עלייתם של מושחתים ומסתמכת על שחיתויות ומניפולציות לשם התקיימותה. הבעייתיות העיקרית של פרויקט ונוס, או של החזון לחברה משאבית בכלל הוא אופן הקצאת המשאבים: מי מחליט כמה מגיע למי? מה מונע מאדם לצבור הון של משאבים? מה מונע מאדם אחר להיות עני במשאבים? איך מונעים ריכוזיות? למה, בחברה נטולת עבודה לחלוטין, יהיה אדם מסוים בעל רכב אחד ואדם אחר בעל רכב שני? הרי עד כמה שאני הבנתי את החזון הזה, המטרה היא לא שכולם יחיו בתנאים זהים: אותם בתים, אותם רכבים, אותם פרטי מזון, אותו מספר ילדים וכיו"ב... ואם לא על ידי שוויון מוחלט שכזה, איך יש הקצעה שוויונית של משאבים? ואם אין הקצעה שוויונית, מה הם המדדים להקצעה ההיררכית? הבעיה היא בין היתר פסיכולוגית, אך היא גם בעיה של בורות - אדם נחשף לתוכן מצומצם מאוד ולפיו הוא חיי - הוא לא מכיר משהו אחר ועד כמה שהוא יודע, הוא גם לא רוצה משהו אחר.

Gigantic Boots

New member
שאלות מעולות!

אני אשמח אם תבוא, ומול קהל של אולי 50 איש נצטרך לענות עליהן P: לא צריך לפחד מטעויות. הן הדבר היחידי שמביא להתפתחות.

זה היה ברור לי מראש שאבוא

גם אם לא להיכנס לזה, תמיד טוב לשמוע, ותמיד טוב להתעניין. והכי חשוב - תמיד טוב לפתח דיון ער בעקבות דברים.

למעלה