אלימות כלכלית

BellA עלמה

New member
אלימות כלכלית

האם יתכן מצב כזה? שאדם שולט באחר דרך עיניינים כספיים? האם יש כאן פגיע נפשית בעצם?

אלימות, גם כלכלית

נהוג להתייחס לסוגי אלימות שונים: פיזית, מילולית/נפשית, מינית, כלכלית. נראה שחלוקה הזאת היא מלאכותית ובעיקר משרתת אותנו, המתבוננים, כדי לעשות לעצמנו סדר, בעולם שאי הסדר שולט בו. האם אפשרי, בחיים, לשים גבולות בין סוגים של אלימות?! האם אלימות פיזית היא לא גם נפשית? האם אלימות מינית היא לא גם פיזית וגם נפשית?! כן, קיימת גם התופעה של אלימות כלכלית, אך לא נתן לבודד אותה ממרכיבים אחרים, מעורערים, במערכת יחסים - התתכן מערכת יחסים שבה יש אלימות כלכלית (ונכונה הגדרתך) ואין בה גם אלימות... וגם אלימות.... את אומרת שהדבר מוכר לך ממערכת היחסים של הוריך. את רוצה לשתף אותנו?

אלימות כלכלית של הורים כלפי ילדים

מהקריאה של השרשור הזה אני חושבת שבלה התכוונה, לא לאלימות כלכלית בין בני זוג או בין הורים לבין עצמם אלא לאלימות כלכלית של הורים כלפי ילדים. וגם זאת קיימת וכפי שכתבת, כמו כל התעללות, גם זאת התעללות נפשית. מצב שבו ההורה גורם לבנו/ביתו (בכוונה לא כתבתי ילד/ה כי זה בולט יותר כשהילדים כבר בגיל בוגר) להיות תלוי בו כלכלית, שהיחסים ביניהם מושתתים על כסף זאת אלימות כלכלית. כבר שמעתי על מקרים של אנשים שמגיעים למצב שללא תמיכה כלכלית מההורים הם לא יכולים להתקיים בזכות עצמם וההורים מנצלים את הכוח שיש להם בכך על הילדים. האלימות הכלכלית מצד הורים כלפי ילדים יכולה גם להיות "נספח" נוסף לאלימות שקיימת בכלל בין ההורים לילדים. למשל אם הורה מתעלל נפשית בילד, מה שטוב בשביל הילד, בייחוד אם הוא כבר לא ילד אלא אדם בוגר הוא להתרחק מההורה ולבנות חיים משלו. אבל אם הילד תלוי כלכלית בהורה זה יוצר מצב של כלא, שהילד לא יכול להתנתק ולהיות חופשי מהיחסים האלימים. כאשר התמיכה הכלכלית מותנית בכל מיני תנאים, כשהילד נדרש לעשות דברים למען ההורים אבל שפוגעים בו ובעצמאותו כאדם, זאת אלימות כלכלית. אדם מעל גיל 30 שלא מסוגל לעזוב את בית ההורים בטענה שהוא לא יכול להסתדר לבד, מבחינה כלכלית בחוץ, זאת תוצאה של אלימות כלכלית (שכאמור נוספת לשאר סוגי אלימות, מילולית, נפשית וכד'). וזאת כמובן רק דוגמא אחת לדרך שבה הורים יכולים לרדות בילדיהם באמצעות כסף.

spring9

New member
ויש צד נוסף

אב שלא משלם מזונות לילדיו, זו אלימות. כי האם לא יכולה לעבוד במשרה מלאה כאשר יש לה ילדים קטנים שמסיימים לימודים בצהריים. אם תשלם לצהרון אז מה תרויח מעבודתה? הרי ידוע שנשים מרויחות פחות מגברים. כך דנים ילדים לעוני מתמשך והורסים להם את החיים.

BellA עלמה

New member
../images/Emo45.gif = מסכימה איתך

= לצערי דוגמה אני מעוניינת להחליף ת'מחשב הנייד שלי למשהו קל יותר ההורים אמרו שאני אשים 3000 ש'ח וההורים ישימו 1000+ ההורים כרגע משחקים איתי משחקי כוח עם ה1000 + ש'ח האלה וזה פשוט מוציא ממני את כל האנרגיות

למעלה