אתיקה, מוסר, חוק ומה שבינהם

אתיקה, מוסר, חוק ומה שבינהם

זוגתי ואני נפרדנו, יש לנו ילדים משותפים מאותו תורם (כולם מאומצים כחוק)
יש לי 2 שאלות:
1. אני מעוניינת לקחת את הבת הגדולה לחו"ל (לפרודתי אין שום בעיה עם זה), האם כדי להוציא לילדה דרכון אני צריכה אישור מפרודתי/בית משפט וכו' כמו שזוגות גרושים סטרייטים צריכים או שבגלל שרשום לי בת"ז שאני רווקה (וכמובן הילדה רשומה אצלי בת"ז) אז אפשר לחסוך את הטרחה הזו?

2. יש לי עוברים מוקפאים שרשומים על שמי, מכיוון שאת מנות הזרע רכשנו יחד וכאמור כל הילדים שלנו (שתינו ילדנו) הם מאותו תורם, האם פרודתי יכולה להטיל וטו על שימוש בעוברים אלה במידה ואחליט שברצוני ללדת עוד ילד/ים?

תודה

כאן הם

New member
מצטער לשמוע

השאלה הראשונה שלך מטרידה אותי באופן כללי. לנו יש ילד מפונדקאות והאמא הביולוגית היא ידועה. אנחנו חיים בארה"ב. לא הייתה לי שום בעיה להוציא לילד אזרחות(!) ישראלית ודרכון ישראלי בשגרירות ישראל למרות שהאמא לא הייתה נוכחת או היה אישור ממנה. מצחיק שלעומת זאת,הבעייה היחידה שהייתה להם, ומריבה איתי (שהסתיימה בפשרה סבירה) זה איך לרשום את שם הילד בעיברית. כנ"ל עם הדרכון האמריקאי - שום בעיה. לפני שנה נסעתי לארץ עם הילד ואחותי נסעה איתו בחזרה להחזיר אותו לארה"ב. אף אחד לא שאל אותה מי היא ומה היא עושה עם הילד ללא הוריו.

בקיצור, אולי יש כללים וחוקים, ואני מצטער שאני לא מכיר או יודע מה הם ולעזור לך בשאלה שלך.

אבל כתבתי מה שכתבתי כדי להראות שיש פה ברדק שלם... שזה לא בסדר. תאורטית, את יכולה להוציא דרכון לילד ללא אישור הבת זוג ולקחת אותו לחו"ל ללא אישורה, והיא יכולה לבקר לקחת את הילד ממך ולהחזיר אותו לארץ בלי שאף אחד ישאל מה ולמה (כל עוד יש לה את הדרכון של הילד).

לדעתי, יש צורך בטופס שמראה ששני ההורים (אחד במשפחה חד-הורית) שמאשרים את נסיעת הילד אם הם לא נוכחים.

במבט לאחור, אולי עדיף הברדק הקיים מאשר עוד פרוצדורה בירוקרטית ועוד עיכובים אם רוצים לנסוע לחו"ל עם ילד.

רענן

שאלה מעניינת

לגבי השאלה הראשונה - כנראה שתוכלי להוציא אותה.
חתימה של שני ההורים (כשהם גרושים) נדרשת כשמוציאים לילד דרכון.
אם אין צו עיכוב יציאה מהארץ, לא אמורה להיות בעיה.

השאלה השניה היא מאוד מעניינת. אני לא משפטנית או משהו אבל זו סוגיה שאפשר לדון בה מכמה כיוונים.
כשזוג סטרייטי נפרד, העוברים המוקפאים שייכים לשניהם, ובהחלט יש זכות וטו (כמו המקרה של רותי ודני נחמני)
אני חושבת שבמקרה של זוגות נשים, מכיוון שהאימוץ מתבצע רק לאחר הלידה (אי אפשר להתחיל תהליך כשהילד עוד בבטן למשל), לפני האימוץ, הילדים שייכים לאמא היולדת. (הם לא רכוש, אז אולי שייכים זו לא המילה הכי מתאימה).
מצד שני, אפשר להסתכל על העוברים, באופן מאוד קר ומחושב (לא דעתי האישית כמובן, רק לשם הדיון), כעל רכוש משותף שלך ושל זוגתך לשעבר. ואולי במקרה כזה יש לה זכות החלטה על הרכוש המשותף? (לדוגמה, אם היתה לכן מכונית משותפת, לא היית יכולה למכור אותה בעצמך...)

מה את חושבת על זה? האם את רואה את העוברים כמשותפים של שתיכן או כחומר גנטי שלך בלבד?

שבליבי

New member
וגם, בשאלה השניה יש לדון לא רק משפטית

צריך לעשות הכל כדי לפתור את העניין בין האמהות האקסיות ולהגיע להסכמות ללא התערבות משפטית.
במקרים כאלה שיש להם השפעה על כל המשפחה (גם על הילדים המשותפים) עדיף להידבר בטוב ואם מתקשים לתקשר, עדיף תהליך גישור על הליך משפטי

שאלות לא קלות

אולי כדאי להתייעץ עם עו״ד שמבין בנושאים אלו וכך תדעי שאין מוקשים משפטיים שעלולים לצוץ. שיהיה בהצלחה!

אלכסAlex

New member
שאלה שניה

ההגיון שלי אומר שתוכלי להשתמש. הביציות הן שלך ואין לזרע קשר ביולוגי לאקסית כמו במקרה של נחמני.
זה שיש לה ילד מהתורם אינו הופך את התורם לבלעדי לה ..תחשבי שהרי עוד נשים לקחו את התורם הזה ולא רק אתן

למעלה