בא לי לשתף במשהו

רון ו

New member
בא לי לשתף במשהו ../images/Emo163.gif

למרות שלא קשור ישירות לבריאות, אבל מחשבות זה חלק מהענין לא? בנעורי ניגנתי כמה שנים פסנתר. כיום אני כמעט לא מנגן... הסביבה מאוד שקטה ויש לי תחושה לא נעימה שישמעו אותי, במיוחד שהרפרטואר והטכניקה לא משהו וכן בעבר היו אי אלו הערות מהשכנים. השכנה ז"ל מעבר לקיר ביקשה שלא אמקם אותו על הקיר המשותף וכמובן נעניתי לבקשתה. לאחרונה די הציקה לי העובדה שיש לי כאילו מעצורים לשבת ולנגן וככל שאני חושף את זה לאחרים זה מתגבש יותר. אלא שממש משמיים בא המזור למצוקתי :) מעבר לקיר התנחלו זוג שכנים מוזיקאים חובבים הוא מתאמן בגיטרה חשמלית והיא זמרת מחאה
והם גם מארחים חברים או עושים חלטורות, עיבודים, הפקות בקיצור אני חי בסופי שבוע בחדר חזרות "חשמלי" מצד אחד זו היתה מכה, כי אני פשוט נושם את השקט ובלעדיו אין לי תקנה. האם הראש שלנו מסתגל לשקט או רעש בהדרגה? מאידך התגובה שלי האגרסיבית משהו היתה בתחילה לפתוח רדיו או להשמיע מוזיקה בעוצמה ואח"כ העברתי את הפסנתר לקיר המשותף ופצחתי בסדרת קונצרטים בתחושת נקמה מתוקה :) המעצורים לא נעלמו לגמרי, גם כרגע קשה לי להיות היוזם במלחמת ההרעשה אבל משהו זז ללא ספק. הבעיה היא שחשוב לי לנגן מתוך ריכוז ורגיעה לא להרגיש את המתח (ובטוח שגם לשכני זה לא מוסיף להנאה) בכ"א זו דרך נחמדה לפגוע במטריד בדרכו שלו וגם להיפתח מחדש לנגינה.

מ נ ו ר ה

New member
התגובה שלך מצערת

אתה הופך את חייהם הרגילים של השכנים למשהו שכביכול מכוון נגדך. לוחם בהם, ויוצר עימות. חבל. פשוט יותר לנסות להדבר עם השכנים, לתאם זמנים, אם אפשר. היה לי שכן שנהג להודיע לי זמן רב לפני שערך מסיבה. זו התנהבות יפה מאד, המאפשרת לי להתכונן. לנסוע מן הבית , לדוגמה. יתכן שתזדקק לפתרונות טכניים של בלימת הרעש. זה עלול להיות יקר מאד. תברר באתר של מרכז הבניה, או באתרים אחרים. בכל מקרה, גם עכשיו, לאחר שהם טעמו מן הרעש שלך, יש מקום להדברות. ובסך הכל מגיע לכם. כולכם מרעישים. טוב שאין שם שכן שקט שרק רוצה למדוט בשקט.

רון ו

New member
לא מדובר על מסיבה

נחמד מצידך שאת מתיחסת למפגע סביבתי כאל נורמה שבכלל לא מכוונת נגדי. הרי הם אלו שבחרו אותי בתור שכן "קורבן" הייתי אומר שהתגובה שלך נובעת מחוסר הכרות עם המצב. שכנים "נורמלים" לא מקימים חדר חזרות בבית מגורים שקט, על קיר משותף של חדר שינה. מהכרות עם הענף יש אולפנים, יש חדרי חזרות מסחריים ויש כמובן אולפנים ביתיים - שמתוכננים בד"כ בחדר פנימי או מרתף. על מסיבה שנערכת לפעמים מעבר לשעות מקובלות לא הייתי בכלל מצייץ. בכלל נראה לי שלא התיחסת לנכתב - שאישית אני חי ונושם שקט ולא רק זאת אלא שעד כה נמנעתי כמעט מלנגן רק כדי לא להפריע לשלוות השכנים עד כדי כך שנוצרו לי מעצורים מלנגן בכלל... מכיוון שבעבר אני הוא זה שהתחשב והזיז את פסנתר לחדר פנימי זו תהיה כמובן הגזמה לדרוש ממני לבודד את הקיר. אדרבא שיזיזו אף הם את פינת הנגינה שלהם לחדר פנימי בבית שהוא לצד שכנים אחרים... אני משוכנע שביום שינגנו לך בגיטרות מעבר לקיר חדר השינה וירקעו ברגלים לקצב בשעות שבא לך לנוח/לישון להתרכז בעבודה, תשני את כל התיחסותך.

סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים הם בהחלט גורמים שמשפיעים על הבריאות שלנו. זאת משום שכרוך בהם הו רעש והן stress. רון, בוא נתחיל מזה שלא הייתי רוצה להיות במצב הזה במקומך. יש לי חברה שכבר עברה דירה בגלל שכנים מוזיקאים. אולם גם לי עצמי יש שכנים מוזיקאים-- מעליי גרים זוג צעירים שהוא נגן קלרינט ופסנתר, והיא זמרת אופרה (בחיי!). אני שמחה לומר שהמצב איתם הרבה הרבה יותר טוב מכפי שאתה מתאר
. הזמרת מתאמנת בבית בכל השעות, חוץ מבצהריים ואחרי 23:00. וגם הנגן מתאמן עד הלילה. אבל פעם אחת כשכאב לי הראש ונשארתי בבית במשך היום, התקשרתי אליו וביקשתי ש"לפנים משורת הדין" אם לא אכפת להם לשמור על שקט באותו יום. הוא אמר שזו בעיה, כי לחברתו יש קונצרט, אבל הם ישתדלו. ואכן, היה שקט! אני, לעומתם, חובבת מוזיקה ישראלית, ובשבת אני ממלאת את כל הבית בשירים מהרדיו. ואפילו... שרה בעצמי. הם מעולם לא ביקשו ממני לכבות או להחליש. הם כנראה מבינים שלאור הרעש שהם עושים כל השבוע, אין להם זכות דיבור. פעם אחת עשיתי אירחתי בביתי מפגש של שירה בציבור. שבעים איש שרו אצלי עד הבוקר! אז קודם כל, כמה ימים קודם תליתי בחדר המררגות שלט שאומר ש"ביום זה וזה ייערך אצלי מפגש מוזיקלי. אתכם הסליחה על אי הנוחות". ביום האירוע עצמו, ביקשתי מהנגנים שינגנו מאחת בלילה באופן unplugged. זה עלה לי בדם, אבל לא הייתה להם ברירה אז הם החלישו... והשלווה שורה במעוני
בקיצור: גם אני בעד בקרת מתחים באמצעות תקשורת. פשוט לדבר!

רון ו

New member
../images/Emo57.gifאיזון אסטרטגי

תודה שוב עופרה, ממה שכתבת התרשמת שמצבי בכי רע. והאמת הוא לא היה עד כדי כך, למרות שגם בהפוגות הממושכות של השקט יש מן מתח דרוך מתי מתחיל הסשן הבא... מיום חמישי האחרון כשהעברתי את הפסנתר באשון לילה - והקונצרטים בעקבותיו היתה רגיעה משמעותית ( כנראה נגנתי ממש רע :) וגם כשהיה משהו זה נשמע מרוחק ומתון. נראה לי שגם הם לא מעונינים לעשות מזה דיון או שיג ושיח בפגישות מקריות הכל ידידותי, שזה ממש משעשע כמה קל להבליג. האמת שאחרי שהם עברו הוא אמר בשיחה שאם זה מפריע, שאודיע לו. אז הודעתי לו בדרכי השנונה. הכוונה בפוסט שלי היתה פחות מהצד המטרדי שבענין אלא יותר לשתף ולקבל משוב על הדרך להחלץ ממעצורים או בכלל גישה מעשית לשנוי התנהגותי, שלא באמצעות ניתוח בשיחה אלא ע"י עשיה מאולצת משהו.

רון ו

New member
שאלה רטורית?

אם כן, מה הסיבה לענות בשאלה? - לא שונה מהצורה בה אני מפגין את הבעיתיות בסוגיה לשכני. כפי שאתה מצפה שאגיע למסקנה להידבר איתם כך אני מצפה שיגיעו למסקנה להרגיע ולהתחשב בשעות המנוחה. אם לא, כנ"ל מפורט בהודעה ה-1. למרות שחלפו מני אז כמעט 20 שנה... אחרי ההובלה הגיע מכוון פסנתרים (שהתאמן במכון) וניגן בכבדות כחצי שעה. למחרת נכנסה שכנתי המבוגרת ז"ל, לא ממש ביקשה, אלא אמרה שהיא לא מוכנה שהפסנתר יעמוד לצד הקיר. לגבי המצב כרגע - התחושה שלי שדיבורים יובילו לאיזו פשרה על מדרון התדרדרות. כמו שתארת פעם ילד שבוחן את הגבולות. אחרי כל תקופת רגיעה הם עורכים מבחנים חדשים... המסקנה שלי לחזור להתאמן (בפסנתר) ברצינות הולכת ומתגבשת. בחיי שלא הייתי מגבש כח רצון לזה גם מהאזנה למאות קונצרטים מעוררי מוטיבציה...

רון ו

New member
חבל שהפכת את היוצרות...

ננסה להמחיש את הנושא באנלוגיה אסטרטגית מה שכתבת, שקול לטעון כלפי הטכנולוגיה (הצבאית) בישראל חבל שהיינו זקוקים להביא את יחסנו למצבים כאלו כדי לפתח ולהצדיק תעשייה צבאית מתקדמת. בדיוק מקביל לטעון שאנחנו כביכול יצרנו את הסכסוך (בלעדית) ומתבקש גם המשך לטענה שחבל שהתעשיה הגיעה להשגים בעקבות סכסוך. כפי שהעם היהודי נבצר אלפיים שנה מלייצר עוצמה אסטרטגית משלו. אני טוען שאחת הסיבות העקריות שחדלתי לנגן וזו אולי הבעיה האמיתית שלי, היא מעודף התחשבות בשכנים. כרגע נכנס גורם "מתסיס" שהביא אותי לעשות מאמץ ולפעול נגד ההתחשבות והצורך לרצות או כפי שהגדרתי - המעצורים. יתכן ואצטרך לכייל את התגובה ביתר דיוק, אולי לחזור ולנגן מאותו חדר פנימי - גם משם בהחלט שומעים, או שאנסה ללמוד לפרוט גם על גיטרה ממש בסמוך כדי לשמור על יחסי כוחות הוגנים. מאחל לכולם שרק נתחרה בלנגן ולשיר

למעלה