בהמשך לשרשור הצוואות של אחותו של שייקספיר

adif11

New member
בהמשך לשרשור הצוואות של אחותו של שייקספיר

בעקבות השרשור (באמת הגיע הזמן לעשות צוואה) ביררתי עם שני עו"ד ועלות התענוג היא כ 3000 ש"ח + מע"מ במקרים "פשוטים"
קצת יקר מידי לטעמי....
אז נניח שאני רושמת משהו בעצמי בכתב יד ואפילו מחתימה חברה כעדה, מה אני עושה עם זה כדי שאחרי לכתי בכלל ידעו שיש כזה דבר ?
מצלמת כמה עותקים ומחלקת ?
אני רצינית. מה עושים והאם בטוח שצוואה כזו תקפה ?

איך זה המחיר? אין מחירון?

בבדיקה שלי לפני שבוע -המחיר הוא 1500 +מע"מ.
אז איך?

אבל בדקתי עוד קצת

אפשר לרשום בכתב יד

וחתימה של שני עדים שאינם קרובי משפחה

ואז --צריך ליידע את המשפחה/צאצאים או אחרים שיש צוואה למימוש

כמובן שיהיה קצת קשה למצוא אותה אחרי רעידת האדמה בטבריה ,אבל העיקרון שצריך לדעת על קיומה .

המהדרין מפקידים אותה אצל רשם הצוואות (ואין לי מושג עדיין מה זה אומר)

אני לפחות כבר עברתי את שלב הניסוח הראשוני.

adif11

New member
את יכולה לתת פרטים אצל מי

עולה 1500+ מע"מ ? איך רק אני נופלת על כל הגנבים האלה שלוקחים כפול ?

מאד פשוט

אחת הצורות לצוואה תקפה- תכתבי אותה בכתב ידך, עם תאריך וחתימה .
זה הכל.

למי לתת? זה כבר תלוי קונסטלציה משפחתית שלך, תתני למספר אנשים קרובים לך שהגיוני שיכבדו את בקשתך להוציאה לאור אחרי לכתך.

mykal

New member
נשמע יקר מאוד, ולא מוצדק,

(שאלתי את ביתי העו"ד)
תנסי לברר דרך אנשים על כאלה שאינם מגזימים.
אגב, מה שיכול ליקר את הענין, זה שאת מוסיפה סעיף שהוא יהיה גם המוציא לפועל של הצואה.
או שאת מבקשת שה'יורשים' ישלמו זאת בעת המימוש.
בכל מקרה, הרי לא ברור שהוא יחיה כדי לממש אותה.
(אבי שילם לעו"ד שכתב לו כדי שגם יממש, ולבסוף העו"ד נפטר הרבה לפני אבא שלי)

לכמה לחלק, לי נראה שיותר מאשר לחלק --לספר שיש כזו,
ממילא, בבוא הזמן, יטפלו בניירת שבבית, וביניהם תהיה הצואה.
הם רק צריכים לדעת שיש כזו.

שוש אור

New member
איך כותבים צוואה?

החוק מכיר בארבעה סוגי צוואות:

א. צוואה בכתב ידו של המוריש
מדובר על צוואה שנכתבה כולה על גבי מסמך שהמוריש כתב בכתב ידו חתם עליה וכתב את התאריך בה ערך אותה.
חשוב שצוואה זו תכתב במלואה בכתב יד המוריש.
צוואה זו לא מומלצת מאחר ובאם לא נערכה בצורה הנכונה תוך התייחסות להסדרים שהחוק קבע, עלולה להיפסל.

ב. צוואה שנחתמה על ידי המוריש בפני 2 עדים
זוהי הצוואה הנפוצה ביותר והמקובלת ביותר.
זוהי צוואה שבד"כ מסתייע המוריש בעודו בחיים לערוך אותה באמצעות עורך דין, אשר מנסח את הצוואה בהתאם לחוק ולפסיקה, נחתמת על ידי המוריש תוך ציון תאריך החתימה ובפני 2 עדים
אשר מצרפים את חתימתם על גבי הצוואה.
רצוי שאם הצוואה נפרסת על גבי יותר מעמוד אחד, שהחתימות הן של המוריש והן של העדים ייחתמו על גבי כל עמוד ועמוד.

ג. צוואה בעל פה
ישנם גם כמה סוגי צוואות כאן, כגון צוואה שהוסרטה באמצעות מצלמת וידאו אולם היא צריכה לעמוד בסטנדרטים מסוימים, כגון בציון תאריך צילום אובייקטיבי או שהצלם לא כופה על המוריש
לומר את אשר אומר למצלמה וכדומה. אולם הצוואה בעל פה הנפוצה יותר היא צוואה שזכתה גם לכינוי: "שכיב מרע" (ביטוי שנילקח מהתלמוד) כלומר, כאשר המוריש רואה את עצמו מסיבות
אובייקטיביות לחלוטין כמי שהולך למות, אומר את צוואתו בפני 2 עדים אובייקטיבים את צוואתו, עדים אלו עורכים מעין "זיכרון דברים" ומפקידים אותו אצל הרשם לענייני ירושה.
צוואה זו גם יש לה סטנדרטים שהחוק קבע, אולם יודגש כי צוואה זו אינה תקפה יותר מ 30 יום לאחר שהסתיים אותו איום על חייו של המוריש כמובן כל עוד אינו נפטר ונשאר בין החיים.

ד. צוואה בפני רשות
זוהי צוואה שהמוריש ניגש לשופט בית המשפט או נוטוריון ובפניהם אומר את צוואתו והנ"ל צריכים לאשר כי אכן צוואתו של המוריש נערכה בפניהם.
השימוש בצורת צוואה זו לעומת שאר הצוואות המוזכרות לעיל הוא נדיר מאוד.

כמה דברים שחשוב לדעת:

1. כל עוד המוריש בין החיים, הוא רשאי לשנות את הצוואה כבבת עיניו. הוא רשאי אף לבטלה או לכתוב חדשה.
הצוואה שתתקבל בסופו של יום כצוואה הקובעת היא האחרונה.

2. מוריש אינו יכול להוריש רכוש שאינו שלו . ועל כן, אם כתב בצוואתו למשל נכס שאינו בבעלותו, מן הסתם נכס זה לא יעבור ליורשיו.

3. הצוואה צריכה להיכתב או להיאמר באחת הדרכים המנויות מעלה. אולם בדרך כזאת שלא יהיה השפעה בלתי הוגנת. החוק אף הגדיל לעשות וקבע ובצדק כי אם קיימת מעורבות של אחד
היורשים או יותר בעת עריכת הצוואה אפילו אם לא הייתה מצדו השפעה בלתי הוגנת, עלולה הצוואה להיפסל או לפחות אותו פרק בצוואה שנוגע לאותו יורש שהיה מעורב בעריכתה, כגון בן
שמלווה את אמו לחתימה על הצוואה אצל עורך דין והוא נוכח בחדר בעת עריכת הצוואה וחתימת האם, זוהי השפעה לא הוגנת שעל פיה ניתן לבקש לפסול את הצוואה.

4. רצוי שהצוואה תכתב בצורה ברורה ומדויקת ככל שניתן לרבות כתובתו של המצווה. תעודת הזהות של המצווה ושל המצווים (היורשים) כדי שלא תהיה נתונה לפרשנות שאחרת במקרה ויתעורר ספק, בית המשפט יצטרך להתערב והוא יצטרך לנסות לפרש את הצוואה או החלק שנתון לפרשנות בצורה כזו שתהיה ככל שניתן לפי ראות עיני בית המשפט לרצונו של המוריש.

5. המוריש חופשי לצוות כרצונו ואף אינו חייב להוריש דבר לבני משפחתו. הוא יכול להוריש כל דבר ששלו לכל מי אשר יחפוץ. כך למשל יכל לצוות במקום לילדיו יכול לצוות לשכניו לחבריו ואף
לעמותות שונות כמו תנו לחיות לחיות.

6. אם המוריש לא ערך צוואה ואם אין יורש לפי דין, המדינה תירש את רכושו. המדינה בדרך כלל תשתמש ברכוש למטרות כגון סיעוד, בריאות, חינוך וכדומה.

7. חשוב שאדם שעורך צוואה יהיה כשיר, צלול ומודע לסביבתו ולמה שהוא כותב וזאת מתוך רצונו וללא כפיה או לחץ. ובאם אדם חולה או בחשד למחלה שעלולה לפגוע בזיכרון או בצלילות רצוי
מאוד שיצטייד בחוות דעת מרופא מוסמך כי הוא אכן צלול ובהיותו בדעה צלולה כותב את צוואתו וחותם עליה וזאת כדי למנוע מקרים בהם אחד היורשים ינסה לערער על הצוואה.
עם פטירתו של המוריש, על היורשים לפנות לרשם לענייני ירושה או לבית הדין הרבני כדי שהנ"ל יוציאו צו קיום צוואה על מנת שזו תצא אל הפועל.

מהי עלות של עריכת צוואה אצל עורך דין?
זה מאוד משתנה.
עריכת דין היא מקצוע חופשי וכל אחד מתמחר אחרת את שרותיו. מאוד תלוי גם האם מדובר בצוואה פשוטה ללא אלמנטים מיוחדים (תרומות, ניהול עזבון, צוואה הדדית וכעוד).
ככלל העלות יכולה לנוע בין כמה מאות ש"ח לבין כמה מאות דולר עד נניח אלף דולר כתקרה.
ותלוי גם ב"נפח" הצוואה
הצוואה של טד אריסון למשל, עלתה כמה עשרות אלפי דולרים.

ben 911

New member
חבר טוב סיפר שהוא ערך צוואה דוקא ברבנות

הוא קיבל שם טפסים ורשם את המוטבים לפרטי פרטים
הוא פירט שם מי יקבל את האוטו ומי את המכונית ולמי הוא מוריש את האשה.

אח"כ הגיש להם חזרה את הטפסים המלאים בתוספת אגרה של 470 ₪ בערך
והרבנות כידוע זה מוסד המוכר בכל המוסדות הממשלתיים.
אז למה צריך לשלם 3000?

צריך פשוט קצת להאמין.

BrightEye

New member
מה שחשוב זה לשבת עם מישהו שגם ייעץ

מה שאתה מתאר ברבנות אלו טפסים סטנדרטים. אולי אפילו אפשר להוריד כאלה באינטרנט ולהגיש וזה יעלה אותו דבר.
בכל אופן אני לא הייתי הולכת אליהם, לא סומכת על מה שהם ממליצים.

קליספרה

New member
בטח - גם מימוש צוואה או צו ירושה

נעשה באחד משני הערוצים - אצל רשם הירושות באפוטרופוס הכללי או ברבנות.
לאחר פטירתו של אבי יצרתי קשר עם הרבנות[ שנחשב הליך קצר יותר - אבל חמדני הרבה יותר והם עצבנו אותי אז הלכנו על רשם השותפויות ובניגוד להפחדות זה היה סה"כ די זריז.

r i n i

New member
אפשר בבית משפט רגיל, לא צריך רבנות

ההורים שלי הפקידו צוואה בבית משפט, קבעו אפוטרופוס למילוי הצוואה, שילמו אגרה סימלית ובזה נגמר הסיפור.

את הלקח למדו אחרי שסבתא שלי הכינה צוואה עם פירוט כל הרכוש והכספים והפקידה אותה אצל עו"ד שגבה בין אחוז לאחוז וחצי ממה שהיה רשום.
אבא שלי החליט שהוא לא מוכן לפרנס עורכי דין!

Apotheosis

New member
את הלקח למדו אחרי שסבתא שלי הכינה צוואה.

"אבא שלי החליט שהוא לא מוכן לפרנס עורכי דין! "

למעלה