ביטחון עצמי, דימוי עצמי, ומה שבינהם...

אתי77

New member
ביטחון עצמי, דימוי עצמי, ומה שבינהם...

הי, אנחנו כל הזמן מדברות על זה שאם יהיה לילד דימוי עצמי גבוה הוא ישדר את זה לסביבה והכל יהיה בסדר, שאם יהיה לו ביטחון עצמי, הכל יהיה בסדר... אבל, בתכלס, מה אתן עושות /אומרות כדי לעבוד על תחומים אלו? עם הבת האמצעית שלי, כשנוגע לי שיש לה ADHD ולקות שפה, התחלתי מיד ללמד אותה לקרא ולכתוב כדי שהכניסה לכיתה א' תלווה בהצלחה ושיהיה לה דימו של ילדה מצליחה וחכמה... אני זוכרת שהמרצה שלי לפסיכולוגיה התפתחותית, סיפרה לנו שכשהבת הגדולה שלה נולדה, היא העיפה מהבית את המשקל. כשהבת השניה נולדה, עם שיער שחור ועיניים חומות (ולאחותה הגדולה יש עיניים כחולות ושיער בלונדיני) היא הקפידה מגיל צעיר להראות לה תמונות של דוגמניות ושל ילדים במגזינים עם שיער חום וכל הזמן הדגישה כמה שזה יפה וכו'... כגננת אני מנסה לעבוד כל הזמן על הביטחון עצמי של הילדים בזה שאני מראה להם כמה הבחירות שלהם חכמות, כמה שמה שהם מנסים להגיד ולהביע חשוב וכו', ואם הילדים לקויי שמיעה אני מנסה לתת להם תמיד פור מבחינה לימודית ומוטורית כדי שכשישתלבו בגן רגיל באמת יהיה להם קל ונעים. עם הבן שלי, קצת יותר קשה לי. כמובן שאני מנסה לחזק אותו על התחומים שבהם הוא חזק. אבל כל הזמן אני מחפשת תחום שבו הוא יוכל להצטיין ולהיות גאה בעצמו על כך, ואני לא ממש מצליחה... חוץ מזה שחשבתי לנסות לארח פסיכולוגית התפתחותית כדי לשמוע ממנה מה היא אומרת...אשמח לשמוע מכן...(נכון שיש פה רק נשים או שאני טועה?) האם אתן עושות משהו בנידון? האם זה מעסיק אתכן?

נקודה מצויינת

אין ספק שזה מעסיק ואני באמת לא יודעת איך לעשות את זה. כמו שכתבת, אני מעודדת את הילדה כדי לחזק התנהגויות חיוביות ומפנה אותה לפעילויות שבהן היא חזקה. אבל הכל אינטואיטיבי. בסופו של דבר זה לא רק פן לימודי אלא גם התנהגותי מול ילדים אחרים. זה מה שבעיקר מחזק את הבטחון. מעניין יהיה לשמוע גם מאשת מקצוע וגם מהורים אחרים מה מומלץ ואיך כדאי. יום טוב

GALITOSA5

New member
חיזוק חיובי

במקרה שלנו אני פשוט אומרת לה שאני גאה בה על כל דבר שהיא מצליחה בו. אני מאמינה שזה מאוד מחזק, כרגע קשה לי מאוד לדעת במה היא ממש טובה היא עדין קטנה. (בת 3)

אנחנו מנסים לחזק בעדינות...

למדנו לא להתלהב מההצלחות אלא מהמאמצים, כפי שהנחו אותנו. ובמקביל, דאגנו גם שהוא ידע לקרא ולכתוב לפני כיתה א', והוא נמצא בחוג ג'ודו כבר שנה שנייה שנותן לו המון ביטחון ככל שהוא מתקדם שם... גם אני אשמח לשמוע עוד טיפים...

אשלג

New member
מסכימה עם כולכן

וגם אני כל הזמן מרגישה צורך להמציא את עצמי מחדש ברעיונות איך לתת דחיפה וחיזוק לביטחון העצמי של הילדים. אני חושבת שאחת הדרכים לשפר ביטחון עצמי היא להגדיר בצורה ספציפית ממה הילד חושש. כלומר - אם ההפך מביטחון עצמי הוא חשש עצמי - אז הפרכת החשש, או הקטנתו, או מתן כלים לשליטה בו על ידי הילד יעזרו להעלות את הביטחון העצמי. זאת דרך מאד פרקטית לנסות ולעבוד על דברים ספציפיים. בגן, למשל, גילינו שיש מקרים שבהם הלק"ש לא משתתף במפגשים בגלל שהוא חושש שהוא לא קלט נכון את המילים החדשות של החג/סיפור/עונה, והוא מפחד להגות אותם לא נכון ושיצחקו עליו (תחשבו רגע על כל המילים שילדים נפגשים איתן רק פעם בשנה: אושפיזין, יורה, משלוח מנות, קפצונים, אביונים וכד' וכד' וכד'). ניסינו כל מיני דרכים להתמודד עם העניין. הראינו לו שלפעמים הוא אומר ולא טועה, אז בכלל לא היה ממה לחשוש. הראינו לו שגם אם הוא אמר טעות, אז לא תמיד הילדים צחקו, וגם אז לא היה ממה לחשוש. הראינו לו שגם אם צוחקים (הפחד הכי גדול מתממש!) אז זה לא ב-א-מ-ת כל כך נורא, הילדים די מהר שוכחים. הראינו גם שאפשר למנף את זה את הטעויות האלו לטובתו, למשל שהוא יספר את זה מעכשיו והלאה בתור בדיחה איך שהוא חשב שהגשם הראשון באמת יורה, כמו אקדח, וילדים בדרך כלל אוהבים להצחיק אם זה בא מהם וזה לא "על חשבונם". והראינו שיש תגמול בלנסות ולהעז לדבר - למשל לקבל פידבק חיובי מהגננת או מהילדים האחרים, או להיות מרוצה מעצמי שלמדתי מילה חדשה וקשה (שאולי האח הגדול לא מכיר)וכו' וכו'. והכי טוב - פשוט להוולד עם ביטחון עצמי. הכי שווה, וגם הכי קל להורים....

ifatmoshe

New member
אצלנו זה עדין די בתאוריה

כי הוא מאוד צעיר ואני לומדת. אבל, נראה לי שאני כבר מגזימה. מרב שאני אומרת לו שהוא חכם ויפה הוא התחיל להגיד - אני חכם!
מצחיק אבל גם קצת מפחיד שאני מגדלת איזה נסיך גולה בבית. אני יודעת שאמורים לשבח את המעשה עצמו, אבל ככה יוצא לי. איך משבחים אמירה חכמה או מצחיקה בלי להגיד אתה חכם? מסובך להיות אמא

למעלה