בין קללות וכינויי גנאי ובין מיניות וסקסיסטיות

בין קללות וכינויי גנאי ובין מיניות וסקסיסטיות

נפוץ השימוש בכינויי גנאי שקשורים בדרכים ישירות ועקיפות למין. במבט ראשון , אני חושב שזה דיי הגיוני לשייך את התופעה הרחבה הזאת , להשפלה שמושג סקסיסטי מגדרי יוצר בחברה שבה מיניות היא מצד אחד מאוד גלויה ולפעמים בוטה , אך מן הצד שניה חבויה עמוק בטאבו. אבל למען האמת , היום כשאומרים למישהי או על אמא של מישהו שהיא מהנשים שעומדות ומוכרות את מרכולתן (בכל זאת אנחנו פורום פילוסופיה
) אף אחד לא באמת חושב שזו המציאות. ובאופן בוטה אחר נזרקת כבר כמה שנים טובות המילה "הומו" לכל אחד שלא מתאים את עצמו לנורמה הקפדנית ה"הירואית". היום ילדים בני 7 משתמשים כבר בשני הביטויים האלו ועוד טובים רבים אחרים, ספק אם הם יודעים את המשמעות שלהם – ביטויים שהשתגרו בלשוננו באופן מלא(ואגב , לא רק בלשון העברית..). אז אפשר להגיד שהמשמעות לחוד , והגנאי לחוד , שכן שפה היא רק סמנטיקה והמילה עצמה היא לא יותר מאשר ה"בר-קוד" לעצם הגנאי והפגיעה המילולית . ובכל זאת , חברה אשר שופטת את יושביה ותפיסת עולמה במושגיים מיניים , הם אולי החלום הרטוב של פרויד – שיא התגלמות התאוריה שלו , אך מצד אחר , מספקת הרבה חומר לאדם החושב . הקשר הזה עדיין לא ברור לי . הארוטיקה המשתחלת בין המילים מצביעה על החברה שדוברת בה. מה היא בעצם המשמעות של תיוג מעשיו ודרך התנהגותו של הפרט במונחים סקסיסטים ? ולמה הפרט נפגע מזה?

נושא מעניין

אבל לא הייתי לוקח אותו כל כך ברצינות כי בתכ'לס מי לא מדבר ככה? זה משהו שעובר עם השנים וגם אם לא אז לא לא כל כך נורא חוץ מהדבר הזה שאומרים "הומו"בקונוטציה שלילית ואת קללות האמשך את זה חייבים להוקיע מהתרבות והעולם

Winri

New member
השאלה היא לא האם זה בסדר או לא

השאלה היא למה זה קורה :) (היי, אני רותם, כתבתי פה קצת בעבר ואני קוראת פה קצת בהווה ^^ ) אבל שימו לב שלא נכון רק לגבי מילים עם קונוטציות שליליות - הרי נניח גם "כוסית" זאת מילה שאמורה להיות מחמאה, אבל היא מתייחסת לפאן המיני. בקיצור, עם התפתחות המדיה אנחנו נחשפים להרבה יותר - והמדיה (או האנשים מאחוריה) בוחרים לשדר המון מין בגלל סיבות אבולוציונות שאנחנו לא יכולים לשלוט עליהן, בגינן אנחנו מחוברים מאד לנושא, ולכן זה גורם לנו לשים לב יותר והם מקבלים מזה כסף. בקיצור, מין הולך ונהיה חלק מרכזי מהחיים שלנו - ובאופן טבעי זה משפיע גם על השפה. :)

נכון גם "כוסית" היא אחת מתופעות הלוואי

ואולי בענין זה עוד אפשר להבין את הקשר ה"אבולוציוני" של כביכול חיזור. השאלה היא - למה קללות? (כלור זה לא מקרה פרטי, יש כל כך הרבה כדי שזה לא יהי סתם עוד קללה). וברוכה השבה

Winri

New member
אכן שאלה טובה :)

אני חושבת שיש סיכוי שזה נובע ממבוכה, סוג של. כלומר, אנחנו חיים בחברה שבה, כאמור, המין תופס חלק מאד מרכזי. עם זאת - אנחנו (החברה המערבית) מחשיבים את עצמנו כחברה תרבותית משהו, ובחברה כזאת מקובל לשלוט על היצרים, וההתעניינות הפומבית במין נחשבת ברברית ולא תרבותית. אז מרגע שחושפים אותך לכלכך הרבה מזה ונוצרת הסתירה הנ"ל, יש הגיון שהמפלט הוא להפוך את זה להומור ו\או להפוך את זה למשהו שלילי - ושניהם אכן קורים. מקווה שהבהרתי את עצמי :) ותודה

666 Lady

New member
וואו! זו בדיוק הסיבה שגם אני חשבתי עליה

אני גם חושבת שהקוטביות הגדולה בין החשיפה וההתעניינות בדבר ה"אסור" הזה שנקרא "מין" לבין הריסון שנותנת החברה ה"תרבותית" משהו לגבי הנושא הזה, יוצרת אצל אנשים רבים רצון למרוד במוסכמה הזאת, אך לא באופן שהם יחשבו ל"סוטים", לכן הם רואים בהומור מן מפלט נחמד שכזה להוצאת היצרים המיניים שלהם ולהתבטאותם המינית. באמת מעניינת אבל השאלה, למה מרבית הקללות ה"עסיסיות" בימינו הן בעלות אופי מיני ו\או סקסיסטי. לדעתי זה נובע מכך שהאדם הוא יצור מיני, מרגע לידתו בעצם. הרי, התגלה מחקרית כבר שאנו מגלים את מיניותנו ואת העונג העצמי שלנו מאז ינקותנו. גילו בעצם, שאפילו תינוקות ופעוטות "משחקים עם עצמם" כדרך להנאה ועינוג עצמי. לכן, אני חושבת שההתבטאויות הסקסיסטיות שלנו נובעות הן בגלל שזה נושא חשב לטאבו (התמרדות במוסכמות) והן בגלל שזה נושא מאוד מרכזי בחיינו (או במילה אחרת-אנחנו לא יכולים לחשוב כמעט על שום דבר אחר חוץ מזה).

ובאותו הקשר

כוסית נחשב גם למחמאה למישהי יפה ("מחמאה") אבל גם צורה לקרוא למישהי טיפשה. נקודה למחשבה (.)

למעלה