בעיות גדילה

מיכל@ל

New member
בעיות גדילה

שלום לך בתי בת החמש וחצי קטנה מאוד לגילה. בדיקות דם לא העידו על בעיה בהורמון הגדילה וצילום גיל עצמות העיד על גיל עצמות שמתאים לגיל 4 שנים. התבקשנו לעשות לילדה בדיקת הורמונים במאמץ וסרבנו . היות ואין עדות לחוסר בהורמון הגדילה,האם יש אמצעים אחרים מלבד הורמון גדילה לסייע לה,או האם נגזר עליה להשאר קטנה ? תודה

בעיות גדילה

למיכל שלום, מהסיפור שלך אני מבינה כי בעצם אין מידע לגבי הפרשת הורמון גדילה אצל בתך. אם התבקשתם לבצע בדיקת הורמון גדילה במאמץ זה סימן שרצו למדוד את רמתו לאחר גירוי, כמקובל.רמת הורמון גדילה בצורה בסיסית, ללא גירוי, אינה מלמדת הרבה משום שהורמון הגדילה מופרש בפיקים וצריך מזל כדי לתפוס פיק כזה שישלול בעיה בצורה אקראית. למה סרבתם? בדיקה לאחר מאמץ היא לא הדבר הכי סטנדרטי אבל זה יותר טוב מכלום. מאידך אני מניחה שאם לא הציעו לכם ישר בדיקות גירוי להפרשת הורמון גדילה, זה סימן שמי שראה אותה חשב שהסיכוי שיש שם בעיה קלוש, ולכן אין צורך בבדיקות כאלה. ניתן לדעת זאת מהקומה האבסולוטית של הידלה, ובעיקר מעקומת הגדילה שלה. אם ברור שלמרות שהיא קטנה היא גדלה בצורה עקבית כל הזמן, זה בד,כ אינדיקציה מצויינת שאין חסר הורמון גדילה. האיחור בגיל העצמות יכול רק להצביע על מה שקרוי איחור קונסטיטוציונלי בהתפתחות. זה רוב המקרים שאנחנו רואים. לעיתים קרובות יש סיפור דומה במשפחה, אצל אחד ההורים. ילדים אלה פשוט ממשיכים לגדול יותר זמן, עוברים את ההתפתחות המינית שלהם בגיל מאוחר יותר, אבל בסופו של דבר גומרים עם קומה תקינה לגמרי. זה טבע, ולימטב ידיעתי, אין כל דרך לשנות את המהלך הזה. אין כל הצדקה למתן הורמון גדילה ומאידך אין כל דבר אחר שיכול להשפיע. כמובן שאתם צריכים כל העת לדאוג לתזונה נכונה וכו´, אבל אין שופ דבר ספציפי שישנה כרגע. מה שאני מציעה לכם, אם אתם רוצים באמת להיות בטוחים שעשיתם הכל, הוא לעבור את הבדיקות שהציעו לכם ולהמשיך במעקב אצל אנדוקרינולוג/ית פדיאטרי/ת. בהצלחה!

מיכל@ל

New member
תודה רבה

האם את יכולה להמליץ לי על אנדוקרינולוג/ית פדיאטרי/ת ? אינני סומכת על אותו אחד שהופנינו אליו והייתי מעדיפה להגיע למישהו מקצועי עם גישה לילדים. אגב,יש האטה בגדילה שלה [לפי העקומות] ,היא מעולם לא היתה בתוך העקומה אבל נראה שזה רק הולך ומתרחק [היא בת חמש וחצי שוקלת 11 קילוגרם וגובהה 95 ס"מ]. אני מאוד מודאגת....

בעית גדילה

שלום מיכל, מה שהוספת בהחלט מחזק את הצורך בביצוע בדיקות. לא נעים לגרור ילד לכל מיני בדיקות דם, אבל מה לעשות? אם קיימת בעיה רצוי לאבחן אותה בזמן ולטפל בה. לצערי אני לא ממליצה פה על רופא זה או אחר בצורה מפורשת. תצטרכי לשאול מסביב. ככל, מרפאות של אנדוקרינולוגיה פדיאטרית בבתי חולים בד,כ ערוכות לבצע בירור כזה ונותנות תוצאות אמינות

למעלה