בעמדת קורבן

• פותח הנושא הל
  • פורסם בתאריך

הל

New member
בעמדת קורבן

שלום רב! אני בת 31.נשואה 6 שנים בגבר שתעלל בי נפשית. מה שמעניין שגם לפניו היתי בזוגיות של שנתיים וגם האקס שלי התעלל בי נפשית אחרי שנפרדתי ממנו קראתי המון ספרים על מודעות עצמית, על אהבה עצמית, חשבתי שכבר נרפאתי וכשפגשתי את בעלי הנוכחי היתי בטוחה שהוא שונה. אבל שוב אחרי כמה שנים הבנתי שגם פה מתעללים בי,פוגעים בי וגורמים לי סבל רב. למה שוב נכנסתי לאותה סיטואציה למרות ניסיון הקודם, למרות שחשבתי כ"כ הרבה והיתי בטוחה שעכשיו אני מחוסנת נגד מצב כזה שוב נכנסתי למערכת זוגית אלימה שאני שוב הקורבן? תודה

שלום לך,

תראי , לפי כל מה שכתבת את כבר מבינה שאת צריכה לגלות ולטפל בדברים אצלך שמביאים אותך למצב בו את נתונה להתעללות. לי קשה, בגלל חוסר בפרטים בשאלה שלך וזה לא תמיד קל לעשות על קצה המזלג, לדעת מהם הדברים אצלך, אבל אם זה קורה לך כבר פעם שניה, ובפעם הנוכחית מדובר בנישואים, אז לדעתי כדאי שתפני מהר לאיש מקצוע שיעזור לך בזה. לקרוא ספרים לבד זה יכול להיות טוב אבל לא להחליף טיפול לצערי. את מוזמנת להמשיך ולתת לי עוד פרטים ואמשיך לענות לך, כל טוב,

הל

New member
תודה רינה

אני יודעת בגדול למה זה קורה. למה אני מרשה לאנשים להיתעלל בי. גדלתי בבית קר. אמא שלי לא חיבקה ולא נשקה א ותי לעולם אף פעם לא אמרה לי מילה טובה או מעודדת, רק ביקורת, רק שאני לא בסדר. אף פעם לא אמרה שהיא אוהבת אותי. והינה אני שמרגישה כ"כ לא שווה ודחוייה מוצאת לעצמי גברים ומוחכים שוב ושוב שאני לא שווה, שאני שק אגרוף שאפשר להתעלל בי כי אני לא ראויה ליחס טוב. אני מבינה במודע שאני כן שווה וכן מגיעה לי שיהבו אותי אבל איך להוציא את אמונה המושרשת הזאת מתת מודע, שאני כלום, שאני אפס?

לפי הגישה של הטיפול הנרטיבי

ניתן לעבור תהליך בו את מעלה את הסיפור הנוכחי שלך לגבי מי את, מה את שווה ולמה את ראוייה. בתהליך הטיפולי את תוכלי להתחבר לחוויות אחרות שיכולות לתת לך כוח ותחושה אחרת בעיני עצמך (קצת קשה לפרט פה בדיוק איך זה נעשה), ובהדרגה לטוות לך סיפור חלופי. בשלב הראשוני, אפשר לנסות גם לחבר אותך לאיזה שהוא "עוגן" חיובי שיאפשר לך לראות קצת מעבר למצב הקשה שאת נמצאת בו. השינוי בטיפול נרטיבי מושג יותר דרך ההתחברות לדברים נותני כוח וחיוביים, ולא באמצעות הנבירה בעבר. אנחנו משתמשים בחקירת ההסטוריה של הבעיה שלך כדי להכיר אותה לעומק ואז לדעת כיצד ניתן להתגבר עליה. מקווה שעניתי לך, ואשמח לענות לך על שאלות נוספות. כל טוב,

הל

New member
תודה ועוד שאלה

אם אני אצור לעצמי סיפור חילופי, חיובי יותר. זה לא קצת עבודה בעיניים? הרי אני יודעת שזה לא היה באמת. באמת העבר שלי מלאה בכאב. ואי אפשר לשכוח את זה. גם רצוי לא לשכוח כי אז זה יצוף בדרכים אחרות-מחלות,חרדות, חלומות..

כאשר אומרים יצירת סיפור חלופי

לא מתכוונים לשינוי של מה שקרה, אלא לשינוי התפיסות והאמונות שלך לגבי עצמך, היכולות שלך וההערכה העצמית שלך, שנוצרו כתוצאה ממה שעברת. אין בכלל כוונה בטיפול נרטיבי להכחיש ולבטל את הכאב ואת החוויות שקרו. מאחלת לך כל טוב,

למעלה