גולדנברג - מפגש משפחתי

abrakha

New member
גולדנברג - מפגש משפחתי

שלום לכולם ! בהמשך לקשר שייצר ניצן ביני לבין ישראל גולדנברג לפני כחודש וחצי. נפגשנו ביום שישי האחרון בכפר שמריהו כ 20 צאצאים של משפחת גולדנברג מראש פינה. היה מפגש מעניין מאוד ומועיל מאוד. שמענו הרצאה של כשעה וחצי מפי ישראל גולדנברג - הנין של ישראל גולדנברג ממקימי ראש פינה, השלמנו אינפורמציות, ראינו תמונות שהוצאו מהבוידעם. קיבלתי כתובות של צאצאי המשפחה באוסטרליה ויצרתי איתם קשר. בקיצור ממש משפחתולוגיה רצינית. תודה לניצן ותודה לפורום. אייבי

איזה כיף../images/Emo70.gif

באמת כיף לראות שהעניינים כאן עובדים... האם המפגש תוכנן רק לאחר החבירה בפורום
נשמח לשמוע קצת אנקדוטות וסיפורים מרגשים, אם ישנם, מאותו מפגש. ארנון

abrakha

New member
מפגש גולדנברג

המפגש תוכנן עקב החבירה בפורום מכיוון וקודם לכן לא ידענו זה על קיומו של השני. אימי וישראל גולדנברג ומשתתפים נוספים במפגש הם בני דודים מרמה שנייה שלא הכירו עד המפגש. אימי מצאה תמונות של סבא ואבא של ישראל גולדנברג והביאה אותם איתה. ישראל גולדנברג הביא את "שטר המקנה" בין ועד מושבת הקודש ראש פינה לבין נציגו של הברון רוטשילד. נוסף על כך ישראל גולדנברג שחוקר את הנושא למעלה מעשור שנים הביא סיפורים מרתקים על ההתארגנות ברומניה, על האנייה טטיס שהביאה את העולים לביירות ומשם במסע חמורים עד לצפת.(האניה טטיס היא המייפלאור שלנו). על השנים הראשונות בראש פינה. וכולם הוסיפו מה ידוע לכל אחד על הסבא או הסבתא שלהם שהם אחד מ 7 ילדיו של ישראל גולדנברג - ממקימי ראש פינה. רצ"ב קובץ על משפחת גולדנברג (באנגלית) שערכתי כתוצאה מהמפגש. אז הכל בעקבות הפורום. אייבי

nitzoops

New member
מפגשים משפחתיים

נוספים מתוכננים של כל משפחות המייסדים במשך כל השנה. בשנה זו חוגגים מאה ועשרים שנה לתחילת העליה הראשונה וכנס בענין זה נערך בראשון לציון לפני כשבועיים בחסות והשתתפות נשיא המדינה. ישראל גולדנברג הוא המנוע שמאחורי הפעילות ועובד בצמוד לארכיון של ראש-פינה. הוא גם חוקר את הקהילה היהודית במוינשט רומניה לפני העליה והפרט הכי חשוב לדעתי שהוא גילה זה שהיה קונגרס, בעיר שנקראת פוקשן, של ראשי תנועות היהודים שדיבר על חזרה לארץ ישראל ועבודת האדמה. הקונגרס התקיים חצי שנה לפני שפינסקר פרסם את החיבור המפורסם שלו. כנראה שהוא היה מושפע מהם הרבה יותר משהם היו מושפעים ממנו.לפני כחודשיים הצליח ישראל גולדנברג-גלעד לשכנע את ראש החוג להיסטוריה באונ´ תל-אביב לדבר על כך בתוכנית הלילה של עמנואל הלפרין.

אמנם לא משפחת מיסדים

אלא אחת מהמון משפחות ישראל סתם, אבל אנחנו נוהגים להתכנס למפגש שנתי משפחתי חברותי, בעיקר במטרה לקשור בקשר ידידות את הדור הצעיר. אבל זה רעיון כבירוהשנה, אם נצליח להיפגש אצלנו באביב, נוסיף את הפן ההיסטורי אל השולחן ואני בטוחה שיטהיה לו טעם טוב, לא פחות מאשר לאוכל.לשם כך כנראה שנחכה, קודם כל לסיום הגשמים, ושנית - יתכן שלקצת יותר שקט, אם אפשר בכלל לקוות בכיוון הזה.

אנחנו עשינו זאת פעם אחת...

לפני כשמונה שנים - התכנסו כל צאצאי ההורים של סבי. היו כמה עשרות של אנשים - כולם, ברמה זו או אחרת, מכירים אחד את השני. היה מאוד נחמד ומעשיר, ועכשיו בן דודי ואני דיברנו על לעשות מפגש כזה שוב, אולי להפוך אותו לשגרה. מה שחשוב, שמעבר למפגש החברתי והקולינרי - צריך, לדעתי, להוסיף לו עוד נופך. אם זהו רובד משפחתי-הסטורי (סיפורים משפחתיים, עליית המשפה ארצה, נדודיה, קורבנות השואה, הצגת תמונות וכו´), משפחתי-תרבותי (הנצחת מנהגים , מאכלים מסורתיים וכו´) משפחתי-הכרותי (להכיר יותר לעומק את הצדדים הקצת יותר רחוקים, כמו שרותי אמרה: לקשר בקשרי ידידות את הדור הצעיר) וכו´. כדאי לנצל את המפגשים האלה על מנת להשלים את עץ המשפחה. תהיו בטוחים שיש מישהו, ולאו דווקא מישהו שחשדתם בו כ"משפחתולוג" של המשפחה, שיהיה מסוגל להוסיף לכם פרטים שלא ידעתם, גם אם עבורו הם נראים טריוויאליים ולא נחוצים! אני מתכנן להכין ספר משפחה, אך נראה לי שעד שאגיע לשם - ארוכה הדרך... בכל מקרה, אם יהיו מפגשים כאלה - נשמח לשמוע עליהם כאן. חג שמח, ארנון נ.ב. בארה"ב, למשל, Reunions משפחתיים הם דבר שבשגרה, ובגלל המרחקים בהם פזורים בני המשפחה - מדובר באירועי רבי משתתפים ורבי הפקה. יש מומחים לארגון, אתרים מיוחדים באינטרנט, מלונות שבהם מתאחסנים האורחים וכו´. אצלנו, למזמל, כל מה שצריך זה קצת מקום - וזהו...

ornan

New member
גם אנחנו עשינו

לפני כמה שנים, ביוזמתה של חמותי ובת דודתה, עשינו בביתנו, כנס למשפחת בנדל, שמקורה בראש פינה (ומצד האם המשפחה הם צאצאי ניסן ב"ק בדיוק סיימתי לקרוא את ה"גזע"), הכנס נבע מהרצון שהצאצאים הצעירים יכירו אף הם אחד את השני. הכנס היה מרגש ביותר, ספרו סיפורים יפים ובעיקר למדנו להכיר את המשפחה היפה והמורחבת, כל ראש משפחה הציג את בני משפחתו ונקשרו קשרים מחדש. לצערנו כחודשיים אחרי הכנס נהרג בפיגוע בעזה אחד מבני המשפחה ו"שמחנו" שלפחות זכינו להכיר אותו באותו המפגש. מפגשים כאלה יפים ובעיקר חשובים גם למבוגרים ששמחים לספר על עברם ובעיקר לצעירים, שידעו מאיפה הם באו... הסיפורים שלכם על המפגשים עורר בי מיד רצון לערוך מפגש כזה לבני משפחתי, שלמרות שהיא קטנה יחסית, אנו די ממעיטים להיפגש ואני כבר מתחילה לארגן את הנושא, אולי דרך המפגש, בהנחה שאני אבקש מכל אחד להביא תמונות, תיעוד וכו´ אצליח למצוא עוד איזשהו פרט ולערוך את קורות המשפחה. חג שמח ושקט ארנה

תוספת - עם נסיון משפחתי

במשפחה שלנו (של בעלי, הכוונה) המפגשים השנתיים החלו עוד לפני שאני הצטרפתי למשפחה. האנשים הכירו היטב גם אישים\ת וגם את ההיסטוריה המשפחתית - זו משפחה לא גדולה כל כך. אני עוד זוכרת שהצעירים של היום, כיום הם האחראים על הנסיעות ועל הסטייקים, היו ילדים קטנים, אח"כ נפגשנו בחתונות - גם בלוויות - ומה שחשוב שהצעירים מכירים זה את זה, גם אם לפעמים הקשרים רופפים. בת הדודה שתמיד ערכה את המפגש בביתה בחופית כבר הלכה לעולמה, אנחנו משתדלים להמשיך. השנה אני אשתדל להוסיף למפגש את הנופך ההיסטורי ואבקש מכולם להביא צילומים. זה היה נהדר אילו יכולנו להכין אלבום משפחתי - רעיון לדגור עליו! בעבר המפגשים היו בעיקר סביב הארוחה המשותפת וההזדמנות להפגש, מצפון ועד לערבה. השנה ננסה להתרכז בתוכן המשפחתי.

כוכה

New member
אפ-גריידינג למפגש המשפחתי

מאד מרגש שאתם יכולים להתאסף כל שנה - ענפי משפחה של דורות על דורות. לנו אין. פשוט אין שושלות כאלו. ובכל זאת למפגש מציעה לך ליצור לפי שעה מצגת פאואר פוינט שזה מאד קל להכין. את התמונות: אם את לא מתכוונת להדפיס, סרקי ברזולוציה נמוכה (אחרת יסתמו ויפילו את המחשב), תוכלי להוסיף מתוך האתרים השונים תמונות, אינפורמציות, מפות וכו´. הכוונה שיהיה בנוי מודולרית כדי שתוכלי לשנות ולעבות. מה שחשוב להקרנה בפני האורחים הוא מחשב נייד + ברקו להקרנה על קיר, או חיבור למסך טלויזיה (שאין לי מושג אין עושים זאת). בהצלחה!!!!

איזה דורות../images/Emo35.gif../images/Emo70.gif

מה פתאום דורות? גם אנחנו משפחה מקוצצת! יש שלושה דורות באופן טבעי - מבוגרים עד זקנים, בניהם הצעירים, ודור שלישי - קטנים - שיגדלו. בקשר לאפשרויות הצגת החומר - תודה על הרעיונות. בתור מומחית קטנה מאד בנושא המיחשוב אני נוטה יותר לשיטות הישנות - צילום במכונת צילום, והרבה מאד נייר... אני אתעניין אצל הבחורים המומחים במשפחה ואולי נהיה יותר מודרניים בעזרתם (ספק חמור)

למעלה