|דחוף| יש מצב לשאלה בפיסיקה-חשמל ?

Mr. Pooh

New member
אוקיי...

נתון שדה מגנטי בתחום ברוחב b כאשר b ניצב למישור האופקי והשדה המגנטי מקביל לו, מסגרת ברוחב a ואורך 2b נופלת לתוך השדה המגנטי וברגע הכניסה מהירותה v, מזניחים כח כבידה והשראות עצמית. הפתרון הטכני נמצא, הבעיה היא בכך שבמשוואת F=ma והעברתה למד"ר מקבלים בעצם v´-Kb=0 אך לפי הפתרון צ"ל v´+Kv=0, ע"מ שהמעריך בפתרון יהיה שלילי ואז מקבלים שהמהירות דועכת. איפה נעוצה הבעיה ? תודה מראש, הדב

galahead

New member
פה קבור הכלב

הבעיה נעוצה בבילבול בכיוונים. כיוון המהירות של המסגרת וכיוון השדה המגנטי הפוכים, כלומר F=ma מיתרגם ל- v´=kv (בהנחה שהשדה המגנטי קבוע ואחיד). ומכאן הפיתרון אכן דועך. הסיבה לכך היא שכאשר המסגרת נופלת לתוך השדה המגנטי, משתנה השטף של קווי השדה המגנטי העוברים במסגרת. דבר זה גורם לשינוי בזרם העובר במסגרת (כמובן בהנחה שהמסגרת עשויה מחומר מוליך) בדרך כזו שתפחית את שינוי השטף המגנטי. הכול עניין של איזון אנרגיות. אין דרך לקבל סתם כך אנרגיה מתגברת והולכת, יש מאין (אם אתה מכיר, העניין כולו מסוכם במשוואה קטנה וחמודה הנקראת חוק פארדיי-לנץ). ואם כבר עצה לעתיד, על מנת לא להתבלבל בכיוונים - שמור על סימון וקטורי, של כיווני המשתנים הפיזיקליים שלך (שדה מגנטי, מהירות). בהצלחה. (אם טעיתי, או שלא הבנתי נכון את נתוני השאלה שלך, אנא תקנני).

Mr. Pooh

New member
או שלא הבנתי אותך או שלא הבנתני...

לא הבנתי על איזה בלבול כיוונים אתה מדבר.... השדה המגנטי מקביל לאופק וניצב למסגרת שנעה מטה, כלומר v מאונך ל B. ההסבר על השטף ידוע ומובן. הבעיה היא הסימן במד"ר...... תודה

galahead

New member
פה קבור הכלב 2

אוקיי, אז הנה (פשוט השתגעתי מלנסות לכתוב את זה כהודעה).

galahead

New member
וכמובן

ששכחתי כמה דברים... זה מה שקורה כשעייפים... נדמה לי שחסר שם בביטוי האות B, עבור השדה המגנטי (בשטף). זה קבוע אז שכחתי אותו... אחת ממחלות הפיזיקה הרבות מספור :)) בנוסף - הפתרון לפי מה שאני כתבתי הוא משוואה שאינה וקטורית, כלומר הכיוונים של הכוחות וקווי השדה המגנטי נזנחים. מכיוון שהכוח היחיד שפועל על המסגרת נובע משינוי השטף המגנטי, משוואת התנועה נובעת מחישובו של גורם זה לפי: תאוצה=כוח חלקי מסה. דרך שניה לחשוב על כך מכריחה התחשבות בכיווני הצירים. לפי דרך זו, ma הוא כוח שנובע מתנועת המסגרת בשדה כוח ושינוי השטף הוא גורם כוח נוסף שפועל במערכת. במקרה זה רושמים את סכום הכוחות ומקבלים את אותה המשוואה (רק שבמקרה זה, בביטוי לשטף צריך להקפיד לרשום מינוס y במקום y, על מנת לשמור על כיוון הכוחות הנכון - זוהי משוואה וקטורית).

bralon

New member
הפתגם שבכותרת שלך גלאהד

רק שתדע שגם המורה שלי לפיזיקה אמר את זה בזמן לימוד "סוער" בפיזיקה בכתה (אני מניח שזו מילה שגורה בלקסיקון לפיזיקאים
).

galahead

New member
כן, אני מתאר לעצמי

שלפיזיקאים יש משהו עם כלבים... וחתולים... :)

למעלה