דטרמניזם ובחירה חופשית - משתווים או מתנגדים?

אחמס1

New member
בגלל ההיסטוריה שלנו

חברנו עצבר הוא ז*** שכל מדופלם, במשך חודשים רבים הוכחנו אותו והתווכחנו איתו על תיאוריותיו השונות, רק כדי להבין שלעניות דעתו הוא מבין בכל נושא יותר מכל אחד, ועובדות אובייקטיביות נתונות לבחירה חפשית. אני מאסתי בויכוח איתו, ואני לא מוכן לעמוד בכאב הראש של קריאה של הודעותיו, ולכן (בהינתן ואני כרגע מנהל את הפורום) יש לי שלוש אפשרויות: 1. לחסום אותו 2. לא לחסום אבל למחוק כל הודעה שהוא כותב 3. לסמן את כל הודעותיו באיזשהו אופן, שאורחים שבאים לפורום יידעו שיש אי הסכמה קבועה בינו לבין שאר העולם בשתי הדרכים הראשונות אני יוצר דיקטטור, ואמנם יש לי רשות לחסום את מי שאני רוצה, תפוז מבקשים לא לעשות את זה "עם יד קלה על ההדק" ובסך הכל הוא לא "טרול רשע". אז בחרתי ב-
שזה מספיק אדום ובולט, וכשזה נכתב ע"י מנהל הפורום וזר נכנס ורואה הודעה על הפאי המתאפיזי המשתנה, הוא יידע לא להתרגש.

Rtitan

New member
האבן לא תיפול...

זה רק נדמה לך שהאבן נופלת, בסך הכל, התרשמות סובייקטיבית שלך, תוצר לוואי של פעילות מטאפיסית-חשמלית של תת ההכרה שלך בסינפסות, ואתה הולך שולל אחריהן. היש יש, והאין אין, ולכן לא יתכן שהאבן תיפול לקרקע כי בכל מקום אחר כבר יש, והאבן חייבת להישאר על מקומה תלויה באוויר בלי ליפול מטה. אתה נותן לחוויות סובייקטיביות להטעות אותך. מטאפיסית, האבן רוצה לרדת לקרקע ואתה, מרגיש את רצונה לרדת שלם ומפענח את הרצון הזה כנפילה - עבד לחושיך וגחמותיך. על איזו מציאות אתה מדבר? כיצד אתה יודע שהאבן נפלה? הלא בפרק הזמן שבין היותה בנקודה מסויימת ועד שהמידע מגיע אליך, יתכן שהאבן כלל לא נמצאת שם, והכל עורבא פרח.

aetzbar

New member
אני מחזיק בדעה, כי האדם ניחן בידיעה טבעית.

מידה , צורה , תנועה , צבע , הם שמות של ידיעות בסיסיות וראשוניות, המושגות על ידי האדם באופן טבעי, ואין צורך שילמד אותן. כאשר מדובר בידיעות ראשוניות, אין צורך במלים, אבל יש צורך במעשים. ידיעת מידה של מרחק מושגת במעשה ההליכה של צעד ועוד צעד וכן הלאה. ידיעת הצורה והצבע מושגת בעקבות מבט פשוט , מביטים ויודעים. גם ידיעת התנועה מושגת במבט, ותפיסתה על פי צירוף מידות של זמן ומרחק,גם היא באה באופן פשוט וטבעי. הידיעה הטבעית היא אכן סובייקטיבית , והיא לא מטעה את האדם. הידיעה הטבעית היא אכן סובייקטיבית , והיא מחכימה את האדם. הידיעה הטבעית היא בגדר פלא . מי שמכיר בפלא יודע זאת - כאשר מרפים מאבן היא נופלת כלפי מטה. גם נפילה זו היא בגדר פלא, ולא פלא הוא "שהביאורים המטאפיסיים של הנפילה" עומדים לבחירה חופשית. א.עצבר

Rtitan

New member
האמנם?

"ידיעת הצורה והצבע מושגת בעקבות מבט פשוט , מביטים ויודעים..." "מי שמכיר בפלא יודע זאת - כאשר מרפים מאבן היא נופלת כלפי מטה..." שוב - אתה הולך שולל אחר חושים שהם חוויה סובייקטיבית של המטאפיסיקה ואין בינה לבין הפיסיקה דבר. אין לך שום ראייה אובייקטיבית, אפילו לא אחת שהאבן באמת נופלת. אתה רק מפרש חוויה עצמאית שלך כ"נפילה" - אין לך שום דרך לאמת את נפילת האבן, מאחר וגם מכשיר מדידה שתעמיד, ייתן תוצאות שהפרשנות שלך לתוצאות המדידה שלו תהיה "נפילה". האבן אינה נופלת, ואינה לא נופלת - אינך יכול לדעת אם בכלל יש אבן. אתה יכול רק לנתח את מהלך תהליך הנפילה בניסויים מחשבתיים, אבל אתה - כבר עבד לניסיון העבר ולחושיך המשחקים ברצונך להבין ואינך יכול לבצע ניסוי מחשבתי נקי דיו.

למעלה