דילמה משפחתית

אחי למד לתואר במדעי הדשא, ואחרי שנים של תפקידים בשכר די מינימלי הוא פוטר, והחליט לנצל את תקופת האבטלה כדי לעשות קורס קיו איי. בעזרתו הוא הצליח להשתלב בתפקידי קיו איי אבל בעצם קודם די מהר לתפקידים ניהוליים שונים בסטארטאפים, למרות שלא פעם הוא עסק גם בכתיבת אוטומציה.

אבל בארוחת החג אבא שלי סיפר בשיא הגאווה שאחי התקבל לעבודת תכנות ״אמיתית״ ולא אוטומציה, והוא היה בטוח שאחי עומד לפתח קריירה מדהימה כמתכנת. רק כדי שיהיה ברור: אחי לא בוגר תוארבמדעי המחשב או תחום קרוב, וגם לא קורס, הסבה או בוטקמפ. וההורים שלי, ובמיוחד אבא שלי, לא היו מוכנים להקשיב לי שיש בתפקיד כזה סיכון מאוד גדול לאורך זמן - אדם בלי תואר יסונן מהרבה תפקידים מלכתחילה, ובתקופה של משבר הוא יתקשה למצוא עבודה. אמא שלי לכל היותר אמרה שלדעתה הוא צריך ״לעשות קורס״ בתחום התץכנות, ושמקסימום אחי תמידי וכל לחזור להיות קיו איי. אבא שלי לעומת זאת דיבר על כל מיני תפקידים שאחי יתאים אליהם שהם מאוד נדירים או כאלו שלא ממש קיימים בהרבה חברות, כמו תפקידי ״אינטגרטור״, משהו שפעם מישהו אמר לאחי שהוא יכול להיות טוב בו.

חשוב לציין שההורים שלי הם מהדור שבו עבודות היו תמיד עבודות עם קביעות ארוכת טווח וועד עובדים, מאלו שעדיין מאמינים שאם המנהלים אוהבים אותך - הם יקדמו אותך. אני למשל זוכרת שבזמנו אני סיימתי את התואר לקראת שנת 2000, ואבא שלי היה בטוח שאסטרטגיית חיפוש העבודה הכי יעילה עבורי היתה למצוא תפקיד בחברה שמחפשת עובדים לבצע המרת קוד לקראת ״באג 2000״ כי בטח יש הרבה חברות כאלו, ולמרות שהעבודה כביכול זמנית, המנהלים שלי בטח יראו שאני עובדת טובה ואז ירצו להמשיך להעסיק אותי בתפקידים אחרים ארוכי טווח. עצם המחשבה שקוד שדורש המרה לקראת באג 2000 הוא קוד מיושן, והניסיון המקצועי שאקבל רק יפגע בי לאורך זמן בכלל לא עלתה בדעתו, כי הוא בא מעולם תעסוקה אחר.

רק כדי לציין עוד קצת רקע: אחי עומד להיות בתוך כמה חודשים בן 40, הוא כבר נשוי ואבא לשניים ואין לו את היכולת האישית או הכלכלית להתפטר מהעבודה כדי לעשות תואר, גם אם הוא היה מתקבל אליו (וכנראה שלא), או אפילו להתפטר לטובת בוטקמפ של חצי שנה.

יכול להיות שאני טועה שיש סיכון די רציני בצעד כזה? יכול להיוות סצנריו שבו יש לאחי עתיד מקצועי עם התפתחות לניהול אנשים או תפקידי ניהול כמו ניהול מוצר או דברים דומים?

נערך לאחרונה ב:

user32

Well-known member
מנהל
אם הוא התברג לתפקיד והוא טוב בו, כדאי שישקיע במקצועיות והתקדמות ככל יכולתו. תואר כזה או אחר זה לא פוליסת ביטוח. יותר חשוב האם הוא טוב במה שהוא עושה, האם הוא אוהב את זה, מתקדם ולומד מקצועית, יוצר קשרים וצובר ניסיון רלוונטי.

אם הוא התברג לתפקיד והוא טוב בו, כדאי שישקיע במקצועיות והתקדמות ככל יכולתו. תואר כזה או אחר זה לא פוליסת ביטוח. יותר חשוב האם הוא טוב במה שהוא עושה, האם הוא אוהב את זה, מתקדם ולומד מקצועית, יוצר קשרים וצובר ניסיון רלוונטי.
ברור שתואר הוא לא פוליסת ביטוח. אני מכירה לא מעט אנשים עם תואר שבזכות בחירות קריירה גרועות נאלצו לפרוש מההייטק (אפילו בתקופות כלכליות טובות) בגיל צעיר, לעומת אחרים שהשקיעו בלמידה ובתפקידים טובים שעם רקע צנוע משמעותית הצליחו להתקדם בתחום.

וברור שאשמח אם אחי יצליח.

אבל השאלה היא עד כמה יש פה סיכון מבחינתו. האם יש רך להכווין אותו מה הוא צריך ללמוד? מאיזה שלב הוא יוכל להסתמך על כך שהידע שלו מספיק טוב כדי שחוסר התואר לא ישפיע על היכולת שלו להגיע לראיונות ולהתקבל לתפקידי פיתוח?

vinney

Well-known member
שיעשה תואר בניהול ומדעי המחשב בפתוחה, זה תואר שנועד לאנשים במצבו. לא צריך להתפטר, לא צריך להיות גאון הדור, ולא צריך להיות מתכנת. אם הוא מדלג מQA לתפקידים ניהוליים וצריך תואר ״בתחום״ בשביל המשבצת - זה בול בשבילו.

למעלה