דת

bralon1

Member
האם בני אדם באמת לא יכולים לחיות ללא דת?
כנראה תחושת השייכות גוברת על תחושת העצמאיות.
מפחדים להיות לבד ללא רועה שידריך את הצאן...

SupermanZW

Well-known member
האם בני אדם באמת לא יכולים לחיות ללא דת?
כנראה תחושת השייכות גוברת על תחושת העצמאיות.
מפחדים להיות לבד ללא רועה שידריך את הצאן...
יכולים. קיימים בעולם לפחות שני מיליארד חסרי דת.

SupermanZW

Well-known member
האם הם באמת חסרי דת?
מה משותף לכל השני מליארד חסרי הדת?
הם לא מאמינים במשהו?
יש בעולם גם אמונות לא דתיות כמו אתאיזם, דאיזם, פנתאיזם ועוד, יש גם אנשים שבאמת לא מאמינים בשום דבר, מבחינתם כל אמונה היא פסולה וכשלא יודעים אפילו לשער זו בעיה, אנשים אלה הם ניהיליסטים. ההבדל בין אתאיסט לניהיליסט הוא שאתאיסט מאמין שאין אלוהים, ניהיליסט לא מאמין שיש או שאין, כל עוד אין הוכחה שיש או שאין פסול אפילו להניח אם יש או אין ולכן יסרב להתייחס לשאלה אפילו. זה לא אגנוסט (עוד אמונה לא דתית), האגנוסט מאמין שאי אפשר להוכיח את קיומו או אי קיומו של אלוהים ושלעולם לא ניתן יהיה להוכיח, גם זו אמונה וגם אותה שולל הניהיליסט.

bralon1

Member
יש בעולם גם אמונות לא דתיות כמו אתאיזם, דאיזם, פנתאיזם ועוד, יש גם אנשים שבאמת לא מאמינים בשום דבר, מבחינתם כל אמונה היא פסולה וכשלא יודעים אפילו לשער זו בעיה, אנשים אלה הם ניהיליסטים. ההבדל בין אתאיסט לניהיליסט הוא שאתאיסט מאמין שאין אלוהים, ניהיליסט לא מאמין שיש או שאין, כל עוד אין הוכחה שיש או שאין פסול אפילו להניח אם יש או אין ולכן יסרב להתייחס לשאלה אפילו. זה לא אגנוסט (עוד אמונה לא דתית), האגנוסט מאמין שאי אפשר להוכיח את קיומו או אי קיומו של אלוהים ושלעולם לא ניתן יהיה להוכיח, גם זו אמונה וגם אותה שולל הניהיליסט.
יש גם גנוסטיקנים.
אז במה הניהליסט מאמין?
אתה לא יכול לשלול הכל ולהישאר נאמן לעצמך...
צריך להאמין במשהו, קשה להישאר ניהליסט להרבה מאוד זמן.

SupermanZW

Well-known member
יש גם גנוסטיקנים.
אז במה הניהליסט מאמין?
אתה לא יכול לשלול הכל ולהישאר נאמן לעצמך...
צריך להאמין במשהו, קשה להישאר ניהליסט להרבה מאוד זמן.
הניהיליסט אינו מאמין בדבר, זו הגדרת הניהיליזם. איך הוא יכול אני לא יודע, לו הייתי ניהיליסט הייתי עונה לך. אני לא ניהיליסט. מה שכן, אני חסר דת, אני דאיסט ודאיזם הוא אמונה לא דתית. אני מאמין שיש אלוהים אוניברסלי ושכל הדתות מעשה ידי אדם, לכן אני שולל את כל הדתות ושולל כל טענה שאלוהים מייצג דת כלשהי או שדת כלשהי מיצגת אותו.

bralon1

Member
הניהיליסט אינו מאמין בדבר, זו הגדרת הניהיליזם. איך הוא יכול אני לא יודע, לו הייתי ניהיליסט הייתי עונה לך. אני לא ניהיליסט. מה שכן, אני חסר דת, אני דאיסט ודאיזם הוא אמונה לא דתית. אני מאמין שיש אלוהים אוניברסלי ושכל הדתות מעשה ידי אדם, לכן אני שולל את כל הדתות ושולל כל טענה שאלוהים מייצג דת כלשהי או שדת כלשהי מיצגת אותו.
הוא גם לא מאמין בזה שהוא "אינו מאמין בדבר"?
או שבזה הוא כן מאמין, ולכן סותר את עצמו.

SupermanZW

Well-known member
הוא גם לא מאמין בזה שהוא "אינו מאמין בדבר"?
או שבזה הוא כן מאמין, ולכן סותר את עצמו.
מה שעשית זה משחק מילים. הניהיליסט אינו מאמין בדבר, הוא אינו לוקח צד בעינייני אמונה, מבחינתו מה שלא הוכח חסר משמעות, הוא אפילו לא יטען קיים או לא קיים, אלא חסר משמעות מבחינתו ולכן לא יתייחס אליו כלל.

bralon1

Member
מה שעשית זה משחק מילים. הניהיליסט אינו מאמין בדבר, הוא אינו לוקח צד בעינייני אמונה, מבחינתו מה שלא הוכח חסר משמעות, הוא אפילו לא יטען קיים או לא קיים, אלא חסר משמעות מבחינתו ולכן לא יתייחס אליו כלל.
אבל יש משפטים אמיתיים שאותם לא ניתן להוכיח. (עיין ערך משפטי אי השלמות של גדל).
איפה שההוכחה אינה אפשרית מגיעה האמונה.

אני לא מאמין שקיים ניהליסט שלא מאמין בדבר, הוא יכול להאמין בדברים סותרים אבל לא להאמין בדבר זה סותר את עצמו, אז כנראה שהוא מאמין ולא מאמין...
האם אותו ניהליסט מאמין בלוגיקה? אם כן, איזו? :cool:

bralon1

Member
אין בעיה להחליף אמונות כמו שמחליפים בגדים.
אנחנו לא יודעים את האמת ללא ספק כלשהוא.

Harrington

Well-known member
מנהל
ואולי סתם כך אנשים רבים פשוט מאמינים שיש בורא לעולם מבלי שהם חשים שאמונתם זו פוגעת בעצמאיותם או שזה מפריע להם.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
דת היא דבר מלכד. ריבוי הדתות והקביעה ש"שלי טובה משלך" מניבים מלחמות.

bralon1

Member
דת היא דבר מלכד. ריבוי הדתות והקביעה ש"שלי טובה משלך" מניבים מלחמות.
מלחמה תבוא מכך שיש שני צדדים שנלחמים על השלטון.
זה לא בהכרח קשור לדת, פשוט הדת מתקשרת לשלטון.

אפילו במדינה עם האמונה במדע יש דת.

טוב, צריך להאמין במשהו, לא כך?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
מאז ומעולם היה שילטון שניצל את הדת לטובתו והיה מרכז דתי שלא תמיד תמך בשילטון ואף התנגד לו. ומה עושים כשיש מדינה ובה יש מספר מרכזים דתיים, מספר דתות ועוד כמה מפלגות? זה כבר בכלל סוג של כאוס, הלוא כן?

bralon1

Member
מאז ומעולם היה שילטון שניצל את הדת לטובתו והיה מרכז דתי שלא תמיד תמך בשילטון ואף התנגד לו. ומה עושים כשיש מדינה ובה יש מספר מרכזים דתיים, מספר דתות ועוד כמה מפלגות? זה כבר בכלל סוג של כאוס, הלוא כן?
אין ברירה בסוף הרוב מחליט אחרת לא יוכלו להחליט אף פעם.
השאלה היא כשאין רוב כפי שאמרת מה אז עושים?
בדר"כ מתחילה מלחמה על השלטון, רק השד או השם יודע איך זה יסתיים אם בכלל...

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אין ברירה בסוף הרוב מחליט אחרת לא יוכלו להחליט אף פעם.
השאלה היא כשאין רוב כפי שאמרת מה אז עושים?
בדר"כ מתחילה מלחמה על השלטון, רק השד או השם יודע איך זה יסתיים אם בכלל...
לרוע המזל, "בטוב" זה בד"כ לא מסתיים. תמיד יש נפגעים בדרך...

למעלה