האם יש התמחויות ב- CBT?

מצב
הנושא נעול.
האם יש התמחויות ב- CBT?

האם יש התמחויות ב- CBT?
אני מבקר אצל פסיכיאטר, הוא נתן לי אבחנה מסוימת. קראתי באינטרנט שאפשר לטפל בבעיה שלי על ידי CBT.

השאלה האם יש התמחויות ספציפיות ב- CBT, או שכל מטפל יודע לטפל בכל הבעיות?
איך אפשר לדעת איזה מטפל יודע לטפל באיזה בעיה?

התמחויות ב- CBT

האם יש התמחויות ב- CBT?
אני מבקר אצל פסיכיאטר, הוא נתן לי אבחנה מסוימת. קראתי באינטרנט שאפשר לטפל בבעיה שלי על ידי CBT.

השאלה האם יש התמחויות ספציפיות ב- CBT, או שכל מטפל יודע לטפל בכל הבעיות?
איך אפשר לדעת איזה מטפל יודע לטפל באיזה בעיה?
התמחויות ב- CBT
זאת שאלה מעניינית. התשובה היא תשובה מורכבת: כן ולא.
הטיפול התנהגותי קוגניטיבי מטבעו הוא טיפול בין-מחלתי או כמו שאומרים באנגלית
trans-diagnostic. עצם המודל הקוגניטיבי התנהגותי איננו ספציפי לכל "מחלה" או לכל בעיה, אלא מודל כללי: דהיינו, האדם מגיב לאירועים, כפי שהוא מבין אותם ובוחר אסטרטגיות התנהגותיות מותאמות אמונה. בנוסף לכך יש לנו הרגלים ששולטים בהתנהגות שלנו.
יחד עם זאת, על בסיס המודל הכללי, יש מודלים ייחודים לכל "מחלה" ומחלה. ויש מטפלים ש"אוהבים" לטפל בהפרעה זו או אחרת. ברור שניסיון של מטפל בטיפול בבעיה ספציפית יכול לתרום להצלחת הטיפול. אז באופן כללי, כל מטפל התנהגותי קוגניטיבי מוסמך יכול לטפל בכל בעיה נפשית. מי שעבר התמחות כזאת הוא בודאי אדם אחראי שיולדע גם מה הוא לא יודע ויוכל לקבל את המידע וההדרכה הנחוצה להם כדי לטפל במטופל שמגיע אליו. אך אם יהיהלו ניסיון קודם, זה עוד יותר טוב.
בין הבעיות שהייתי מעדיף שיהיה מטפל עם ניסיון ספציפי הייתי מציין הפרעות אכילה, פוסט-טראומה ובעיקר פוסט-טראומה מורכבת הקשורה לפגיעה מינית בילדות, התמכרוית קשות כמו אלכוהוליזם והימורים, אולי התמכרת למין או לקניות.
ההפרעות שכל מטפל קוגניטיבי התנהגותי יכול לטפל בהם: הפרעות חרדה ו- OCD, דיכאון, משברי חיים, התמכרויות "קלות", מצבי מעבר בחיים וכדומה.
חשוב להבין גם שבחירת מטפל איננה חתונה קטולית. מיד אפשר לקבוע 3-5 פגישות עם מטפל/ת מסוימת ולאחר מכן לעשות הערכה האם שווה להמשיך בטיפול אצל אותו המטפל או לוא.
מקווה שקווים כלליים אלו, יעזרו לך למצוא מטפל מתאים

מצב
הנושא נעול.
למעלה