הבוטח בה' חסד יסובבנו

Stav Pan

New member
הבוטח בה' חסד יסובבנו

הייתי רוצה בבקשה לקבל כמה שיותר פרשנויות על המשפט הזה מכמה שיותר כיוונים
אפילו פרשנויות אישיות שאינן חלק מאסכולות או בתי ספר כאלה ואחרים

בהמשך לתשובתכם הייתי רוצה לדעת - אם הייתם מתבקשים להחליף את " בה' " במשפט הזה בלבטוח במשהו אחר, או פשוט ה' במילה אחרת - מה זה היה?

שלום
נמסטה
ותודה רבה

זמרה

New member
שלום וברוכ/ה הבא/ה לפורום

הנה תשובה שמצאתי בשבילך שמדברת על הקשר בין האדם לבורא בצורה של בטחון:

"מידת החיים נמדדת לפי מידת הביטחון של האדם, וככל שהרגשת הביטחון חזקה יותר, כך האור מתגלה בתוכה יותר. גם עכשיו אנחנו נמצאים בים של אור אין-סוף, ורק בגלל חוסר הביטחון, חוסר הכלי לגילויו, אנחנו מרגישים שאנחנו נמצאים במצב כל כך מוגבל – בתוך הנקודה השחורה המרכזית, שנותנת את הרגשת החיים החלשה ביותר, שנקראת "העולם הזה".

ואם אנחנו רוצים לקבל הרגשת חיים גדולה יותר, בתוך עיגולים רחבים יותר, עד הספרה האחרונה האינסופית, אז זה תלוי רק עד כמה נהיה בטוחים בכך שנוכל להשיג אותו רק בתוך החיבור בינינו. אסור שיהיו לנו ספקות, חוסר ביטחון, מחשבות על כך שלא נעשה זאת עכשיו, אלא אולי מחר, או מחרתיים. ברגע שכולנו יחד מגיעים לביטחון כזה – אנחנו מייד פורצים את המחסום. אפילו הרגשת החיים שלנו כאן בעולם הזה – גם היא תלויה בהרגשת הביטחון. ככל שהביטחון חזק יותר – כך הרגשת החיים הגשמיים גדולה יותר.

האור והאגו שלנו משחקים זה עם זה, ואנחנו נמצאים באמצע בין שניהם, והכול תלוי רק ברמת הביטחון שלנו: האם נוכל בכל רגע להתעלות מעל האגו שלנו ולהידבק לאור, להשתוקק להיות דומים לו"

לקוח מתוך הבלוג של מיכאל לייטמן.

Stav Pan

New member
אהלן. תודה

הייתי רוצה פרשנות של המשפט הספציפי הזה
אני ממש רחוק מהתנך, מההלכה, מתהילים, מכל הדברים האלה, בשבילי הם כמו שמות קוד למשהו שאחרים מבינים

המשפט הספציפי הזה תפס אותי. אני רוצה להבין למה, מה זה המשפט ---הזה---

למה הבוטח בה' חסד יסובבנו? למה נו? מי זה אנחנו של היסובבנו הזה?

יהושע29

New member
הפרשנות שלך אבל...

בכלל ספר תהילים מלא בהשתפכויות ותשבחות של המלך דוד

ננסה לתת משלי משהו:
אם אדם כלשהו נותן לך בטחון בכל המצטרך
לך אז אתה בוטח בו והוא נותן לך כל מה שאתה צריך,
ככה הבורא[ה'] מסובב את האדם שבוטח בו
בחסדו הנקי ללא מגע יד אדם.

אבל הפירוש שלך הוא יהיה הכי טוב בשבילך!

ברוך הבא לפורום Stav Pan

תרגיש בבית

המשפט שהבאת מתייחס לעבודה הפנימית של האדם שהולך בדרך הרוחנית על פי חכמת הקבלה.
מטרת העבודה הרוחנית היא להפוך את הטבע שלנו מטבע אגואיסטי שרוצה לקבל רק לעצמו לטבע של נתינה ואהבה בהשתוות צורה לחוק הכללי של כל המציאות אותו אנחנו מכנים "בורא".
היפוך הטבע מאפשר לאדם לגלות עולם שלם ונצחי, מעל תחושת הזמן והמרחב ולהרגיש את החיים הנצחיים שלא תלויים בגוף הפיסי שלו.
המקובלים השאירו לנו שיטה מדויקת ומפורטת שמאפשרת לאדם להגיע מהמצב הכי נמוך שבו הוא נברא עד למדרגה הרוחנית הגבוה ביותר.
ספיציפית לגבי המשפט שאתה שואל עליו, הוא מתייחס למצב בו אדם מרגיש את עצמו בהכרת הרע העצמי שלו, מרוחק מרוחניות אבל מתגבר ואז "זוכה לחסד". למעשה התהליך שנקרא "הכרת הרע" נמשך לכל אורך הדרך הרוחנית של האדם. להרחבה ניתן לקרוא על כך במאמר שנקרא "מהו, שברכת האדם היא ברכת הבנים, בעבודה" של אחד מגדולי המקובלים האחרונים, הרב ברוך שלום אשלג (הרב"ש).

נשמח לענות על שאלות נוספות

להוסיף על מלאך הברית

"הבוטח בה' חסד יסובבנו"

משמעו שכאשר האדם מנסה בכל כוחו להתעלות מעל ההרגשה הפנימית שלו ,
ולמצוא את כוונת האהבה של הבורא בכל פעולה ופעולה ,ואפילו הנוראה ביותר,
יצליח לראות את ה"חסד" \הכוונה של הבורא (את מה שנדרש ממנו בשלב הבא),
ועקב כך מרגיש בטחון מוחלט באהבת הבורא , למרות כל הטלטלות שבדרך.

ינוקא1

New member
הפירוש הפשוט.

מי שיודע שה' משגיח עליו בכל דרכיו , ויודע שכל דבר שקורה לו הוא לטובה - חסד יסובבנו.

בלי לשים לב , דברים פשוט "מסתדרים".

גם אם הוא הלך , למשל , למקום שלא התכווין ללכת , או שקרו לו כל מיני דברים שאנשים אחרים יגידו עליהם "איזה באסה" , אצלו בגלל בטחונו בה' הכל יוצא יותר מוצלח גם ממה שהוא התכווין בהתחלה.
גם אם אנשים מנסים להרע לו הוא הולך בתמימות ויושר ולא מנסה לתכמן , אבל איכשהו הכל מסתדר שאותם רשעים נופלים דווקא מתוך עצתם הרעה.
"חרבם תבוא בליבם וקשתותם תישברנה".

וזה "חסד יסובבנו" -
זה נמצא "מסביבו" , כי הוא אפילו לא מודע לזה.
הוא עושה את שלו , וה' עושה את שלו להיטיב לו.

למעלה