הבטחתי לסבתא

ה-איה

New member
הבטחתי לסבתא

שלפחות פעם בשנה, ביום השואה, אספר לאנשים את הסיפור שלה... אז שוב, כמו בשנה שעברה, מביאה את תמליל הקלטת שהוקלטה בפרוייקט שיזם שפילברג להנצחת סיפוריהם של ניצולי שואה. ארוך... אבל כל כך חשוב.... ********************************************* היינו 8 ילדים. אני הכי קטנה. בבית דיברנו אידיש ופולנית. להורים שלי הייתה חנות מכולת ובניין של 16 דירות שהושכרו לגויים. המצב הכלכלי היה טוב. כל שנה בקיץ נסענו לבית הבראה (אבא סבל מאסטמה). לא היה חסר לנו כלום. אבא היה `אדוק`. הוא בנה בית כנסת ברחוב שלנו. בשבת אסור היה לבשל. היה לנו תנור שבת. בעיר שלי לא היו הרבה יהודים. התחלתי ללכת לבי``ס אבל הגויים עשו לי צרות. אבא שלי הלך למורה והיא אמרה לו בפליאה: `היא דווקא בכלל לא נראית כמו יהודיה` (מה שהיה נכון). אמרתי לאבא: `אני לא הולכת לבי``ס הזה יותר`. לא רחוק מאתנו היתה עיר, בנג`ין, שבה היו 90% יהודים. היה שם בי``ס שגם המורים בו היו יהודים, אבל אסור היה לדבר בו אידיש. אבא הצליח לסדר שיקבלו אותי לבי``ס הזה. מגיל 9-10 התחלתי לנסוע ברכבות לבנג`ין. 8 שנים למדתי שם. הייתי בתנועת נוער ושם פגשתי את בעלי לעתיד. נסענו להרבה טיולים. גם הוא היה מבית `אדוק`. `שידוך` טוב (למרות שלא היה באמת שידוך). כשהתחילה המלחמה, אמא אמרה לנו: `ילדים, תסעו מכאן, אין לכם עתיד פה`. חלק מהאחים באמת עזבו את פולין לפני המלחמה. בספט` 39 הגרמנים נכנסו. הם שרפו את בית הכנסת בבנג`ין, לקחו יהודים ועשו שם חורבן. ההורים היו בעיר אחרת בתחילת המלחמה ואני נשארתי בבית עם החבר שלי. הדיירים הגויים בבנין שלנו לקחו את כל הסחורה מהמכולת כי אמרו: `למה שהגרמנים יקחו את זה?` כשההורים חזרו, הם מכרו רכוש כדי שיהיה לנו ממה לחיות. אחותי מאמריקה שלחה קצת כסף. אחרי המלחמה אחי סיפר ששלח לנו מגבות מטבח והחביא בתפרים דולרים. המגבות מעולם לא הגיעו אלינו. בשנת 41 הקטנה נולדה. הגרמנים עברו מבית לבית. הם הוציאו מהבית שלנו הכל. ראו את המיטה של הקטנה היפה ולקחו. התחילו לרדוף אותנו. אחותי גרה בעיר אחרת. לקחתי את הבת שלה, אסטושה, אלינו. רציתי להציל אותה. לא הצלחתי. בעלה של אחותי היה במחנות ולא חזר. אחותי נלקחה לאושוויץ ולא חזרה. בתחילת 42 התחילו ה`פונקטים`. בהתחלה לקחו אנשים יותר מבוגרים מההורים שלי. ישר לאושוויץ. אחר כך גרשו אותנו מהבית ועשו לנו גטו בעיר. יום אחד חזרתי מה`פונקט`. ישבתי על השביל איתה, עם הקטנה, ובכיתי. באה אלי מכרה גויה ושאלה למה אני בוכה. אמרתי: `אני בוכה בגלל הילדה. מה אני אעשה איתה`. לא דיברתי עלי. הגויה אמרה שהיא תיקח את הילדה. אבל זה לא היה כל כך פשוט. הילדים שלה לא הסכימו לזה. אבא אמר לה שאם היא תציל את הילדה, הוא יתן לה את כל בניין הדירות שלנו. הוא אמר: `את הנכדים אוהבים יותר מאשר את הילדים. הם מגיעים בגיל שבו כבר אין דאגות אחרות`. נתתי לגויה את הבגדים של הקטנה. היא אמרה שהיא לא יכולה להשאיר אותה אצלה כי הגיעו אליה עוד יהודים ואמרו לה: `לקחת את הנכדה של שיבק? אנחנו רוצים גם`. והיא פחדה. היתה לה משפחה מעבר לגבול ולשם היא לקחה את הקטנה. אני הייתי מאוד חולה אחרי זה. ההורים אמרו: `אז קחי אותה חזרה, אם את ככה חולה`. אמרתי לעצמי, את זה אני לא עושה. הגויה סיפרה לי שהקטנה מגלגלת את כל השמלות על האצבע. היא עוד לא דיברה והם לא ידעו מה יש לה. התגלגלנו מהעיר שלנו לגטו בבנג`ין. הגרמנים השתדלו שכל היהודים יהיו יחד, שיהיה להם יותר קל לחסל אותם. ישבנו שם בבונקר. אבא היה עם הטלית. אמא אמרה: `אולי אתם עוד יכולים לברוח מפה`. היו שמועות שבבוקר לוקחים את כולם לאושוויץ. לא ידענו בדיוק מה קורה שם באושוויץ. אף אחד לא רצה להאמין. בעלי דיבר עם סטשק, חבר גוי שלו, שאמר לו: `בשבילך, אני אתן את הראש שלי` (והוא אכן נתן). ברחנו באמצע הלילה. בעלי אמר: `תלכי את ראשונה ואני אחרייך. אם הגרמנים יתפסו אותנו, שיהרגו אותי קודם`. הגענו חזרה לעיר שלנו וסטשק נתן לנו לגור אצלו. אחי כבר היה במחנה עבודה. היה מותר לנו לשלוח בדואר רבע לחם. בעלי רצה שנשלח לאחי לחם. לא הסכמתי. אמרתי לו: `כבר אין יהודים פה בעיר. אם מישהו יראה ששלחו לחם, הוא ידע שיש פה יהודים`. לא יכולנו להישאר שם עוד הרבה. למטה גרו שכנים שהיו רגילים שסטשק גר לבד. היינו צריכים לעשות משהו. אין לי טענות שהגויים לא נתנו לנו עזרה. אבל כשכבר לא היו יהודים בעיר, הרגשתי שהם מסתכלים עלי יותר מדי לכל מקום שאני הולכת. הם היו צריכים להתנהג רגיל, לא להסתכל עלי בצורה כזאת בולטת. הכרתי גוי אחד שאמר שהוא יכול לסדר לנו ניירות שיביאו אותנו לעבודה בגרמניה. זה אומר שאנחנו, מרצון חופשי, מבקשים לנסוע לגרמניה לעבודה, אבל לא בתור יהודים כמובן. הוא סידר את הניירות ואני נסעתי לגרמניה. הייתי במקום טוב. בכיתי שם כל כך. חשבתי, העולם כל כך יפה, ואני נשארתי פה לבד עם הפרות שחלבתי. למרות זאת הייתי מרוצה. בעלי בינתיים נשאר בעיר שלנו. בבנג`ין היה עדיין גטו. בעלי שלח את סטשק לבנג`ין עם מכתב שהיה אמור להגיע לבני המשפחה, שהוא עומד להציל את עצמו כמו שהם הצילו אותי. סטשק נתפס על ידי הגרמנים שקראו את המכתב והוציאו ממנו את המידע לגביי. אחר כך הרגו אותו. יום אחד הגיע שוטר למקום שהייתי בו. הבוס שלי נבהל כי חשב שהשוטר בא לבדוק אם יש אצלנו חמאה. אסור היה להכין חמאה כי היו צריכים את החלב כדי לחלק לתושבים. אבל השוטר הזה בא לקחת אותי. לקחו אותי. גלגלו אותי. כל לילה הייתי בבית סוהר אחר. יום אחד ישבתי מול גסטפו והתחלתי לבכות. הוא אמר: `אין צורך!` והתחיל לחקור אותי לגבי המשפחה, שם האבא וכו`. לא היה אכפת לי לתת פרטים. ידעתי שהם כבר לא בחיים. לא פחדתי. ברגע שאמר `קיינה קינדר` (אין ילדים), ידעתי שאני `חופשיה`. הוא לא ידע כלום על זה שיש לי ילדה. היא במקום בטוח. שיעשו איתי מש שיעשו. לא היה אכפת לי עכשיו מכלום.

ה-איה

New member
קיום ההבטחה - חלק שני

שלחו אותי חזרה לבית סוהר. ירדתי במשקל. כבר לא נראיתי כמו בן אדם. בחג המולד הגיע גרמני ושאל מי יודע להכין בובות מסמרטוטים. אמרתי שאני, והוא נתן לי קצת לחם אחרי שהכנתי את הבובות. יום אחד צעקו `כל היהודים לגז!` לקחו בחורה אחת שהיתה איתנו. אותנו החזירו לבית סוהר. אחרי כמה זמן שוב לקחו אותנו. הגסטפו שאל אם ד``ר ליברמן זה קרוב שלי. לא ידעתי מה כדאי לענות בסוף אמרתי את האמת (שלא). שוב החזירו אותנו לבית סוהר. בפעם השלישית הגיע אוטו והעבירו אותנו לגטו שבו היו אחרוני היהודים. איתם נסעתי לאושוויץ. ערימות של גופות קיבלו את פנינו. גופות... ואייכמן... `לצד הזה! לצד הזה! לחיים! לגז!` היו שם שתי אחיות, שאת הצעירה הפנה לצד החיים ואת המבוגרת לצד הגז. הצעירה חשבה ששלח אותה לגז וברחה מהר לצד השני. המבוגרת התחננה בפניו שיתן לאחותה לחזור לצד השני. הוא בשום אופן לא הסכים. אני הלכתי לאן שאמר. לא היה אכפת לי. היו לנו בגדים מיוחדים. גילחו אותנו. עבדתי בבית חרושת לנשק שנקרא `אוניון`. פעם אחת הייתי בסלקציה. אפילו שהיה לי טיפוס, עברתי את הסלקציה כי הקפדתי ללכת כל יום לעבודה, למרות המחלה. פעם כשחילקו לנו לחם, החלטתי לשמור את החתיכת לחם שקיבלתי. שתהיה לי למחר. כי כשמתחילים לאכול זה לא טוב. רציתי שמחר יהיו לי שתי חתיכות לאכול ואז אולי אני אהיה שבעה. שמתי את הלחם בתוך הכרית. את חושבת שזאת שישנה מתחתי לא לקחה לי את הלחם בלילה? אני אף פעם לא עשיתי את זה. לא הייתי מסוגלת לגנוב אוכל מאחרים. בכל התקופה הנוראית הזאת, אפילו לא חשבתי לקחת ממישהו את האוכל שלו. אם היא אכלה את זה, מילא. אבל אם לא אכלה... כל יום היו בודקים אותנו. אם מצאו שיש למישהו אוכל, לקחו לו את זה. פעם, זאת שחילקה מרק, מצאה חולדה במנה שלי. היא הוציאה אותה, ואני אכלתי את המנה שלי כי ידעתי שאני לא אקבל מנה אחרת. בינואר 45 אמרו שאנחנו צריכים לזוז. אני לא פחדתי. לא ידענו לאן הולכים. הלכנו אולי שבוע. ישנו בחוץ. הלכנו הלכנו. עד שמצאו לנו רכבת משא, פתוחה כזאת. לא נתנו לנו שום אוכל בזמן הזה. היו לנו רק הספלים מאושוויץ, שבהם אספנו מי גשם שירדו עלינו. בהם גם עשינו את הצרכים שלנו. הגענו לאיזשהו מקום בגרמניה. היה נורא שם. לא עשינו כלום. בצהריים היו מחלקים אוכל, שמכעט כולו נפל על הרצפה כי האוקראינים התנפלו עליו. אני אפילו לא ניגשתי לקחת אוכל. ואז שאלו מי רוצה לנסוע למקום אחר. התנדבתי (כי נתנו חתיכה לחם). העבירו אותי ל`טאוחה`. ראינו שהסוף כבר מגיע. הם לא ידעו מה לעשות איתנו. פגשתי שם מישהי שהיתה איתי בבית סוהר. היא היתה אחראית על האוכל וכשראתה אותי, נתנה לי מנה מתחתית הסיר, איפה שהיה יותר `בשר` למרק. ואז הרוסים התחילו להגיע והגרמנים ברחו. הרוסים לא נתנו לנו אוכל. הם אנסו הרבה נשים. הלכנו ברגל כמעט חודש כדי להגיע לרכבת. כל לילה ישנו בבית אחר. ובסוף הגעתי חזרה לעיר שלי. בדרך פגשתי שכנה שאמרה שאף אחד עוד לא הגיע, ושאני הראשונה שחזרה. רצתי לגויה שהקטנה שלי היתה אצל המשפחה שלה. הילדים אמרו שהלכה להביא את הילדה שלי. לפחות זה. לא עניין אותי להיכנס לבית שהיה שלי פעם. לא רציתי לראות אותו מבפנים. אחרי כמה ימים הלכתי להביא את הילדה שלי. היא לא רצתה לבוא אלי. היא שכחה אותי. אני בכיתי. מה יכולתי לעשות. לגויה היא קראה `סבתא`. הגויה אמרה לה שאני אמא שלה. ישבתי ובכיתי. ואז החלטתי לתפוס אותה בכוח. תפסתי אותה וחיבקתי אותה. היא היתה כמו קרח. אף אחד לא חיבק אותה אף פעם. היא היתה מגולחת (רק מעל האוזניים). מלאת כינים. גירוד בכל הגוף. בסוף היא הסכימה לבוא איתי. גרנו אצל מכרה שלי, הלה. טיפלנו יחד במכר חולה שחזר גם הוא מהמחנות. בעלה של הלה עדיין לא חזר ואני לא ידעתי שום דבר על בעלי. הקטנה התחילה לשאול אותי איפה אבא. אמרתי לה: `יהיה לך אבא`. היו לי הרבה הצעות מסביב, והייתי צעירה, אבל דחיתי את כולם ואמרתי: `אני מחכה לבעלי`. בוקר אחד התעוררתי ואמרתי להלה: `היום מוכרח לקרות משהו. אמא שלי באה אלי בחלום והתפללה עם הסידור. אמרתי לה, אמא למה את בוכה? אני נשארתי פה לבד, אין לי אף אחד חוץ מהילדה`. ידעתי שהיום יקרה משהו. עמדתי בחצר. פתאום ראיתי דמות מרחוק. קראתי להלה מהר: `זה לא שמאי בעלי שהולך שם?` וזה היה הוא. הוא בא. הוא חזר. הגויה הזכירה לי שאבא הבטיח לה את הבניין. אמרתי לה: `מה שאבא אמר, קדוש`. היא רצתה שאני אמכור את הבניין ואתן לה את הכסף. וכך עשיתי. היא פחדה שיגלו שהיא הצילה יהודיה. בעלי הלך לעבוד. הקטנה היתה חולה. גם אני. הפכתי להיות אפאתית. לא היה אכפת לי משום דבר. לא היה קל. סיפרו לי שאחי היה במחנה עבודה. באחד המסעות הוא לא יכול היה ללכת, אז הם גמרו אותו, הגרמנים. גם את אחותי. גם את ההורים. מי שנשאר זה מי שיצא מפולין לפני המלחמה. אחותי מאמריקה רצתה שנבוא אליה. האחים בארץ רצו שנבוא לפה. הקטנה שלי, שהיתה בת 6 אמרה: `אנחנו צריכים לנסוע למקום שלא יקרה בו מה שקרה פה`. ככה היא אמרה. היתה בת 6. בשנת 50 הגענו לארץ. גרנו כולנו אצל אחי והוא עזר לי הרבה. הוא חיפש לבעלי עבודה ונתן לו כסף כדי שיוכל להיכנס לקואופרטיב. בעלי היה מביא מבית החרושת הביתה שפופרות של משחות, ואני הייתי שמה גומיה על כל פקק. הילדה הלכה לבי``ס. מישהו מהמכרים פתח חנות בגדים וביקש שאבוא לעזור. בעלי לא הסכים. הוא אמר שעברתי כל כך הרבה, שהוא לא רוצה שאני אעבוד. אז לא עבדתי. בעלי נפטר מסרטן בשנת 88. הקטנה שלי התחתנה ויש לי 3 נכדים. שניים התחתנו כבר. זהו זה. אסור לי להתלונן. ********************************************** ואם הגעתם עד כאן, אני מודה. בשמי ובשם סבתא.

abrakha

New member
חשוב לזכור

חשוב לזכור מאיין הגענו והיכן היינו. דווקא בימים קשים כאלו אנו זקוקים ליום השואה כדי לא לשכוח. חשוב לזכור למה אנחנו כאן.

בדיוק סיפורים כאלה - הם המזעזעים

ולא בגלל תיאור זה או אחר, אלא דווקא בגלל הפשטות שבהם. חמאה, טלית, נכדה, גופות, אוכל, מרק, חולדה, כסף - איך הכל מתחבר ביחד בזכרון מצמרר. לדעת שמדובר בסיפור של אדם מסוים ששרד והצליח וביקש - ועכשיו הקיום... כל הכבוד על קיום ההבטחה
ארנון

א77

New member
מליוני אנשים וכל אחד עם הסיפור שלו

וכל מילה שבכל קטע שבכל מליוני הסיפורים מעניין ומזעזע לעצמו. חשוב לכתוב ולספר. זכור את אשר עשה לך עמלק הנאצי הרנינו גויים עמו כי דם עבדיו יקום ונקם ישיב לצריו וכפר אדמתו עמו

למעלה