הולדת ילדים...

קטנוני? חלילה!

אמרו חז"ל "המתחיל במצווה - אומרים לו גמור". התחלת לדבר על קון, ועל ההגדרות של מה זה מדע, ועל חוקי טבע - אלה עניינים שנקראים "פילוסופיה של מדע". אם את חושבת שאלה "דברים נחותים", זו זכותך, אבל אז קצת קשה לי להבין למה את מגיבה ומגיבה ומגיבה בעניינים האלה - עד שמגיעות שאלות שהן אולי טיפה קשות, או דורשות ממך להביא סימוכים לדברייך. ולשאלתך: למדתי מדע די צרכי, תודה. אני ממשיך להמתין לתשובה בנושא קון, כי כן, "כואב לי עליו", או ליתר דיוק - היתי רוצה לדעת מנין הבאת את הדעה שלך ואיך זה שאת מייחסת אותה לקון. אם אין לך זמן לבזבז למצוא לי את זה, אז אולי תגלשי פחות ב"תפוז" ותעסקי יותר בדברים חשובים? .

אמנון כ

New member
באיזה מדע בדיוק את מתעסקת גב' פולספגן?

חוץ מהמדע של זיבול ודישון הפורום בשטויות כמובן... ואיך זה שאת כותבת הודעות רבות כל כך כל יום בתפוז, אבל דווקא כששואלים אותך שאלות קשות פתאום אין לך זמן?

פולספגן

New member
"שאלות קשות"? ../images/Emo268.gif

כנראה, אנחנו מגדירים אחרת את המונח קשה
כמו כן, "כותבת הודעות רבות כל כך כל יום בתפוז"
הדמיון שלך עובד שעות נוספות, אך כנראה זה בגלל שאתה מאמין באגדות ילדים, כמו האבולוציה.

dtsj

New member
"בגלל שאתה מאמין באגדות ילדים, כמו האבולוציה"

אומרת מי שמאמינה שנבראנו בהוקוס פוקוס... נו מילא.

SilentMike

New member
נראה שאת כן "מאכילה את הטרול"...

... כמו שאת קוראת לו. רק לענות לשאלות של אותו "טרול" כביכול אין לך פנאי.

Rtitan

New member
כן, לכן המדע משקיע כל כך הרבה במחקר רפואי...

כדי לעשות סלקציות ולא, חס וחלילה כדי לטפל בילדים שנולדים עם "גנים דפוקים" כדברייך. מארק טווין אמר פעם "לפעמים עדיף לשתוק ושיחשבו שאתה אוויל מאשר לפתוח את הפה ולהוכיח את זה..." - אם אין לך מושג במדע, אל תכניסי למדענים מילים ומעשים לפה.

uzi2

Active member
ראשית, בואו נשאיר את ההחלטות הערכיות/מוסריות

אל מחוץ למדע. המדע יכול לעסוק בשאלה, "מה המשמעות אם....", או גם לעסוק בשאלה מה קורה בפועל, אבל ההחלטה - אינה חלק מהמדע. האם משאבי כדה"א יכולים לספק כמות הולכת וגדלה של אוכלוסיה? באופן מעשי? באופן תאורטי? (אין לי תשובות פשוטות - אך יש כאן למדע מה להגיד). מה הסיכוי שבמערכות דמוקרטיות בני תרבות/דת מסויימת ישתלטו על העולם בשל ריבוי טבעי גדול, גם ללא יכולת מדעית או צבאית? זו שאלה שלמדע יש מה להגיד עליה. אבל ההחלטה - היא לא חלק מהמדע.

PaleMoonlight

New member
אני לא חושבת שזאת שאלה למדע

בצורה הפשטנית ביותר- אם ניקח את פקטור פוטנציאל ההתרבות האנושי בשקלול כל המרכיבים של משאבים קיימים שמתכלים, תחרות עתידית על משאבים, תוחלת חיים ממוצעת עכשווית ועתידית, גורמי תמותה אפשריים וכו' וכו' - המדע יכול לתת על זה תשובה פשוטה. מנגד, אבולוציונית כיצורים ביולוגיים אנחנו מונחים עמוק בתת-מודע לפעול בצורה שתגביר למקסימום את הסיכויים להתרבות ולהשאיר צאצאים שורדים ופוריים. על זה נוספות התניות חברתיות, דתיות, מוסריות... בקיצור - בשאלה הזו מעורבים הרבה יותר גורמים ממתמטיקה פשוטה. אינני חושבת שזאת שאלה מדעית פרופר. זוהי סוגיה הרבה יותר רחבה וכוללנית.

תלוי מה המטרה הסופית.

האם אנחנו שואפים להגדיל את אוכלוסיית העולם? להקטין אותה? להשאיר אותה במספר הנוכחי?

למעלה