הזרם הרפורמי ביהדות - עזרה לסטודנטית לחינוך

Rachel1987

New member
הזרם הרפורמי ביהדות - עזרה לסטודנטית לחינוך

חג שבועות שמח לכולם ! =)

אינני בטוחה אם זה המקום הנכון, אבל אם יש ביניכם כאלה המגדירים עצמם כיהודים רפורמים אשמח אם תוכלו לענות לי על שאלון קצר (בעילום שם כמובן). השאלון ישמש אותי לעבודה בנושא תולדות הזרם הרפורמי כהתפתחות היסטורית של היהודי המודרני.

הזרם הרפורמי בדת היהודית

גיל: השכלה: יחסך לדת ( דתי לאומי, מסורתי, חרדי, חילוני, יהודי רפורמי, אחר-פרט):

1. מה ידוע לך על הזרם הרפורמי ביהדות (במשפט אחד)?
2. מה דעתך על שוויון המינים הנהוג בזרם ( למשל העובדה שבנות עולות לתורה, יש רבניות, בנים ובנות יושבים ביחד בבית הכנסת)?
3. היהדות הרפורמית מוגדרת כזרם יהודי-דתי הרואה עצמו כזרם דתי מודרני וגמיש יותר מהיהדות האורתודוקסית. מה דעתך על כך? האם אתה מקבל זרם זה כזרם יהודי-דתי?
4. "תנועת הרפורמה עדיין רואה בעצמה תשובה דתית לחילונות השלטת בעולם המודרני"- האם אתה מסכים עם המשפט? האם לדעתך התנועה הרפורמית אכן עוזרת לקרב יהודים אל הדת ואולי אף מונעת את התבוללותם?

המון תודה !

תשובות

1. ידוע לי על הזרם הרפורמי - שזה המצאה של דת חדשה במסווה של יהדות מודרנית.
2. דעתי על שוויון המינים הנהוג בזרם - שזה עיוות וסילוף היהדות של מי שלא מבין את השורש הרוחני של ההלכה היהודית.
3. לא, איני מקבל זרם זה כזרם יהודי-דתי, אלה כהמצאה של דת חדשה במסווה של יהדות מודרנית כאמור.
4. לא אינני מסכים עם המשפט, התנועה הרפורמית רק מרחיקה את היהודים מהדת ומגדילה את ההתבוללות,
בכך שהיא מאפשרת נישואי תערובת בשם "היהדות", ומאפשרת גיור שיותר דומה לגיור נוצרי מאשר ליהודי.

Midline27

New member

אני מאמין שגם רוב היהודים החילונים ושומרי המסורת בעד שימור האורתודוקסיה כזרם המרכזי ביהדות
וכל עוד שזו לא תנהג בכפייה כלפי האחרים ככה זה ישאר גם בעתיד .

שמסתכלים על הדברים בצורה נכונה הרי שהיהדות צריכה את
היהודים שומרי התורה והמצוות כגרעין ששמור על שאר הפרי המריקבון של התבוללות..

חשוב להסויף שהיהודות אף פעם לא קבע לאף עם או דת במה להאמין וזאת זכותו
שלכל אחד להאמין במה שהוא רוצה ושאנחנו בתור יהודים צרכים לכבד את כולם.

שבוע טוב !

elyahug

New member
יש רק דת אחת - יהדות

בן 64 אקדמית קבליסט

1. הזרם הרפורמי כשמו כן הוא, הוא מציע דת חדשה אשר מאמצת חלק מתורת ישראל ומבטלת חלק ממצוות התורה כדי להקל

2. עניין בנים בנות שיושבים יחד, ושוויון זכויות למינים: היהדות מבדילה בין מצוות שמתאימות לנשים (שהזמן לא גרמן) ופוטר אותן.
אבל אין איסור מדאורייתא שאישה תקרא בתורה אבל היא לא יכולה לברך על התורה ולא יכולה להוציא גבר ידי חובה.
ובעניין הישיבה ביחד, למשל לצורך לימוד תורה, ישנם זרמים ביהדות (כגון בני עקיבא וכיפות סרוגות) שמנהיגים לימוד מעורב.
אבל בזמן תפילה יש חובה להפרדה בין המינים; וזה בגלל חולשתו של הגבר " אשר תתורו אחרי עיניכם"

3. זה לא זרם יהודי דתי, זוהי תערובת של יהדות בסגנון כנסיות נוצריות, ומטרתן לאפשר נישואי תערובת בין יהודים לנוצרים
הזרם הרפורמי חוטא בכך שהוא עובר על העבירה "בל תוסיף ובל תגרע" יותר נכון בל תגרע. ובכך הוא ממציא דת חדשה.
לצערי גם אלו אשר מוסיפים על התורה יכולים להיחשב כדת רפורמית. ולכן כל הזרמים הדתיים הקיצוניים נמצאים בגבול של עבירת "בל תוסיף"
ומדוע? כי לפעמים זה יכול להרחיק יהודים מלהיכנס לעולה של תורה, עקב איסורים מיותרים שלא כלולים בתרי"ג מצוות.

4. לא מסכים! יותר עדיף שיהודי יישאר חילוני מאשר להיות רפורמי, וכך יש סיכוי שכאשר היהודי החילוני יחזור בתשובה הוא יעשה זאת בצורה נכונה.
אבל אם הוא חושב שבכך שהוא נהיה רפורמי הוא הגיע לנחלה, ושהוא מקיים תורת משה וישראל, הרי שאין שום סיכוי להוציא אותו משם.

רב זהב

New member
אסרו חג שמח. תשובות:

בס"ד

1.זהו זרם שניתק את עצמו מן ההלכה.
2.אז זהו,אמנם נכון שבספר בראשית(פרק א):זכר ונקבה ברא אותם.
בכל אופן אין מעלים אשה לקרוא בתורה מפני כבוד הציבור.
לגבי הישיבה המעורבת,הרי שהנביא אומר לנו את הדברים הבאים:
מִשְׁפָּחוֹת מִשְׁפָּחוֹת לְבָד: מִשְׁפַּחַת בֵּית-דָּוִיד לְבָד, וּנְשֵׁיהֶם לְבָד--מִשְׁפַּחַת בֵּית-נָתָן לְבָד, וּנְשֵׁיהֶם לְבָד. יג מִשְׁפַּחַת בֵּית-לֵוִי לְבָד, וּנְשֵׁיהֶם לְבָד; מִשְׁפַּחַת הַשִּׁמְעִי לְבָד, וּנְשֵׁיהֶם לְבָד. יד כֹּל, הַמִּשְׁפָּחוֹת הַנִּשְׁאָרוֹת--מִשְׁפָּחֹת מִשְׁפָּחֹת, לְבָד; וּנְשֵׁיהֶם, לְבָד(זכריה,פרק י"ב).
3.מה זה "מודרני"?!כבר במילה הזו טמון מוקש,ולמה? קחי את המונח הזה שהשתמשת בו,
הפכי את אותיות המילה ותקבלי:מידרון.
מי כמוך וכמונו יודעים עד כמה תלול,מסוכן וחלקלק יכול להיות מידרון.
אז יש להשמר לנפשותינו,ובכלל כבר אמר החת"ם סופר:
חדש אסור מן התורה.
4.אינני מסכים לכך שתנועת "הרפורמה" מספקת תשובה לחילוניות שמנסה בכל מאודה שנידמה
לשאר אומות העולם,והרפורמים גם עושים בשם:"מודרניזציה דתית",שכן אנו לא כמו כולם,כדכתיב
בספר ויקרא(פרק כ,פרשת קדושים):
וָאַבְדִּל אֶתְכֶם מִן-הָעַמִּים, לִהְיוֹת לִי.ולא רק שהיא לא מקרבת,היא אף מרחיקה ומעלימה חלקים נרחבים בעם
ישראל בכך שנותנת לגיטימציה להתבוללות,בעוד שזו האחרונה אסורה מדאורייתא
(מהתורה),וכך נאמר:
ג וְלֹא תִתְחַתֵּן, בָּם: בִּתְּךָ לֹא-תִתֵּן לִבְנוֹ, וּבִתּוֹ לֹא-תִקַּח לִבְנֶךָ(דברים,פרק ז,פרשת
ואתחנן).

מקווה שסייעתי ועזרתי,שיהיה בהצלחה
.

REALI

New member
שלום,

אני עונה בהנחה שהשאלון מיועד גם למי שאינו רפורמי.

גיל 27, סטודנט, דתי לאומי.

1. הרפורמים וויתרו על עיקר המצוות המעשיות בדת ע"מ להשתלב בעולם המודרני (ואולי גם להמנע מאנטישמיות?) והיהדות היא יותר טיקסית אצלם.
2. אין לי התנגדות עקרונית. גם בציבור שלנו מתחילה תופעה שנשים נכנסות לתפקידים "רבניים" בנושאים שקשורים להלכות נשים וזוגות וזה לדעתי מאד מבורך, ובכלל לערב את הנשים בעולם התורה זה מאד מבורך לדעתי. בתפילה זה לא מתאים ופוגע בתפילה גם של הנשים וגם של הגברים. ואם זה בא ממקום של התנשאות על התורה וצורך "לעדכן" אותה אז ודאי שזה לא מתאים.
3. כמו שאמרתי הדת תופסת אצלם מקום יותר טיקסי ופולקלורי (לפי הרושם שלי, אני לא באמת יודע) וזו דת חלולה במידה מסויימת.
4. במידה מסויימת זה נותן מסגרת יהודית להרבה אנשים שאולי היו מתבוללים לגמרי בלעדיה ולכן היא כן מונעת התבוללות ברמה מסויימת למי שכבר חבר בקהילה הרפורמית. מצד שני אני בספק אם התוכן הדתי שהיא מציעה תסייע לקרב יהודים חילונים אל הדת, כי אנשים מחפשים היום דברים הרבה יותר עמוקים. ולמעשה מאותה סיבה בדיוק הרפורמים עצמם עזבו את הדת מלכתחילה - כי הם לא מצאו בה את העומק שהאדם המודרני בשל אליו וחפץ בו. הם עצמם פנו למצוא את העומק בהשכלה הכללית ואת הדת השאירו חלולה ולכן ודאי שלא יוכלו לקרב אנשים אחרים בעידן שלנו אל הדת.

אני רוצה להוסיף שראיתי לפני כמה חודשים כתבה על נשות הכותל - נשים שבאות להתפלל בכותל וקוראות שם בתורה עם טליתות כמנהג הרפורמים, ובסופו של דבר אילצו אותן לעבור לגן הארכיאולוגי שליד הכותל. ואני מאד מאד שמחתי על התופעה הזאת, כי אני מאד מודאג מההתבוללות של היהודים בארצות הברית ושל הרפורמים בפרט וצר לי על כך, ולכן מאד שמחתי לראות שיש כאן בארץ משהו שיכול למשוך אותם לבוא ארצה שלא יתבוללו בגלות.
כמובן שאני לא בעד הרפורמה אבל אני חושב שהתורה בארץ כל כך עוצמתית שזה רק עניין של שנים עד שכולם יחזרו לשמור מצוות, בין אם זה חילונים ובין אם זה רפורמים או קבוצות אחרות ולכן אני מאד מקווה שכל עם ישראל על כל גווניו יתקבצו במהרה ארצה.

בהצלחה בעבודה

למעלה