הילדה החליטה שהיא רוצה להיות צמחונית

אני אשמח

היא אוהבת הכל (חוץ מלחם וגבינה לבנה).
היא באמת שלא בעייתית באוכל - מוכנה לטעום הכל, ולרוב גם אוהבת. הבעיה איתה זה שילובים. היא מוכנה לאכול שעועית רק עם אורז, עוף רק עם פסטה, קוטג' רק בלחמניה וכו' (מה שמאתגר לי את החיים). אבל אם נפריד כל רכיב או כל מנה שנפרד - היא תטעם.
(האחים שלה יוציאו לי את המיץ עם בררנות באוכל. אבל זה כבר סיפור אחר)

kmiki

New member
לא נשמע מורכב מדי

אורז ושעועית (ל קטניה לצורך העניין) זה אחלה, זה חלבון מצויין ואת יכולה להיות
מאד נינוחה בידיעה שזו בפני עצמה ארוחה טובה, תוסיפי לזה סלט טרי ויש לך ארוחה מעולה ולא חסר בה כלום.
תני לה לאכול יורת פירות, ממש ארוחה שלמה של פירות, ואם היא הרפתקנית ומוכנה לשתות שייקים, זה בכלל מעולה.
הבן שלי (טבעוני) פותח כל בוקר בשייק פירות עשיר, עם חלב סויה ואבוקדו, ואני מוסיפה שיבולת שועל (לא מבושלת) פנימה, הוא מקבל בוסט אדיר של אנרגיה לפתוח את היום.
אם לא שייק אז הוא אוכל צלחת של שיבולת שועל (קוואקר) לארוחת בוקר וגם זה מעולה.
אצלי בבית גם יכולים לאכול 3 בננות לארוחת בוקר, הכי טוב שיש.
במקום עוף, אני מציעה לך לנסות ולקנות לה את החזה של טבעול (שם דוחה), ושזה יהיה המוצר המעובד היחיד שנכנס אליך הביתה, כי הוא יחסית לא רע, והוא מדמה את הטעם של עוף, כך שאם היא אוהבת פסטה עם עוף, זה אמור להיות לה שילוב לא רע בכלל.
אני מכינה תבשילים מפתיתי שפע שזה סויה יבשה שקונים בחנויות הטבע, מאד זול ובריא בריא בריא מאד, משרה במים חמים או מבשלת 10 דקות, סופגת מנוזלים ואז משתמשת בזה כמו עם בשר טחון לבולונז או לממולאים או פשטידות כמו מוסקה או לזניה למשל.
לביה"ס נסי לתת לה בכריכים יותר אבוקדו, טחינה, חומוס, ירקות ופירות לצד הכריך, ובצהריים באמת ארוחה מבושלת (אין כמו תבשילים, באמת) ובערב שוב, ארוחות קלות כמו קוואקר, דגנים, קטניות אם היא אוהבת.
שוב, מתכונים ספציפיים אני אוכל לתת לך אם תאמרי לי מה חסר לה

winterfell

New member
להקפיא!

מג'דרה עוברת נהדר הקפאה.
אני גם מקפיאה במנות קטניות מבושלות - בעיקר מש ועדשים שחורות.
אח"כ מפשירים מנה אחת, מוסיפים בורגול (הכנה: קצת בורגול, לכסות בהרבה מים רותחים לרבע שעה ולסנן), מוסיפים ירקות לפי החשק ויש סלט נפלא ומזין. אחלה ארוחה לקיץ.
בנוסף תמיד יש בפריזר סנפרוסט של גרגירי חומוס ושל שעועית לבנה. הם לא דורשים בישול, רק הפשרה. כבר יצא לי להכין קערת גרגירי חומוס (במיקרו) לתבל במלח ופלפל ולהגיש כמנה בארוחה.
&nbsp

פנינה21

New member
מניסיון אישי

הי,
קוראים לי פנינה . אני בת 28 . טבעונית שנה רביעית.
בתור ילדה אכלתי מעט מאוד בשר (הורים גרושים אמא צמחונית אז טבעונית היום).
&nbsp
אז ככה:
צמחונות לא פוגעת ביחס לתזונה המקובלת פרט לנושא האנמיה יותר בעיה בצמחונות פחות בטבעונות . צריך להקפיד על סידן בכל מקרה גם מי שאוכל הכל כי חלב גורם לאותה בעיה כמו הבשר . ברזל ואגב גם B12 חסרים בימנו גם למי שצורך בשר . הבשר מקבל את הB12 בזריקות כי גם לבעלי חיים חסר.
&nbsp
אני הייתי אנמית בשלב מסוים בעיה שנעלמה לחלוטין במעבר מצמחונות לטבעונות . אגב גם הקדם סכרת, ורוב הצרה הנירולוגית נעלמו. מצב הרוח ישתפר וממצב שאני צריכה לזלול כדי לא להתעלף בפעילות גופנית הגעתי לריצה ארוכה וליכולת להתחרות בכיף בכל בן שחושב שבבוחן כושר בעבודה יש לו סיכוי נגדי בשכיבות סמיכה ובכפיפות בטן (אגב גם בקרב מגע).
&nbsp
ככה שאני מציעה לא לדאוג מאוד רק לדעת שצריך לראות שהיא אוכלת ואם היא מתחילה להתלונן על בעיה כלשהי אז לבדוק את המקור.
&nbsp
לגבי תוזנאית בפרט ורופאים בכלל: זה נוראי לפחות מהחוויה שלי. למרות שיש מחקר שעשו על בעיה דומה מאוד לבעיה הרפואית העיקרית שלי שמראה שתזונה טבעונית היא המפתח לפתרון, כל פעם שאני חולה (זה קורה מדי פעם אני גם בן אדם) אני מקבלת המלצה חמה לאכול משהו מהחי בפעם האחרונה זאת הייתה רופאת המשפחה שהמליצה על דגים .רוב בתי הספר לרפואה לא מלמדים תזונה -אלה שמלמדים מדובר על שעות בודדות במהלך הלימודים. אז אם כבר ייעוץ אז מישהו שזה באגנדה שלו שלא ינסה להכניס אותכן לחרדות.
&nbsp
&nbsp
ודבר אחרון : מכוון שאני עובדת עם נוער אז אני אגיד מה שאני אומרת להם תמיד כשזה עולה(בדרך כלל אחרי שהם מבינים שאני לא אוכלת איתם את האוכלת הרגיל ומתחילים לשאול): אני אשמח לעזור , אפשר לשלוח לי מסר ולקבל את הפייסבוק שלי וליצור איתי קשר תמיד ואני גם מפרסמת מתכונים אני מבשלת ואופה המון זה חלק משמעותי מהכיף שבלנסות אוכל חדש.
&nbsp
וכל הכבוד לך על המוכנות יש הורים שישר מסרבים , והמון ילדים מרגישים בגלל זה לא בנוח עם האוכל שלם

כל תערובות האורז+עדשים למיניהן

טעים ומזין.
קציצות אני עושה מתערובת של בורגול+עדשים+טחינה +פירורי לחם. וזהו, בעקרון. ואופה בתנור. (אני לא מטגנת כי אני שונאת לטגן...). אפשר גם לערבב פנימה קצת אגוזי מלך. בכלל אני מנסה להוסיף אגוזי מלך לכל מיני מאכלים.
היתרון של הקציצות האלה זה שטעימות גם קרות. לפעמים הבנות לוקחות אותן לבית הספר.
אנחנו צמחונים במעבר לטבעונות, וזה באמת לא כזה מאתגר... יש הרבה מאכלים. מה שלי קשה לוותר עליו זה על חמאה...

imasarit

New member
חשוב שתקבל חלבון מלא שהוא שווה ערך לבשר.

שילובים של דגן עם קטניה, כמו לדוגמא אורז עם עדשים או קוסקוס עם גרגרי חומוס.

adif11

New member
חמודה הבת שלך !

מה שיש לי להוסיף בנושא זה שעם קצת מזל זה יעבור לה תוך מס' שבועות.
לא קל להיות צמחוני. בטח שלא בגיל כ"כ צעיר. הבכור היה טבעוני במהלך כיתה י"ב במשך חודש אחד.
הספיק לו.
בהצלחה

kmiki

New member
אני נהייתי צמחונית בגיל כמעט 9

והחזקתי מעמד 21 שנה.
אני טבעונית כבר שנה וחצי.
הבן שלי הפך טבעוני בגיל 8 וחצי והוא טבעוני כבר שנה וחצי.
הבת שלי הפכה טבעונית בגיל 6 והיא טבעונית קרוב לשנה וחצי.
&nbsp
למה תמיד צריך לשאוף לסרס את הטוהר של הילדים שלא רוצים להזיק לבעלי חיים בגלל המקובעות הקולינרית של המבוגרים המקולקלים?
&nbsp
https://www.youtube.com/watch?v=bV4-tnq1hZY

kmiki

New member
בדיוק על זה אני מדברת

למה לא להביע תמיכה?
למה ישר לקפוץ ו"לקוות" שזה יעבור לה?
היום ממש קל להיות טבעוני, או צמחוני, ואין שום מניעה או קושי אמיתי.

adif11

New member
האמת שלאמא ממוצעת

שעובדת במשרה מלאה, מגדלת שניים שלושה ילדים והיא לא הבת של רוטשילד
ילד צמחוני או טבעוני זה פשוט כאב ראש .
צר לי על חוסר הפוליטיקלי קורקט אבל זה נכון.
צאי גם מתוך הנחה שאמא ממוצעת כזאת לא מאמינה לרוב, שהילד אכן יצליח לקבל את כל אבות המזון (מרבית הילדים אינם צרכנים נלהבים של עדשים, ברוקולי וכיוב') מהתפריט החדש שברצונו לאמץ.
והתוצאה של כל הנ"ל יחד היא אמא שמתפללת שהשגעון הזה יחלוף במהרה בימינו - אמן.

kmiki

New member
אני אמא ממוצעת

לגמרי, אפילו יותר (חד הורית ומפרנסת יחידה של שני ילדים).
התזונה של הילדים לא עולה יותר מתזונה של אוכלי חיות, להיפך, אין לי ביצים, מוצרי חלב, בשר וכל השאר.
אני מבשלת בבית בעיקר, דברים שכולם יכולים לאכול וכולם יכולים לבשל, ואין הוצאות גבוהות בכלל.
מעבר לכך, מאמינה או לא, עובדתית הם מקבלים את כל אבות המזון (כמו שאמרתי, אני צמחונית מגיל כמעט 9 ואני אשה סופר בריאה בת 39 היום).
אני בעד לפרגן לכל אדם שרוצה לעשות משהו טוב למען אחרים, ונגד לסרס אנשים וילדים (שהם אנשים) שיש להם אידיולוגיה ואג'נדה שתורמת לעולם שלנו.
&nbsp
בינינו, גם ילד שמחליט שהוא רוצה להתנדב עם ניצולי שואה מעמיס על אמא שלו שתצטרך לתמוך בו, להסיע אותו וכל מיני כאלה, האם את מאחלת לאמא שהילד שלה מבקש להתנדב עם ניצולי שואה, שיעבור לו בקרוב?

adif11

New member
את ממש לא אמא ממוצעת

1. אמא ממוצעת (סטטיסטית ) היא לא טבעונית ולא צמחונית.
2. בני הבכור התנדב במשך שלוש שנים עם קשישים ניצולו שואה והסתדר בהחלט בכוחות עצמו.רעיון הבסיס בהתנדבויות מסוג זה הוא שבני הנוער מתנדבים ולא ההורים שלהם. במהלך שלוש שנים הסעתי פעמיים בשמחה רבה וגדולה כאשר לקחו את בני הנוער המתנדבים והקשישים לראות הצגה בהבימה.
3. מה הקשר בין התנדבות עם קשישים ניצולי שואה לטבעונות ?
4. אני אחזור בקצרה שוב על מה שכבר כתבתי - אמא ממוצעת שסטטיסטית איננה טבעונית ולא צמחונית שצריכה לבשל לשני ילדים תפריט א' ולילד שלישי תפריט ב'
זה יותר מורכב מאשר לבשל לכל המשפחה את אותו תפריט.

kmiki

New member
קטן עליך לבשל לילד טבעוני

אם הוא עושה את הבחירה שלו, אל תניעי אותו ממנה.
הקשר להתנדבות מאד חזק, כל דבר טוב שילד צעיר רוצה לעשות והוא מרגיש שזה נכון לו אידיולוגית, אסור לנו לסרס בשום צורה שהיא.
זו מבחינתי הורות מסרסת, לקוות שירד לו מהרעיון הנפלא שלו, בין אם זה להתנדב או להיות טבעוני.

adif11

New member
הוא היה בן 17

כשחליט להיות טבעוני ואני בהחלט שיתפתי פעולה ודאגתי לו לאוכל הולם.
לשמחתי (הרבה מאוד מאוד מאוד) אחרי חודש זה הספיק לו והוא חזר לאכול כרגיל.
זו היתה החלטה שלו. אף אחד לא לחץ עליו , לא רמז לו וכולנו פירגנו לו ב 100%.
עבורי כאשה אוכלת כל שעבדה אז במשרה מלאה פלוס שעות נוספות וגם מטופלת בבעל וורקוהוליק ושני ילדים, זו היתה הקלה טכנית גדולה וגם ירדה לי אבן מהלב כי אני לא מאמינה שהוא קיבל את כל מה שהגוף זקוק לו ממזון באותו החודש.

ואם ההורה לא חושב שזה "דבר טוב"?

איך את קובעת מה דבר טוב ומה לא טוב? אני מניחה שלא בכ-ל אידאולוגיה היית תומכת, נכון? נניח, אם הילד היה מצטרף לארגון ניאו-נאצי או משהו בסגנון?
את מאוד נחרצת ובטוחה בצדקת דרכך, אבל זה לא אומר שאת באמת צודקת. או שכן, או שלא. ובהינתן שההשפעה של התזונה על הבריאות היא לא באמת ברורה וידועה (שלא לדבר על גורמים שקשה לדעת, כמו הרעלים הסביבתיים באוכל, וכו'), לגיטימי לגמרי, בין מסיבות תזונה-בריאות פרופר ובין מסיבות אחרות, שהורה יחליט שתזונה טבעונית או צמחונית אינה רצויה עבור הילד שלו (כמו שהוא מחליט, למשל, על תזונה כשרה או לא כשרה, עם או בלי סוכר, עם או בלי גלוטן, וכו') ויעדיף שהילד לא יהיה טבעוני או צמחוני. "אידאולוגיה" לא שקול ל"דבר טוב", ולמעשה אידאולוגיות רבות הן גרועות, ובמיוחד דבקות פנאטית באותן אידאולוגיות.

ברור לי שאת חושבת שהאידאולוגיות שאת מאמינה בהן טובות ונכונות. זה לא אומר שאת צודקת, וזה גם לא אומר שמי שחושב אחרת, ומעדיף שהילד שלו לא יהיה טבעוני או צמחוני, הוא "הורה מסרס".

כן, נניח כזאת שחושבת שמגיע לילדה קטנה למות

כי היא צדה חיה. אידאולוגיה שלא מבדילה בין חיי אדם לחיי בעלי חיים וחושבת, אולי, שמוצדק להרוג אדם שעושה ניסויים בחיות, נניח. סוג של הגנה עצמית שכזאת. אני נגד הוצאה להורג של רוצחים. את חושבת שאפילו למי שהואג חיה "מגיע" למות, גם אם את לא מעוניינת להיות זאת שהורגת אותו. אז כן - זו דוגמא למשהו לא טוב בעיניי ב"אידאולוגיה שמטרתה הצלת חיים". אם הבת שלי תהסס בין להציל אדם לבעל חיים, או תרצה שאדם ייפגע כי הוא צד או עשה ניסוי בבעלי חיים, אני ארגיש שנכשלתי כהורה. ברור לי שקשה לך להבין את זה מבעד לעדשות האידאולוגיה שלך, אבל זה המצב. האידאולוגיה שלך, המקבילה בין בני אדם לבעלי חיים, אינה טובה בעיניי. היא רעה ומסוכנת בעיניי.

kmiki

New member
נכשלת כאדם, עזבי כהורה

אבל זו לא אשמתך, זו הסביבה בה גדלת.
גם הם נכשלו

למעלה