הלוואה לעובדת זרה

zorik21

New member
הלוואה לעובדת זרה

להורי עובדת פיליפינית שהחלה לעבוד אצלם לפני כ- 5 חודשים.
כעת היא ביקשה הלוואה בגובה 3,000 ש"ח למען משפחתה בבית.
ככלל אני נוטה להסכים לתת לה, אך אשמח לקרוא את תובנותכם בענין.

תודה מראש
שלמה

ככלל אתה לא בנק

שום דבר לא מונע ממנה לקחת את הכסף, לעלות על מטוס ולהעלם. בכל מקרה, אם אתה כן מחליט להלוות לה, תחתים אותה על מסמך שמאשר את זה שהיא לקחה ממך כסף, תנסה לא להלוות את כל הסכום בבת אחת, ולעשות את זה ככה שזה יהיה כמקדמה על השכר שלה, ולא בנוסף לשכר.

zorik21

New member
נכון אבל הסיכון חלקי

להחתים אותה גם על לקיחת ההלוואה - מחשבה נכונה.
עם זאת, נראה לך שתעלה על מטוס ותעלם עם סכום כזה? נכון שכל סכום נחשב בהחלט, אבל מאידך המשכורת החודשית שלה היום היא סביב ה- 4,000.

xfwind

New member
כל אחד והחישובים שלו. אם רוצים לערוב לכסף

אז בכפוף לתקופת ההעסקה שלה ולצבירת הזכויות (שבד"כ יותר גבוהים מההלוואה).
ראה תשובתי למטה.

אתה אף פעם לא יכול לדעת

במה אדם מסובך. עובדה שה- 4000 שקל האלה לא מספיקים לה, בהתחשב בזה שאין לה הוצאות על מגורים וחשבונות ומזון, את ה- 4000 שקל האלה היא יכולה להעביר כמעט במלואם למשפחה שלה, וזה לא מספיק. לא נראה קצת מוזר?
העו"ז של סבתא שלי שילמה במשך השנים עשרות אלפי דולרים כדי להביא את האח והאחות שלה גם לעבוד בישראל. הסכומים שהעו"זים מקבלים פה מצטברים יפה מאד.

moco10

New member
אם אתה בתפקיד הבנק אז תתנהג כבנק

תברר לאיזה מטרה ההלוואה ותראה אם זה סביר.
אם יש תשובה ברורה כמו "הלך הסמארטפון וצריך לקנות חדש" אז זה נשמע סביר.
אם התשובה לא ברורה/מגומגמת, הייתי מהסס.

xfwind

New member
אני קיבלתי בקשה מעו"ז פיליפינית ממלאת מקום שעיקרה:

מתן הלוואה למשפחה שצריכה לממן השקעה שנתית/עונתית בזריעת שדה אורז בכפר....

&nbsp
אבל המצב הנפוץ יותר הוא החזר ההלוואה (בכ-30%++) שהם לוקחים כדי לממן את הגעתם לארץ (= 8K$)

xfwind

New member
פעם בדקתי גם אפשרות כזו

והגעתי למסקנה שאין אפשרות לערוב להלוואה כזו - ולכן הריביות שהם משלמים ב"בנקים" הפרטיים של העו"ז הם מאוד גבוהות.

גם אם העובדת ישרה ומתכוונת להחזיר את ההלוואה - הרי שאף אחד לא יערוב שלא יקרה לה משהו שימנע ממנה לעבוד ולהחזיר את הכסף.

מאידך אחרי חצי שנה מתחילים להצטבר סכומים שמגיעים לעו"ז כפנסיה/פיצויים /ימי חופש ועוד שהם בודאי יותר גבוהים מהנ"ל.
לכן, אחרי חצי שנה אפשר להעביר לה את הכסף כ"מקדמה". כמובן הכל בהעברה בנקאית מתועדת.

למעלה