המרת אופציות למניות בסטארטאפ

Someone80

New member
שאלה קצת בסיסית, אבל לא הצלחתי כל כך להבין.
בסיום עבודה בחברת סטארטאפ, האם ניתן להמיר אופציות שהבשילו למניות (ללא מכירת המניות)? כמובן שלא היה אקסיט והחברה לא נסחרת.

vinney

Well-known member
בדרך כלל האופציה היא לקנות מניות. למה אתה מתכוון ב״להמיר״?

Someone80

New member
כן, הכוונה לקנות מניות.
האם ניתן להשתמש באופציות כדי לקנות מניות בחברה שלא עשתה אקסיט ולא נסחרת בבורסה?

user32

Well-known member
מנהל
כן, זו המשמעות של אופציה. חוזה שמאפשר לך לרכוש מניה בתנאים מסויימים.
ברוב המקרים החוזה מאפשר את מימוש האופציה (רכישת המניות) תוך 30 או 60 יום מסיום העבודה ואם אתה לא מממש את האופציה היא פוקעת ואתה מאבד את זכות הקניה. זה כתוב לך בהסכם אופציות שחתמת עליו. כדאי לבדוק.
כמובן שתצטרך לשלם את התשלום לפי המחיר של האופציה. לפעמים זה עניין יקר.
בהצלחה

Someone80

New member
הבנתי.
רק כדי להבהיר, הדגש בשאלה זה על החלק של "לא עשתה אקסיט ולא נסחרת בבורסה?"
כי להבנתי כל עוד החברה לא נסחרת אז אין באמת מניות, וחשבתי שהאופציות רלוונטיות רק כשהחברה נסחרת.
אבל אולי זו הייתה טעות בהבנה שלי.

user32

Well-known member
מנהל
לכל חברה יש מניות. למה שאתה מכנה חברה ש"לא עשתה אקזיט" בדרך כלל קוראים חברה פרטית. כלומר חברה שהמניות שלה נמצאות בידיים פרטיות (משקיעים, בעלים, עובדים) ולא נסחרות בבורסה ציבורית. אבל עדיין יש לה מניות. לכל חברה בע"מ יש מניות.

d70

Well-known member
לכל חברה יש מניות. למה שאתה מכנה חברה ש"לא עשתה אקזיט" בדרך כלל קוראים חברה פרטית. כלומר חברה שהמניות שלה נמצאות בידיים פרטיות (משקיעים, בעלים, עובדים) ולא נסחרות בבורסה ציבורית. אבל עדיין יש לה מניות. לכל חברה בע"מ יש מניות.

אני אנצל את השרשור לשאלה קטנה,
כיצד מתומחרת אותה מנייה בחברה שבידיים פרטיות?

user32

Well-known member
מנהל
שאלה טובה. המניה והחברה כולה מתומחרת בתהליך שנקרא "הערכת שווי" שהוא תחום שלם ודי סבוך בראיית חשבון.
בפועל יש שתי דרכים מקובלות לקבוע שווי הוגן:
1. הערכת שווי מקצועית. יש משרדים ואנשי מקצוע שמתמחים בכך. הם מנתחים את החברה, משתמשים בכל מיני מודלים, משווים לחברות אחרות בשוק ובסוף קובעים את השווי. מאוד דומה לשמאות שעושים בנדל"ן.
2. הדרך השניה זה פשוט לקחת את השווי האחרון לפיו המשקיעים האחרונים השקיעו (בהנחה שיש כאלה). או את השווי המצופה במידה ומתנהל תהליך גיוס עכשיו.
הרבה פעמים זה שילוב של השניים: המשקיעים שמו כסף לפי שווי מסויים אחרי שהם עצמם עשו הערכת שווי או לפחות תהליך בדיקת נאותות שהוא די דומה.
כאחד שעבר את שני התהליכים כמה פעמים, אני יכול להעיד שזה די שוק, מסתמך הרבה על תחושות בטן, רצון טוב, תרחישים דמיוניים, סיכונים וסיכויים והרבה סימני שאלה.
למשל השאלה הראשונה שמעריכי השווי שאלו אותי זה "אתה רוצה מספר גבוה או נמוך?" במקרה שלי רציתי נמוך כי זה היה לצרכי תשלום מס וכך היה. כשהתוצאה לא היתה לרצוני זרקתי עוד איזה נתון שחשבתי שאפשר להחשיב כסיכון לחברה אז הם חתכו את השווי בחצי והכל עם חתימות רו"ח ובתי השקעות מהגדולים בארץ. והמו"מ עם משקיעים (בחברה אחרת) לא היתה שונה בהרבה. נזרקו מספרים לאוויר, קצת לפה קצת לשם ונקבע השווי. שווי בשנת 2020 למשל שונה מאוד מהשווים בשנת 2022. בקיצור, אתה יכול להחליט על מספר והם יכתבו את הדו"ח סביבו כדי "להוכיח" שהוא נכון. כמובן עד גבול מסויים.
אגב, יש גם הבדל משמעותי בין המחיר של סוגי מניות (ואופציות של מניות). יש מניות בכורה, רגילות, מסדרות שונות, עם זכויות הצבעה, בלי וכו' בהתאם לתקנון החברה. לא חושב שאדם מן השורה יכול לחשב את המחירים של הדברים הללו.

Nuke1985

Active member
כי להבנתי כל עוד החברה לא נסחרת אז אין באמת מניות, וחשבתי שהאופציות רלוונטיות רק כשהחברה נסחרת.

מניות הם בגדול חלקים מבהעלות של חברה , אם לחברה יש 10,000 מניות ויש לך מאה מניות אז יש לך 0.01 אחוז מהחברה , מה שאומר שאם החברה תשלם את הדיבידנד לבעלים אתה תקבל 0.01 מהרווחים, בהנחה שאין "מניות מועדפות" או משהו בסגנון הזה.

למעלה