המשיח ואלוהים?!

Handy Alley

New member
כן, ההבדל כנראה בין דת אורתודוקסית

לשולי הדתות או רעיונות רדיקליים כמו האסקטון, משיח וכיוצא בכך. כי זה הולך יד ביד. דת בדרך כלל מנסה להביא סדר. לעומת המשיח שמבטיח להפוך את הכל על הראש, כמו שישו עשה.

Gilliana

New member
ישו לא רצה להביא שלום עולמי

הוא "רק" רצה שבני האדם יהיו טובים זה לזה. האם זה לא בדיוק אותו הדבר?

miss mcmillan

New member
מצטערת שאין לי כוח לקרוא את כל השרשור

בשעת לילה מאוחרת שכזו, בכל זאת כמה מחשבות. *הבהרה: אני מתייחסת כאן לתיאורים דתיים של "משיח" כמושג, לא אל משיח ספציפי, ואני גם לא מאמינה בזה בשיט אבל עדיין הדיון מעניין אותי* הגמרא במסכת בבא משהו מתארת את המשיח כמצורע שיושב בשער העיר ומקבץ נדבות עם שאר החלכאים והנדכאים. מישהו ניגש אליו ושואל אותו למה הוא לא בא כבר ו(יותר מדי סמים) אני לא זוכרת מה הוא עונה במפורש, משהו על זה שהדור אינו ראוי. בכל מקרה, המציאות של איידס, הומוסקסואליות או כל דבר אחר היא משתנה ולא עקרונית למושג "משיח"- גם אם נחיה בזמנים נאורים יותר שבהם כולם אוהבים את כולם, יהיו סיבות אחרות שבגללן אנשים יוקעו מהחברה, כך אני מאמינה- הנקודה היא ש"משיח" מעצם מהותו הוא דחוי מהחברה האנושית, מגלם את המכוער בנו כחברה, שתמיד תמצא סיבות לשנוא אנשים מסויימים ולאמלל אותם. ולא רק ביהדות כמובן, גם המשיח הנוצרי הוא אדם שנדחה מהחברה בת זמנו, נרדף בגלל רעיונותיו, מת בעליבות ואכזריות, ולא יחזור להתגלות לפני שהתיקון של קבלתו מחדש יתבצע. (וגם ככה אז כולנו נישרף בגיהנום, אבל זה סיפור אחר). המשיח הוא מהות שונה מאוד מאלוהים, לא הבנתי בכלל איך עשית את הקפיצה הלוגית הזאת- המשיח, לשיטתם של כולם, הוא לפחות בחציו אנושי. כלומר, הוא התגלמות אנושית של רעיון מסויים, שהפוטנציאל שלו קיים לכאורה בכל דור ודור, הוא רק לא מתממש כי הדור לא מוכן כביכול לקבל את ההתגלות האלוהית המושלמת שהוא יביא. אלוהות היא- בדתות המונותאיסטיות שייסדו את רעיון המשיח- גורם שאין בו דבר אנושי. המשיח לעומתה, למרות שהוא בעצם רעיון ולא דמות ממשית, מתגלם בכל איזכור שלו כדמות פיזית, או לפחות נראית אנושית. הדברים הטובים (יאיי! כל הרשעים ייכחדו! סקס סמים ורוקנרול לכולם!) שיבואו לא ינבעו מכוחו של המשיח עצמו, אלא מפעולה אלוהית שהמשיח הוא רק שליח לבצע אותה- בדומה לכל הניסים שמתוארים שנעשו על ידי הנביאים. ועוד משהו בקטנה על מצורע- צרעת בתנ"ך היא סימן לטומאה, לאדם שעשה משהו רע וזו הדרך של אלוהים לסמן אותו כדי שידעו להתרחק ממנו. זו לא סתם מחלה אקראית אלא מחלה "מוסרית". במקבילה, יש דתיים שרואים את האיידס כצרעת של ההומואים- מחלה שתכליתה לסמן ולהפריד אותם מהחברה כחוטאים שצריך להתרחק מהם. אבל בהפוך על הפוך, הבחירה לתאר את המשיח כמצורע (אם מסתכלים על זה כמשל) באה אולי לרמוז שהתפיסה הרווחת על מה שאלוהים דורש מאיתנו, על מי צדיק ומי רשע, היא מוטעית. הנה: הסתכלתם עליו כמצורע, חשבתם שהוא חוטא, אבל בעצם.... טם טם טם... הוא המשיח! אני יכולה להמשיך ככה כל הלילה, אבל אני אלך לישון ואעזוב אתכם בשקט

למעלה