הנהגת שכר מקסימום בחברות

הנהגת שכר מקסימום בחברות

שלום לכולם, אני חדש בפורום, ולא מבין לעומק בכלכלה, אבל יש רעיון שהעלה חבר ועזרתי לפתח, שאשמח לדעת מה דעתכם עליו: אחת הבעיות העיקריות במערכת הקפיטליסטית בכלל, והביקורות עליה, היא שהיא מאפשרת ניצול. הניצול בשוק מתבטא בשכר גבוה מאוד (עשרות ומאות אלפי שקלים) לעובדים בכירים ומנהלים בחברות ספציפיות, ושכר נמוך מאוד (מינימום) לעובדים "הפשוטים". הבעייתיות המרכזית היא שהשכר אינו פרופורציוני, ופערי השכר גדולים מאוד, וזוהי חלק מהסיבה לפערים הכלכליים העצומים שקיימים בארץ. פתרון חלקי אפשרי, לדעתי, הוא יישום שכר מקסימום התלוי בשכר המינימום, לכל חברה. הרעיון הוא ליצור הגבלה - תקרה - לשכר המשולם לעובד\מנהל בחברה, כשההגבלה תלוייה בשכר הנמוך ביותר המשולם לעובד כלשהו בחברה. דרך אחת ליישם זאת היא ליצור מדרגות שכר, כשהשכר המקסימלי והמינימלי לכל חברה יהיה תלוי במדרגת השכר בה החברה נמצאת. דוגמא למימוש הרעיון (המספרים הם רק לשם המחשה): שכר המינימום הוא כ-3300 ש"ח. בחברה בה יש עובדים שמקבלים שכר מינימום, השכר הגבוה ביותר שיוכל עובד\מנהל לקבל (שכר המקסימום לחברה) יהיה 20,000 שקלים. אם מנהל החברה\הבעלים ירצו להעלות את שכר המקסימום (של עצמם או של עובדים בכירים אחרים) למדרגה הבאה, למשל של תקרה של 25,000 שקלים, הם יצטרכו לשלם לעובדים בחברה יותר - למשל מינימום של 5000 שקלים. אם הם ירצו להגדיל את שכר המקסימום ל-30,000 שקלים, הם יצטרכו להעלות את המינימום ל-6500 שקלים, וכך הלאה. לגבי עובדים שאינם במשרה מלאה, ניתן להגדיר בתוך מדרגות השכר את השכר המינימלי לשעה. היתרונות ברעיון, כמו שאני רואה אותם, הם רבים: 1. אם החברה מצליחה, העובדים ירוויחו מההצלחה, ולא רק המנכ"ל - חברות גדולות ומצליחות ורשתות ענק לא ינצלו את העובדים, כי אם הרשת מצליחה, העובדים ירוויחו יותר בהתאם. 2. הפערים במשק יתמעטו, כי אם המשק בריא ויש הרבה רווח לחברות הוא יילך לא רק לכיסם של העשירים והבכירים ממילא. 3. המנכ"ל\עובדים בכירים עדיין מקבלים יותר מהעובדים הפשוטים, כמו שראוי שיהיה (הפערים בשכר נמשכים - אבל הם לא עצומים כמו היום). 4. המנכ"ל\עובדים בכירים יכולים לחיות בכבוד ולפרנס משפחה בצורה מכובדת גם במצב של שכר המקסימום הנמוך ביותר האפשרי (גם עם 20,000 ש"ח, כמו בדוגמא, אפשר לחיות בצורה טובה מאוד, במיוחד כשהשכר הממוצע במשק הוא 7000 שקלים). 5. יישום הרעיון לא פוגע בעקרונות השוק החופשי הקיימים כיום - מנהלים עדיין ישאפו להוביל את החברה להצלחה בשביל להגדיל את שכרם שלהם, ועובדים עדיין יכולים לשאוף להעלאות בשכר (אפילו עד לשכר של מנכ"ל החברה). 6. יישום ההצעה לא עולה כסף לאיש, ולא פוגע בחברות הקיימות, אלא אף מועיל לחברות, באמצעות חלוקה נכונה יותר של המשאבים. החברות לא נפגעות כי לא נלקח מהן שום כסף, רק צורת חלוקת הכסף למשכורות בתוך החברה משתנה. 7. התהליך יפגע (יקטין את השכר) רק באנשים שכיום מנצלים את עובדיהם. חסרונות שחשבתי עליהם בינתיים: 1. המנהלים עדיין יוכלו לתגמל את עצמם\עובדיהם הבכירים באמצעות הטבות שונות שאינן העלאה במשכורת. 2. הרעיון, למיטב הבנתי, יכול להיות מיושם רק בחברות בע"מ. 3. נראה לי שמנהל יוכל לפתוח ולתפעל חברת-בת - ולקבל סכומים דרכה, וכך לעקוף את שכר המקסימום. ברור לי שהרעיון לא יפתור את כל בעיית הפערים במשק, אולם נראה לי שהוא יכול לצמצם אותם משמעותית. חוץ מהנקודות שרשומות למעלה, לא הצלחתי למצוא עד כה את הפגמים ברעיון, או איפה הוא "נופל" - אבל שוב, אני לא מבין לעומק בכלכלה, אז אשמח מאוד לקבל הערות ותגובות בנושא. מצטער על אורך ההודעה... :) מיכאל

קוקימן

New member
למה במדרגות?

מספיק שתקבע ששכר המקסימום יהיה כפולה של שכר המינימום. למשל פי 10 או 7 או 15. ולגבי הטבות שאינן חלק מהמשכורת יש בחוקים התייחסות איך זה צריך להיחשב.

Boogieman

New member
רעיון לא רע.

זה בהחלט חכם ונכון, השאלה היא איך משיגים דבר כזה. זה כן יפגע בחברות כי הן קיימות כדי לשלם משכורות מוטרפות לבכירים שלהן אז ההתנגדות תהיה גדולה מאוד. אני חושב שמדיניות כזאת צריכה להיות מושגת ע"י מאבק עובדים ולא ע"י חקיקה, אני לא ממש אוהב את הרעיון שרווחת הציבור תהיה תלויה בפוליטיקאים. הרעיון לא נופל בשום מקום, חוץ מבמישור הפוליטי, אבל יהיה צורך להלחם בהרבה דיעות קדומות שהוכתבו לנו, כמו זאת שאומרת שאף אחד לא יעשה כלום בשביל פחות ממליון דולר ואם בשביל זה צריך לשלם מינימום לעובדים אז צריך ולכולם יהיה יותר טוב בטווח הרחוק ידה ידה ידה. ברוך הבא לכותבים בפורום.

דור לוי

New member
ושוב ברוך הבא לפורום

ואין שום בעיה עם הודעות ארוכות או קצרות. מה שחשוב זה מה כתוב בהן. כמה נקודות שמצאתי לנכון להוסיף מעבר למה שכבר כתבו, אבל לפני זה בכלליות זו הצעה מעניינת ששווה בדיקה. ולעניין: 1. מה שאני מנסה לקדם זה הגדרת תקרה להכרה בהוצאות שכר לעובד הבודד עבור חברות (וכל גוף שמגיש דוחות רווח והפסד או דומים להם ומשלם מס על הכנסותיו בהתאם לדוחות אלו). http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?id=865&msgid=49929265 2. לגבי שכר מקסימום כללי, היה בעבר במכון ון-ליר כנס בנושא מטעם המרכז לצדק חברתי ע"ש חזן, למרות שהיו בכנס רבים בעלי "ראייה חברתית" לא מצאתי מישהו שתומך בזה. לצערי, התיעוד של הסמינרים ושל דעות הדוברים ונימוקיהם לא עומד לרשות הקהל הרחב באינטרנט בחינם וחבל. 3. למיטב זכרוני, פרופ אבי רביצקי דיבר על כך, שמבחינת עוני, העניים היום חיים בתנאים טובים יותר מהנסיכים בתקופת הפאודליזם, אולם מה שמפריע הוא העוני היחסי ולא האבסולוטי. לפיכך, הוא ממליץ על שכר מינימום ומקסימום כאשר יש יחס קבוע ביניהם כפי שהציע לך קוקימן. 4. על הצעה כפי שאתה מתאר - מינימום ומקסימום ברמת החברה - לא נתקלתי בה בעבר, והיא שווה מחשבה והרבה יותר מזה. צריך לחשוב גם מה המשמעויות התפעוליות של הנושא. כמנתח מערכות מידע זה נראה לי בכלל לא פשוט ליישום ולאכיפה עבור שלטונות המס, רואי החשבון ורשויות האכיפה בכלל. אבל שוב - צריך לחשוב על כך.

דור לוי

New member
נ.ב.למשפט:שווה מחשבה והרבה יותר מזה

נ.ב. לגבי המשפט: "שווה מחשבה והרבה יותר מזה". על ההצעה שכתבתי לך בנושא תקרה להכרה בהוצאות אני עובד כבר כמה שנים. קרא את המאמר המלא בקובץ PDF המקושר לשם. שמעתי אין ספור נימוקים למה לא - בדקתי את כולם ולכולם מצאתי תשובות. יצא במקרה זה שכולם דווקא חיזקו את דעתי בעד. זה לא אומר שזה תמיד כך, קרה לי הרבה בחיים ששיניתי את דעתי כתוצאה מטיעון הגיוני נגד. מה שאני רוצה לאמר ששווה מחשבה לא אומר 'לא' ולא אומר 'כן' - אלא אומר: שווה להשקיע , לפתח ולבדוק את הרעיון.

למעלה