הסיפור שלי - זקוק לייעוץ .

הסיפור שלי - זקוק לייעוץ .

שלום לכם , אני כותב כאן בשם בדוי , על מנת למנוע מאנשים מסויימים לזהות אותי . אני חייל בצה"ל , בן (אוטוטו) 20 . בגיל 12 , איבדתי את אימא שלי , את כל חיי, כתוצאה ממחלת הסרטן . אימי חלתה כשהייתי בן 5 ומאז גיל 5 , ראיתי את אימא שלי במצבים בריאותיים לא טובים בכלל . אימא שלי , גססה לי מול עיניי והמקרה גרם לי זכרונות רעים חרדות וטראומה מתמדת , אך בעיקר הזכרונות שלא רוצים להרפות . לפני הצבא , כשהייתי בכיתה י"א , לאחר תקופה ארוכה של דיכאונות קלים ולא משמעותיים , פרצה אצלי מחלת הדיכאון הראשונה הרצינית בחיי . אותה מחלת הדיכאון הביאה אותי לידי אישפוז פסיכיאטרי , שממנו "ברחתי" לאחר 3 ימים , בעקבות תחנוניי שיוציאו אותי מהכלא הזה ... למרבה הפלא , אלוהים כנראה היה לצידי והוציאו אותי משם .. השאר היה אישפוז יום . התקופה שעברתי הייתה אחת הרעות שבחיי - הייתי מגיע לשם מדי יום במשך כחודש , למקום שאליו שייכים חולי נפש מסוגים שונים וכמו כן אנשים שנתקפו בדיכאון רציני וכבד , שהרס להם את החיים . אחרי חודש כמובן , התעקשתי עם הפסיכולוגית ודרשתי לצאת משם . בכיתה י"ב , עזבתי את בית הספר , אחרי שלא יכולתי לשרוד במסגרת . הייתי חייב לשקם את עצמי מבחינה נפשית והייתי חייבלצאת , לברוח ... ואני לא מתחרט על זה . בכל מקרה , בזמן שהייתי מאושפז באישפוז יום , זומנתי לצו ראשון בצבא . כבר בצו השני או השלישי , קיבלתי זימון אוטומטית לקב"ן , כי איכשהוא הצבא חקר ועלה על זה שהייתי באישפוז פסיכיאטרי ... מה גם שהמוסד שהייתי בו היה ממשלתי , בעל שם מאוד מאוד לא טוב . שם של מקום לחולי נפש נטו . כשהגעתי לועדה הרפואית לא נותר עוד הרבה מה לבקש - את ה 21 קיבלתי במקום . סירבו לשמוע לי וסירבו להקשיב . כמובן שעירערתי מיד ולאחר תקופת המתנה של שנה בערך , קיבלתי פרופי ל45 נפשי וגוייסתי לצה"ל. כיום , אני חייל בצה"ל , בתפקיד פקידותי , במשרד . ומה אני עושה ? כלום . פשוט כלום . אופי התפקיד שלי הוא "אין עבודה" כמו מרבית התפקידים בצבא ואותי - זה מחרפן . הבסיס עצמו גורם לי לדיכאון ולסבל נפשי גדול מאוד , אני נלחם עם עצמי לא לצאת מהצבא ובו בזמן סובל נפשית סבל גדול מאוד . כשניסיתי לדבר עם הקבנית על הקלות כמו קיצור שעות , או שינוי שיבוץ , נעניתי בשלילה . היא מצידה אמרה לי , שזה היהי התפקיד היחידי שאקבל אי פעם בצה"ל . לא אלך לקצונה וגם לא אתקדם לשום מקום (לא שאני ממש רוצה קצונה ...) . חשבתי , לפני שהתגייסתי , שהמקום הזה יקל איתי נפשית , אבל מסתבר שאני פשוט לא מצליח להתמודד איתו . המפקדת שלי מאוד לא תומכת וכל מה שהיא עושה זה "להיבהל" ולהראות פני מרחמת עליי , לא ממש יודעת מה לעשות ואני לא מאשים אותה .. היא לא המציאה תפקיד שכזה ... למזלי , קיבלתי פטור מלינת בסיס , אבל כל זה קטן לעומת הקשיים הנפשיים בהם אני שרוי . אני בצבא כבר כ - 7 חודשים ומחודש לחודש אני מרגיש את המצב הנפשי שלי מידרדר מרגע לרגע ... כשדיברתי עם הקבנית על אופציית יציאה , היא תמכה בי (כי הצבא מלכתחילה לא רצה אותי בכלל , אז להם זה לא מפריע) אבל המליצה לצאת אחרי שנה בשירות . ואני אגיד לכם משהו ? כואב לי לצאת מהצבא . כואב לי לדעת שיש עוד אנשים שתורמים את החלק שלהם , אולי הם סובלים אבל הם מתמודדים . אני אישית לא מצליח להתמודד , יש לי בעיה רצינית וגדולה יחסית . גיליתי על עצמי שאני אדם שאוהב ריגושים , נון סטופ . שום דבר לא יספק אותי בחיים , גם אם יתנו לי את התפקיד הכי חשוב בבסיס ... והכי עמוס וגדוש בעבודה . הבעיה היא בי וגם קצת בצבא , כי המסגרת עצמה נורא קרה ולא מתחשבת . למשל , בעבודה לפני הצבא , בכל זמן ההמתנה , הסתדרתי טוב מאוד והצלחתי לנהל חיים מסודרים , ללא דיכאונות חמורים וללא הרגשה של חוסר אונים . אני מיואש וזקוק לעזרתכם , אני ממש לא יודע מה לעשות ואני מבולבל לחלוטין . אני נורא רוצה לצאת , מעדיף בעוד 5 חודשים כשתמלא לי שנה בצבא , אבל אני חושש לעתיד שלי כשיבוא . האומנם אומרים שהבריאות חשובה יותר מהשירות הצבאי וזה נכון , כי אני לא רואה את עצמי שורד במקום הזה , נפשית כמובן , לעוד שנתיים וחצי ... נורא נורא קשה לי , עברתי חיים לא קלים בכלל ועכשיו הצבא , מחזיר אותי לאחור .. אני יודע שיש פה כאלה שיגידו "תצא , למה אתה צריך לעשות את זה לעצמך" אבל ברגע שאתה בפנים , נורא קשה מצפונית לצאת מהצבא ... אוף , הבילבול ... עזרה !

כנס

אין פה מה להתבלבל ידידי. אני רוצה לומר לך שיש אנשים שהיו במצבים כאלו, ואכן מי כמוני מבין תהרגשה וחוסר הודאות לגבי עתידנו בזמן צבא כן, גם אני שרדתי את הבילבול הזה, בילבול שמשך זמן רב, אבל לבסוף הושם לו קץ. ולהצטער על זה? אפילו לא לרגע! לעודד אותך לצאת מהצבא? לומר לך להשאר ולגרום לעצמך סבל וחרדות נוספות? תבין את מה שכתבתי איך שהלב שלך יבחר..

יש שתורמים את חלקם

אבל אתה - אתה פשוט לא תורם כלום. אתה סתם בזבוז תקן לצבא, וחמור מכך - אלה שנים מבוזבזות בחייך עם הרס של סתם. צא משם, ואם הדבר חשוב לך - הקדש שנה להתנדבות נטו במה שמתאים לך בצורה שלא תפגע בך נפשית.

דניזבל

New member
כנס :)

אני מבינה אותך לחלוטין, לשבת במשרד מסריח, לדעת שאתה יותר טוב מזה שאתה פוטנציאל מבוזבז, לשולח פקס פעם בשעה ואולי לענות לאיזה פון מזויין דיכאון של החיים וכמובן שהקבנית רוצה להיפטר ממך- פחות אחד- פחות נטל... אני לא חושבת שאתה צריך להישאר במסגרת צבאית יש המון, אבל המון מקומות של שירות לאומי שאתה יכול לתת, לתרום ולהרגיש סיפוק בהם זה רק עניין של רצון ואמונה הבעיה שלך כרגע היא הבילבול אתה צריך להחליט מה אתה עושה וללכת על זה בהצלחה מותק

Vadimchik1

New member
ואו..

אני לא אגיד שאני יודע איך אתה מרגיש אבל... זה היום החופשי שלי אז אני אנסה לעזור. עברת באמת הרבה, והצבא לא מקל עליך. הרעיון של דניזבל באמת נשמע טוב, אני הייתי לוקח אותו. תנסה שירות לאומי, אולי המסגרת הזאת יותר מתאימה לך. בכל מקרה אמרת שאתה תישאר לפחות לעוד 5 חודשים, אז תנצל את המירב שבהם, תנסה לעשות את התפקיד שלך על הצד הטוב ביותר. בהצלחה

varui

New member
יצחק

אני רוצה להגיד לך דבר ראשון כל הכבוד שאתה היתקשת להתגייס לצה"ל כי הרבה אנשים במצב שלך היו מאוד שמחים לקבל פטור מהצבא בלי שום בעיות ואני אומר לך אני ראתי הרבה אנשים מוכנים לקבל פרופיל 21/24 סתם על כל מיני שטיות אני לא חושב שווה לך למשוך עוד 5 חודשיים בשירות הצבאי שלך אם אתה ממש מרגיש מדוכא חבל שאתה תהייה אשפוז פסכיאטרי שוב בגלל מערכת צבאית שהיא לא שווה את זה אם אתה רוצה לצאת עכשיו תיתצא בקשר לשירות כל אחד הוא תורם כמה הוא יכול ואיפה ואתה לא צריך להסתכל על זה מיכבן אתה צריך לחשוב על העצמך שאהייה לך הרבה בהצלחה

להישאר או לא להישאר

לדעתי אין לך מה להישאר שם אם אתה סובל. למזלך יש לך בחירה אם ללכת או לא, אז תעשה משהו למען עצמך ועזוב את המקום הזה. בשביל מה אתה נישאר שם? בשביל להוכיח לעצמך שאתה מסוגל לעבור איזשהו סף של סבל? זה לא שבכך שאתה נשאר אתה תורם למשהו, אלא רק מגדיל את העצבים והדיכאון שלך. אני ממליצה לך ללכת לקבנית ולהשתחרר ואחר כך למצוא מסגרת התנדבותית שבה תעזור לילדים אחרי הצהריים או לילדים שאין להם אמא או אבא כי זה ניראה לי הייעוד שלך. כרגע לא ניראה לי שאתה מעריך יותר מדי את עצמך, והסביבה המזיקה של הצבא רק תורמת לזה. לצערי הרב אני (בגלל לחץ מהסביבה) נשארתי את כל השנה ותשעה חודשים ואני מתחרטת על כך עד היום.

תודה לכולם על התגובות ...

אני עדיין מתלבט מה לעשות ... החלטתי לתת לזה עוד צ'אנס , לנסות להזיז משהו .. למרות שדי ברור לי , ששנתיים וחצי אני לא אשרוד שם . אני חורק שיניים בכל הכוח , אני יודע שבסוף זה יתפוצץ לי בפנים כי כמה אפשר להדחיק ורק בגלל הסיבה הזו , קבעתי תור לטיפו לנפשי ביום ראשון (לא קבנית) כדי שאוכל לסדר לעצמי את הראש ... כשהלכתי לפני כמה ימים למפקדת שלי , להגיד לה שקשה לי בגלל שאין עבודה אז היא אמרה לי בכמו מעין "נעשה לך טובה " שהיא "תמצא לי עבודה" ... גם המפקדת שלי חסרת אונים , אין לה עבודה לתת לי .. אני סתם יושב שם , פשוט תפקיד מונפץ ... כל שני וחמישי מוצאים על מה לשפוט אותי בבסיס .. אם זה בגלל שבאתי לא מגולח טוב (היה לי ממש טיפה שערות בצדדים של הפנים) ואם זה בגל לשאיחרתי למסדר רס"ר בגלל שבאותו בוקר לא ממש רציתי לקום ... יש בקרים שאני קם עייף מאוד , שלא כמו באזרחות שהייתי קם כולי רענן ומלא אנרגיה .. אי אפשר להסביר את התופעה , אבל אני עדיין מבולבל . מצד אחד , אין לי ממש ממה לפחד כי בזמן הזה הייתי אמור להיות מחוץ לצבא בכל מקרה .. מצד שני , אני מפחד שיחשבו במקומות עבודה שאני דווקא כן משתמט ושלא אתקבל לשום מקום .. מצד שלישי , אני מפחד לאכזב את עצמי על ידי עזיבה מהצבא , כי גם את התיכון עזבתי בכיתה י"ב כי לא הייתי מסוגל להתמודד עם הלחץ , בעיקר המסגרת , בכלל המצב הנפשי . מהבית ספר יצאתי בהרגשה מאוד שלמה , כי ידעתי שמתישהוא בעתיד אוכל לתקן את זה .. ועובדה - אתמול נרשמתי ללימודים , להשלמת בגרויות ועוד שבועיים אני מתחיל ... הגיע גם מפקד חדש , לאט לאט אני לומד להכיר אותו ומתסבר שהוא די סבבה , אבל הוא חדש וכל הכוח שלו שווה לתחת ... כל דבר שאני מבקש זה "לך לזה ולך להוא", כאילו שהוא בכל ללא המפקד שלי והוא סתם בא להעביר שם תזמן ... אני כל כך רוצה להצליח בחיים האלה ומרוב הרצון להצליח אני מתעייף כל פעם מחדש מעוד גוף כמו הצבא שמנסה לשים לי רגל .. אני רואה מה הצבא עושה לשאר האנשים בבסיס , מתעל לבהם ומתייחס אליהם כאל עבדים . אני רק רוצה להגיד , שהצבא הזה פשוט לא שווה כלום אם הוא לא יודע להתייחס למי שמשרת בו בכבוד .. כולם מתלוננים על השתמטויות , העיתונות זורקת את האשמה כל "כוכב נולד" , אבל הצבא אף פעם לא מסתכל מה הולך בפנים .. מה גורם לאותם אנשים להשתמט משירות ... אם התנאים היו טובים אף אחד לא היה משתמט , פשוט מתייחסים לאנשים כמו אל חתיכת חרא מורידים להם את הביטחון העצמי לריצפה וכל שני וחמישי מישהו אחר נקבל , אז למה ? שמישהו יגיד לי למה הצבא צריך לעבוד בצורה כל כך אטומה .. זה כאילו מה שהצבא יועד לו - להיות אטום ולא להקשיב לצרכי החיילים .. עצוב לי שזה ככה , הייתי מוכן להילחם מאוד קשה כדי לשנות את זה אבל אני יודע שלא אוכל לשנות כלום אלא אם כן אהיה רמטכ"ל ולשם אני כבר לא אגיע ... כואב לי ועצוב לי שאני צריך לעזוב את הצבא כדי להרגיש יותר טוב וכדי להצליח ולהתקדם בחיים , פשוט עצוב ...

ani1984

New member
כמה נקודות

שלום יצחק, אני סיימתי שירות צבאי כאחראי מרפאה לפני מספר חודשים וע"כ יצא לי במהלך השירות לראות מספר חיילים שמתוסכלים מהשירות וכן יצא לי להכיר מעט מהמדיניות של מדור בריאות הנפש בצבא. באמת שאין לי פתרון קסם בשבילך, אבל אני מעוניין להציע מספר נקודות למחשבה שייתכן שיעזרו לך להתמודד ולהחליט. 1) להמצא במקום כלשהו בלי שתהיה בכך שום תועלת, למערכת, או לעצמך זה דבר שמתסכל כל אדם בריא בנפשו, בזה אתה בהחלט הגיוני. לבזבז זמן יקר מהחיים ללא תועלת זה אכן מתסכל. לכן עצתי בענין היא שאם אתה רואה שאין שום סיכוי לתרום למערכת תתחיל לחשוב איך אתה יכול לתרום לעצמך בזמן שאתה נמצא בצבא. לדוגמא - אתה יכול לקרוא ספרים מעניינים, ללמוד לבגרויות שאתה רוצה להשלים ועם זאת יחשב לך שאתה עושה שירות בצה"ל (מדי פעם תלך להוא ותקרא לזה כמו שתיארת). הרבה פעמים יותר קל להתרכז במקום אחר מאשר בבית. אני לדוגמא עובד כרגע בחברת אבטחה ולא עושה כלום בעבודה אלא רק לומד. 2) אפשרות נוספת היא להחליט שאתה מעוניין לתרום כמה שיותר לצבא, למרות שהמערכת האטומה ולא תמיד מצליחה לנהוג באופן שיתיב עם עצמה. פשוט תביט על כל התפקידים מסביבך, תחליט איזה תפקיד היית רוצה לבצע לא כולל רמטכ"ל
ולך על זה בכל הכוח - שיחות נעימות עם מפקדיך והסבר הגיוני של הדבר לפניהם, שיחה עם מפקד הבסיס, ולבסוף גם אם לא תקבל בדיוק את התפקיד שאתה רוצה לפעמים תוכל להגיע תפקיד קרוב ממנו תוכל להתקדם לבצע את התפקיד שרצית (לדוגמא, אם אתה מעוניין לעבוד במחלקת המחשוב בבסיסך כי אתה מתעניין במחשבים וחושב שתוכל לתרום לצבא ולעצמך שם והמפקדים שם סבבה, תוכל לבקש לעבוד לשם וגם אם לא יסכימו להפוך אותך ל"מנהל רשת" מוסמך תוכל לבקש להיות פקיד שם ולהתקדם לבצע מה שעושים המנהלי רשת באופן לא רשמי). 3) מתוך הכירותי המעטה עם מדור בריאות הנפש, כאשר קב"ן מרגיש שחייל מגיע אליו בכדי לקבל הקלות כלשהן בתנאי השירות הוא פחות ישמח לעזור לו מאשר חייל שבא לבקש טיפול נפשי, הסיבות לכך הן כנראה העובדה שרבים המתחזים בצה"ל וכן שגם אם הוא משוכנע שאינך מתחזה, כאשר הבעיה שאתה מציג היא תנאי השירות, הכי קל לו זה לשחרר אותך ומתוך עומס עבודה הוא מעדיף לעשות כן. לכן כאשר אתה מגיע לקב"ן אני מציע לך לבקש טיפול ועזרה בהתמודדות ורק לאחר חודשים של טיפול ייתכן והפתרון יהיה בהקלות מסויימות. יש הרבה קב"נים שיוכלו לעזור לך להתמודד עם המערכת בצורה טובה כל עוד זה לא יהיה תלוי בהקלות.זאת כמובן בתנאי ואתה מעוניין להשאר ולהתמודד. גם אני איני חושב שהפתרון למצוקה נפשית כמו שלך היא קיצור שעות העבודה, פטור שכזה ניתן במקרים נדירים ולא נראה לי שיפתור בצורה טובה את הבעיה שלך. אחי, אני מכיר אנשים עם פרופיל נפשי שהצליחו להתגבר אל המערכת ולהגיע לתפקידים שכל הקב"נים למינהם טענו שאין להם סיכוי. רק תאמין בעצמך, תקבע מטרה ותגיע אליה. אם תחליט בסוף להשתחרר ולעשות שירות לאומי, גם זה לגיטימי לדעתי וייתכן ותוכל לתרום יותר בשירות הלאומי, אבל אני חושב שאולי כדאי לנסות להתמודד. בכל אופן זכור שאינך ניצב בפני בעיה ללא פתרון אלא בפני בעיה שיש לה מספר פתרונות אפשריים ולגיטימיים. השתדל לא להרגיש אבוד יותר מדי, וכמובן שאם אתה מרגיש רצון לפגוע בעצמך פנה לעזרה אצל הקב"ן לשם קבלת העזרה וזכור, הצבא כרגע נראה כל עולמך, אבל לא שווה להפסיד חיים עם כל כך הרבה הזדמנויות בשביל דבר כה פעוט שהשפעתו על החיים שלך בעתיד לא תהיה מאוד משמעותית. מקווה שעזרתי. אני. נ.ב: לגבי הערותיך לגבי משמעת, אין ספק שגילוח וקימה למסדר רס"ר הם שטויות ואין להם משמעות בפני עצמם, אך אתה יכול לנצל את זה בכדי לשפר את המשמעת העצמית שלך (זה למעשה אחד מהתפקידים שלהם לדעתי), ולהבין שאם לא קמת למסדר כי לא היה לך כוח, זו ההזדמנות ללמד את עצמך לקום גם כשלא בא לך, כי אמנם הצבא חולף, אבל גם במקום עבודה אזרחי תזדקק לכישורים לעשות גם דברים שלא באים לך באותו רגע או לעבוד בשעות שאינך מעוניין, זה בי"ס טוב לחיים.

bennyfromabba

New member
מכתב חכם / מזדהה עם חלק

בייחוד עם החלק "הצבא כרגע נראה כל עולמך, אבל לא שווה להפסיד חיים עם כל כך הרבה הזדמנויות בשביל דבר כה פעוט שהשפעתו על החיים שלך בעתיד לא תהיה מאוד משמעותית". נכון, כשאתה בצבא נדמה לי שאין כלום מזה, שזה כל החיים. ועוד כשלמעשה לא התחלת את החיים ממש. וכשיש לך מין התחלה צולעת כזאת זה מלווה אותך כל החיים. ואתה מסתכל על אנשים שעשו צבא ורואה כמה הם מעורים במדינה וחושב לעצמך "פאק, אילו רק הייתי עושה את הכמה שנים האלה". אתה שומע אנשים אומרים "אחי" ו"גבר" וזה נשמע לך כאילו זה דיבורים מפלנטה אחרת. ואתה מרגיש שכל אחד שמסתכל עליך יודע שלא עשית צבא ושולל אותך מראש בגלל זה, בלי קשר למה אתה שווה. זה מאוד מתסכל. תעשה צבא, אחי, תעשה.

ani1984

New member
הבהרה

ראשית, תודה על הסכמתכם. שנית, נראה לי שbennyfromabba לא הבין אותי נכונה: במשפט שציטט התכוונתי לומר שעל אף שעדיף להתמודד מול האתגרים שמציב הצבא, ולמצוא את הדרך להועיל לצבא ולמשרת בו, אם ההתמודדות קשה מדי עד כדי שקילה של מעשים קיצוניים (אובדנות, פגיעה עצמית), אז חייבים לראות את הדברים בפרופורציות ולהבין שהחיים עדיין מרתקים ומעניינים גם אם משתחררים על פרופיל 21, ועדיף להתשתחרר על פרופיל זה ולא להתאבד. פרופיל 21 זה לא סוף העולם. (וזכור שמבחינת נוהל ניתן גם להשתחרר זמנית לחצי שנה על פרופיל נפשי 24 ואח"כ להעלות אותו ולחזור לשירות - במקרים קיצוניים). הערה: המלצה זו כתבתי לגבי אדם שיש לו מחשבות אובדניות בכדי שיבין את הפרופוציה, ואין בו כדי לתת לגיטימציה לעצלנים שבקוראים לשכנע עצמם שהם רוצים להשתחרר עקב נטיות אבדניות. מי שעצלן ולא רוצה לתרום בגלל זה, שחרור על פרופיל 21 מאוד מאוד לא לגיטימי בשבילו.

למעלה