הצבאים בגולן

מרצק12

New member
הצבאים בגולן

הצבאים בגולן נעלמים נותרו רק 200 .לפני עשר שנים היו 5000. רשות הטבע מאשימה את התנים והזאבים ויש האומרים שאלה ציידים.בקצב הזה לא יישארו צבאים בעוד שנה מה עושים בנידון.הצילו את הצבאים זו הדקה ה90.

גם באזור פארק בריטניה יש בעיה

בשנים האחרונות יש הידלדלות של מספר הצבאים בגבעות השפלה שבין אזור תעשיה בית שמש מערב ובין בית גוברין. נדמה לי שקק"ל עשו על זה סקר אבל הממצאים לא פורסמו. אחת הטענות היא שקיומה של מזבלה ליד שדות מיכה מביאה לגידול אדיר במספר התנים ואלה מגרשים את הצבאים. מי יודע משהוא על זה?

הצבאים בגולן

ראשית, לאחר ששת הימים הגולן היה ריק מצבאים. רשות הטבע והגנים הביאה לאזור צבאים מרמות יששכר זמן קצר לאחר המלחמה, וכן הביאה יעלים ששרדו עד היום אך ורק בנחל שוח במרכז הגולן, ובקרבתו. הצבאים התפשטו בעיקר באגן נחל סמך בדרום הגולן, לאוכלוסייה גדולה וצפופה. תחילת ההדרדרות היתה במגיפת הפה והטלפיים באמצע שנות ה-80', בה מתו צבאים רבים. לאחריה, במשך כמה שנים, הותר ציד מבוקר מתוך מחשבה שצפיפות האוכלוסין של הצבאים היתה גבוהה מדי והביאה להתפרצות מגיפות. אינני יודע מה קורה בדיוק בגולן בשנים האחרונות, אך ברמות יששכר - לפי אתר רשות הטבע והגנים - יש התאוששות, והמספר עלה מ-1000 לפני כשנתיים ל-1300 השנה (עדיין הרבה פחות מאשר לפני מגיפת הפה והטלפיים ב-1985). הרושם שאני מקבל הוא שבהחלט מעורב כאן ציד בלתי חוקי ודרושה אכיפה רצינית יותר מהקיימת. צריך גם לראות עד כמה אוכלוסיית הטורפים ברמות יששכר מהווה איום על הצבאים ביחס לגולן, כדי לראות האם יש צורך בצמצום מספר התנים בגולן כדי להבטיח את קיומם של הצבאים.

האם נחקר הקשר בין מס' טורפים לצבאים

מענין אם מישהוא ניסה לחקור את הקשר בין מזבלות/מטמנות שמושכות טורפים רבים ובין קיטון במספר הצבאים. באזור שלי נראה כאילו מאז התחילו להפעיל את מטמנת שדות מיכה, יש גידול אדיר במספר התנים וכנראה שיש גם גידול בטורפים אחרים כמו גיריות, שועלים, צבועים וקרקלים. במקביל, יש הקטנה במספר הצבאים שנודדים לשטחים אחרים. וזה ממש חבל! מישהוא שמע על מחקר מסוג זה?

0פי

New member
שאל את עזיז ,

בזמנו עשינו תצפיות וספירות ליד צאלים (המזבלה של צהל) אין לי מושג אם עשו עם זה משהו .

למעלה