הצילו, מישהו?

הצילו, מישהו?

התאומים בני שמונה חודשים, הבן לא מסכים לאכול מוצקים בכלל ולעיתים מסכים לבקבוק מטרנה (פעם ביומיים נניח) הבת אוכלת מוצקים יפה ואתמול לראשונה הסכימה לבקבוק. מעבר לזה - אך ורק הנקה. מלבד זאת השינה שלהם נוראית - מתעוררים עשרות פעמים בלילה (לא מגזימה, ספור) והשינה שלהם במשך היום קצרה. הם מתעוררים, מחפשים אותי, לפעמים לוקחים שלוק או שנים וחוזרים לישון, אבל כשאני צמודה אליהם או בעגלה. יותר ויותר קולות סביבי טוענים שהם פשוט רעבים ושהחלב שלי לא מספיק ומכיוון שהם מסרבים למזונות אחרים אני תוהה אם זה נכון? האם השינה והאכילה קשורות? האם נורמלי לא לרצות מוצקים בגילו? האם אני אשרוד עוד הרבה בלי שינה?
הבן ממש מקיא אם אני נותנת לו מוצקים, אין לו בכלל רפלקס ללעיסה דרך אגב.

מוצקים

הי, אני יודעת על מה שאת מדברת כשאת אומרת "קולות מסביב" ו"החלב שלך לא מספיק....".
עכשיו לי לי המון שאלות אלייך :

האם הם היו פגים ? ואם כן, איזה שבוע?
קודם כל חשוב לי להבין המצב הזה שאת מתארת הוא מצב חדש או מצב שנמשך כבר כמה חודשים?
האם עד עכשיו החלב שלך הספיק? האם עד המוצקים היו על הנקה מלאה?

אני מבינה שאת נמצאת איתם בבית במשך כל שעות היום/לילה ולי זה נשמע מוכר. בגדול יש תינוקות שלוקח להם זמן עד שהם אוכלים ממש. לפעמים הטעימות לוקחות זמן, ויש תקופות שהם מאבדים עניין במוצקים ורוצים רק ציצי, זה קורה. זה גם תלוי בהרבה גורמים, למשל התינוקות שלי נולדו בשבוע 36 והם התחילו לטעום רק בגיל שבעה חודשים, אחד מהם בכלל לא היה מעוניין שיכניסו לו כפית לפה עד שמונה חודשים, ואחכ עברנו ל"אוכל אצבעות" שהם תופסים לבד...
חשוב לא להילחץ וגם לא להתעקש יותר מדי.
לפי כל הדעות המקצועיות, חלב אם אמור להיות מקור התזונה העיקרי של התינוקות שלך לפחות עד גיל שנה, בשילוב מוצקים.
לפעמים כשתמתחילים מוצקים, יש התגברות של הרצון לינוק בלילה כי הם מפצים על ההנקות שחסרות להם.

קודם כל, הכנסת מוצקים לתפריט היא דבר מאוד הדרגתי שדורש הרבה סבלנות ויש תינוקות שלוקח להם יותר זמן מלאחרים.
מתי התחלת טעימות מוצקים ואיך התקדמת עם זה? אני מבינה שהבת כן מתקדמת - האם היא אוכלת טחון או גם פירורים או אוכל ביד?
יכול להיות שהבן שלך איטי יותר והוא עדיין לא מוכן - ספרי לי קצת על ההתפתחות שלו כרגע... האם הוא הסכים לטעום? האם הוא מראה עניין כשאתם אוכלים?
איך הוא "יושב" כשאת מנסה מוצקים?
אני מחכה לתשובות ולתובנות שלך בעקבות מה שכתבתי ונמשיך משם גם לסוגיות האחרות שהעלית (חוסר בשינה אצלך, התעוררויות, שינה ואכילה מול שינה והנקה ועוד)

תודה יעל

הם נולדו ב35.5 במשקלים של שניים מאתיים,לא היו בפגיה.
התחלתי מוצקים ״מאוחר״ בגיל שבעה חודשים (הרבה בלחץ חמותי ובעלי האמת) והם אך ורק יונקים מיום שנולדו, מעולם לא קיבלו פורמולה. הבן כבר עומד (בהחזקת כיסא)וזוחל במהירות רבה, הבת גם זוחלת ונעמדת, שניהם אומרים אמא, כלומר התפתחותית הם בסדר גמור. הוא מראה עניין בעצם המפגש המשפחתי (הוא הצעיר מחמישה ילדים) ואולי בלבלתי בין זה לבין עניין באוכל. היא מראה עניין עצום באוכל ואכן אוכלת נפלא.
העניין המרכזי שמפריע לי הוא עניין השינה, ואם הם ״מתפנקים״ על אמא וזה עניין חינוכי ולא עניין של רעב - ההתעוררות המרובה שלהם. אז זה כבר לעזרת יועצת שינה, לא?

שינה והנקה

מה התחדש אצלכם מאז?
את מעלה את נושא המוצקים, שנראה כרגע שהבן שלך אולי מתעניין באירוע האכילה המשפחתית ופחות מוכן ממש לארוחות שלמות.
ונושא שני - נושא השינה. בגיל הזה עדיין נפוץ מאוד המצב של הרבה התעוררויות וזה באמת עניין של גישה הורית ובכלל.
בהנקה בדרך כלל יש קישור לשינה, תינוקות נרדמים תוך כדי שהם יונקים, הנקה היא לא רק אוכל לכן קשה לקרוא לשינה והנקה קישור של אוכל ושינה.
מצד שני התעוררויות וחוסר שינה הם באמת דבר נורא קשה להורים ולאמא בפרט, אני מבינה למה את מתכוונת.
ייעוץ שינה בדרך כלל מכניס אותך לתהליך של הפרדת ההנקה מהשינה, מצד שני בגיל הזה עדיין לפני גיל שנה, תינוקות רבים זקוקים להנקה גם בלילה. קחי בחשבון שיש שיטות רבות וגישות רבות, מעל הכול חשוב לזכור שתהיי שלמה עם כל תהליך, שאם התינוקות שלך עדיין זקוקים לארוחות קטנות של הנקה בלילה, יש לכך סיבה, ואם לא יקבלו "הנקה" בלילה, הם בטח יצטרכו להשלים את זה ביום. חשוב לשים לב לעלייה במשקל ולאספקת החלב.

למעלה