הריון ואמא מעשנת

הריון ואמא מעשנת

שלום רב, כתבתי גם בפורום יעוץ פסיכולוגי אבל אולי אוכל להוועץ גם בפורום זה מנהלתו וקוראיו: אני מיואשת ומקווה שזה המקום הנכון לשאול את השאלה הזו. אני בהריון ראשון מזה מספר שבועות. כל חיי ידעתי שיחד עם הבשורה המשמחת תגיע התמודדות לא פשוטה עם הצבת גבולות לאימי המעשנת. קצת רקע. אימי מעשנת מגיל 18 והיא בשנות החמישים לחייה. גם בהריונות היא עישנה ( אז היו פחות מודעים) אני ממש לא רוצה שתעשן לידי בזמן ההריון ( או ליד התינוק). כל בקשותי ותחינותיי עלו בתוהו ואני מוצאת את עצמי "שוטרת" לריחרוח עשן בסביבתי. יש לציין שאני מאוד קרובה אליה. בנוסף בעלי לוחץ עלי לשמור על עצמי בזמן זה ואומר לי שעלי לבחור בבריאות העובר ולא להגיע לבית של מעשנים. אינני יכולה לא להגיע להורי ואינני יכולה להזניח את בריאות העובר. אני במבוי סתום. כשאני מדברת איתה היא מבטיחה הבטחות ואח"כ שמה עלי פס או עושה את הכל כדי שיראה "כאילו" או ש"עברה ליידי במקרה עם סיגריה". על להפסיק לעשן אין בכלל על מה לדבר זה לא איכפת לה היא אוהבת את זה יותר מידי ולדעתי גם יותר מהילדים שלה. אני יוצאת מדעתי.... מה עושים? זה לא רק ההריון זה גם הילד אח"כ!!! תודה מראש

עישון פסיבי

ברוכה הבאה
אז ככה, עישון זה רע (בתור מעשנת אני כותבת את זה
) לגרום לאמך להפסיק לעשן את לא תוכלי. אבל יש כמה דברים שאת כן יכולה לעשות: לנסות שוב לדבר איתה, להסביר לה שזה מאד מפריע לך, ולבעלך, ושתנסה שוב להשתדל, אחרת זה יפגע במספר הביקורים שלך וחבל לך... שאת אצלה בבית, לבקש ממנה לא לעשן לידך, שתעשן במטבח או בפינה אחרת שיש לידה חלון, למרות הכל את בבית שלה. נסי לא לשבת במחיצתה בחדר סגור. לאחר לידת התינוק, את כן יכולה לדרוש מאמך, במיוחד אם היא באה לבקר בביתך, שהיא פשוט לא מעשנת לידו. אם זה אומר שהיא תראה את התינוק פחות, היא תבין לבד מה עליה לעשות, שתבקר אצלך ואם היא ממש רוצה לעשן שתצא למרפסת/חצר/חדר מדרגות. עכשיו לגבי בעלך, עם כל הצער,אם את גרה בעיר, תאמיני לי שאת חשופה ללא מעט עשן/זיהום אוויר וכו...גם אלו מזיקים לתינוק, אבל אין מה לעשות ואנו לא חיים בבועה. אם בבית של הורייך יש ריח של עשן, ואת רוצה לראות אותם, אין לך הרבה ברירות. לנתק קשר איתה לא יהיה בריא מבחינה רגשית, במיוחד אם את קרובה אליה. אי אפשר לחיות תמיד בסביבה סטרילית, אבל כן אפשר לנסות להמנע. בהצלחה

אנסה להציע לך במידת האפשר לא לעשות

עניין מאמך המעשנת, ואני לא ממעיטה ולו בקצת את נושא העישון הפסיבי שהוא תמיד לא בריא כל שכן כשאת בהריון. את אכן מחוייבת אף יותר מתמיד לבריאותך ולבריאות עוברך. אימך, עם מגבלת העישון שלה היא אמא שאני מבינה שאת בקשר מצויין איתה ולא בא בחשבון לדברייך שלא תגיעי לבית הורייך שזה נתון ששייך לבריאות הנפש שחשובה גם כן בהריון. אמא שלך מכורה לסגריות ולא עושה את זה נגדך כמובן, השתדלי בחברתה כאשר היא מעשנת לעבור לחדר אחר. אני מרגישה שאת מכניסה את עצמך בגלל חשש מנזק העישון למתח מאד גדול ואת מתבטאת במילים כמו "מיואשת" "מבוי סתום" , המתח הזה גם כן לא טוב להריון . את גם כבר לחוצה על מה שיהיה אחרי שהתינוק בשעה טובה יוולד... כמובן עדיף היה שאמך לא תעשן כלל אבל היא אינה גרה איתך וכשאת מגיעה אליה פעם ב... תיהני מחברתה ומחברת אביך ותנסי במידת האפשר , לא להתעסק בזה.

למעלה