התיאשתי ממכם

התיאשתי ממכם

הבטחתם להביא אנשים הגונים, הבאתם את יעקב פרי, ואכזבתם
הבטחתם לא להביא פוליטקאים ישנים שנכשלו, הצעתם לליבני להיות סגנית היו"ר, ואכזבתם,
ויותר מזה, אתם מוכנים לשבת בגועליציה עם מפלגות דתיות, ואכזבתם,

אין לי יותר שום אינטרס להצביע עבורכם,
אם כל הכבוד ליאיר, אני מצביע למפלגות, ולא לבן אדם.

ניסתם להיות נחמדים לכל העולם, ובכך עשיתם כל טעות אפשרית.

מה נותן לציבור הבוחרים שלכם שאתם תשבו בקואליציה עם הבית היהודי, עוצמה לישראל, ש"ס ואגודת ישראל,

מי אמר שעם ישראל זקוק לליבני או יעקב פרי, כאילו הם כוכבים גדולים.

רק אם תוותרו על יעקב פרי, ותצטערו על כך שרציתם את ליבני, ותתחייבו לא לשבת בגועליציה עם מפלגות דתיות,
אשקול בהחלט להצביע עבורכם.

Bragi Boddason

New member
די עם ההתבכיינות חסרת השחר הזאת

ברגע שהם מינו רב במקום ראשי הובהר שמדובר בעוד אופורטוניסט (כאילו שלפני זה לא היה ברור שמדובר במראיין סוג ז' וקשקשן צמרת, אבל ניתן לך להנות מחמת הספק).

אם לפיד רוצה להראות שהוא רציני שיצא בהכרזה ברורה בעד הפרדת דת ממדינה. עד אז הוא לא שונה משאר הפוליטרוקים בחור המזרח תיכוני הזה.

התייחסות לעניין חוקה- שהיא למעשה

הפרדת דת ומדינה

" חוקה:

אנו נפעל כדי להביא בפני הציבור הישראלי הצעת חוקה שתסדיר את היחסים הטעונים בין קבוצות האוכלוסיה השונות במדינת ישראל.

חברת מהגרים מפוצלת ומסוכסכת כמו החברה הישראלית, הנאלצת להתמודד מדי יום עם המתח בין שתי הגדרות היסוד שלה – היהודית והדמוקרטית – זקוקה למסמך יסוד רעיוני ומשפטי שיגדיר את האתוס המרכזי שלה ואת הפארמטרים הקשיחים של השותפות בינינו."

לא נתת תשובה,

לא כתוב בעקרונות המפלגה

"לא ניכנס לגועליציה עם מפלגות דתיות"

" תומכים בביטול הכפיה הדתית"

ציטטתי הקטע הרלוונטי בחזון של יש עתיד

כפי ששמת לב הם לא פרסמו עדיין את המצע המפורט- וכך גם מפלגות נוספות- הם לא היחידים.
המשפטים שהצעת לא יכתבו לעולם כמובן :)
בישראל- כשמדברים על יצירת חוקה- ברור לכולם למה היא מיועדת - להפרדת דת ומדינה.
זה יהיה אפשרי רק במצב של שינוי דרכי הפעולה הפוליטיות.
ושוב- אני מייצגת את עצמי- אני לא דוברת של המפלגה- זו או אחרת. רק תומכת.

מעניין

אנחנו לפניי בחירות

מתי בידיוק יש עתיד מתכוונות לפרסם את המצע?
יומיים לפני הקלפי?!

Bragi Boddason

New member
אחרי הכניסה לקואליציה

כי כידוע, הדרך היחידה להשפיע היא מבפנים, אחרי שיש לך חמישה שרים ללא תיק בממשלה ממפלגתך ואתה נוסע באוטו משרדי מפואר תוצרת גרמניה.

Bragi Boddason

New member
הדבר הזה ברור לכולם?

לחרדים לא נראה לי שזה ברור. וגם לדתיים. עד עכשיו לפיד לא אמר בשום מקום שזאת המטרה הסופית - להפריד דת ממדינה. לא רק שהפסקה הזאת לא ברורה (אלא את מפרשת אותה לפי נטיות ליבך בנאיביות רבה. כל פוליטיקאי מתחיל יודע שהפסקה הזאת היא ה-דבר הקלאסי לבחירות - לנצל את תמימות הבוחר שלא יודע לקרוא בין השורות). חוקה לא קשורה לזה, ואני לא יודע מאיפה את לוקחת את הנתונים האלה. בשום חוק יסוד שחוקק במדינת ישראל לא נקבעה מגמה להפרדת דת ומדינה ואפילו ההיפך - מאושרת בישראל אפליה אם היא על רקע דתי, וזה יקירתי, כן קובע בחוק יסוד.

לסבר את אוזנך, הדבר היחידי שחוקה עושה הוא להגדיר את חוקי המשחק, ולא דבר מעבר. זה לא יהפוך חוקה לדתית או לחילונית או יקבע הפרדת דת ומדינה. בלי הצהרה חד משמעית שלפיד קורא להפרדת דת ומדינה, בניגוד לפסקה מעורפלת שאחרי הבחירות בקלות יהיה ניתן להוציא מהקשרה, הטענה שלך לא מחזיקה מים ומסתמכת על אמונה בטוהר כוונותיו של פוליטיקאי (ואלוהים יודעת היטב שזאת משענת רופפת למדי להסתמך עליה).
לסיכום, תוכן החוקה הוא שרלוונטי, לא השאיפה לנסח אותה שלא אומרת דבר וחצי על תוכנה. שיתכבד נא יאיר לפיד, אותו קשקשן הצמרת, ויצהיר באופן שלא משתמע לשני פנים שהוא דורש חוקה בה הדת תופרד מהמדינה. עד אז, זה לא יותר מביטוי חסר משמעות.

טענה - להאמין ליאיר לפיד זה עלבון לחשיבה הביקורתית.

הוכחה - השרשור הנ''ל - מש''ל.

נכון- תוכן החוקה הוא העניין.

למיטב ידיעתי הנושא הזה עולה באופן קבוע כשמדובר על הפרדת דת ומדינה ולא בהקשרים אחרים.

Bragi Boddason

New member
אז שיתכבד לפיד וייתן הצהרה שלא משתמעת

לשני פנים.

באותה מידה הרעיון עולה במפלגות דתיות שהן רוצות להחיל את ההלכה על ישראל כחוקה.

אם לפיד רוצה יחס רציני שייתן הצהרה רצינית שאיננה בגדר ספקולציה. אם הוא ייתן הצהרה שהוא בעד הפרדת הדת מהמדינה, אני אצביע לו, אפילו שהוא פופוליסט שברור שלא מבין בדבר וחצי ממה שהוא אומר ובעל הצעות לא ריאליות.

אבל שייתן הצהרה קבל עם ועדה ולא איזה סעיף במצע שניתן לקחת אותו לכל כיווני הרוח.

משהו יותר מדויק מתוך אתר "יש עתיד" - לחוקה

ציטוט:

"כתיבת חוקה לישראל

מפלגת "יש עתיד" תיצור צוות של אנשי רוח ומשפט ישראלים שיכתבו הצעת חוקה לישראל, אשר תובא בפני הכנסת ובפני הציבור. מדינת מהגרים מגוונת כמו ישראל זקוקה לחוקה כדי שתוכל להתכנס סביבה. התפיסות הרב-תרבותיות שפשטו בישראל בשנים האחרונות מונעות מכלל החברה הישראלית להתייצב מאחורי אתוס מחייב, אשר בלעדיו אין לנו קיום משותף. חוקה כזו, שתכתב לאור חזונם של נביאי ישראל מחד, ומתוך תפישות ליברליות בנות זמננו מאידך, תגדיר את כל מושגי היסוד הישראלים ותתמודד בכנות ובאומץ עם הבעייתיות שיש בשאלות כמו "דת ומדינה" – המתח ההכרחי בין הגדרתה של ישראל כמדינה יהודית והגדרתה כמדינה דמוקרטית, היחס למיעוטים בישראל, החופש לכל אדם לחיות את חייו ולעומתו המחויבות לקהילה ולכלל."

Bragi Boddason

New member
זהו קשקוש מעורפל וחסר משמעות.

אפשר בקלות למשוך אותו לכאן ולכאן.

בהצהרה ברורה הכוונה לדבר שלא משתמע לשני פנים. לומר שפסקה מעורפלת כזאת אומרת שיש עתיד תתמוך בהפרדת דת ממדינה היא לכל הפחות זלזול באינטליגנציה של המצביעים.

איילת היקרה

הצעות לחוקה כבר הציעו לפני שנים

הישראלים כבר לא רוצים הצעות, ,רוצים מעשים.

להקים ועדה לחוקה,
זאת עדיין לא הצהרה למחוייבות להפרדת הדת מהמדינה,

Bragi Boddason

New member
א.ב. במשפט חוקתי -

חוקה לא מדברת על הפרדת דת ממדינה, היא רק נותנת את חוקי המשחק. חוקה יכולה באותה מידה להיות דתי.

כל מה שציינת רק מחיש איזה מפלגה קקיונית היא יש עתיד. מה שכתבת כל כך מעורפל שאי אפשר להבין ממנו כלום. אני מוכן להתערב שבכל מפלגה דתית לאומית העוטה עליה חולצה חומה, סליחה, כתומה, כתובים דברים בסגנון הזה בדיוק.

ולצורך העניין, צריכה להיות אפס שותפות בין הדת למדינה. הדת צריכה להיות מופרדת מהמדינה. אם ללפיד תהיה הצהרה כזאת, שלא משאירה מקום לספק ולתמרון קואליציוני, נדבר.

ואם לא רוצים חוקה?!

אם לא בא לי שתהיה חוקה?

איילת עמית , את מורחת אותנו כמו המפלגה,
למה אתם לא נותנים תשובות ברורות?!!

Bragi Boddason

New member
אם אתה לא רוצה חוקה

אתה יכול להסתפק בחוקי יסוד שיש להם שריון מסיבי, או במילים אחרות, צריך מעל 75 כנסת כדי לבטלם. המצב הנוכחי בישראל הוא שאת חוקי היסוד אפשר לבטל בחוק רגיל (לדברי שופטת לשעבר בבג''ץ). לאור זה שהממשלות האחרונות התנהגו בצורה שלא הייתה מביישת את איטליה בשנות ה30, מן הראוי שכללי המשחק יוגדרו ויוצבו גבולות ברורים וחד משמעיים לגבי מה מותר במשחק הפוליטי בארץ ומה לא.

ובלי כל קשר, אני בעד חוקה שתתבסס על עקרונות מערביים. יהיה סוף כל סוף אפשר להעיף את הרבנות בבעיטה מהחיים שלנו ואת הדת להפריד מהמדינה.

למעלה