התנגדות תילי נחושת

התנגדות תילי נחושת

מצורפת טבלה בה מצויינת התנגדות של תיל נחושת בעלי שטחי חתך שונים, לאלף מטר. אם ניקח מגבר שה DF שלו שווה 100 (התנגדות מוצא של 0.08 אוהם) ונחבר חוט בעל שטח חתך של 2.5 ממ"ר באורך של 1 מטר (סה"כ התנגדותו 0.015 אוהם) נראה שנקבל DF חדש השווה ל: 8/(0/08+0/015)=84. כלומר, ירידה מ-100 ל-84. אם נשתמש בחוט בעל שטח חתך של 4 ממ"ר נקבל, עפ"י אותו חישוב DF=89 ובחוט בעל שטח חתך של 6 ממ"ר נקבל DF=93/ בפועל, השפעת הירידה ב-DF מ-100 ל- 90 ומעלה, כמעט ולא תשפיע (אם בכלל) על הסאונד). אריאל אריאלי

B4ICU57

New member
כמה תהיות ותיקונים
1. אין כבל רמקול של 1 מ'. זה כבל Interconnect...
כבל רמקול מתחיל ב-2.5 מ'. בד"כ 3 מ' ויש גם יותר.
2. הכבל רמקול לחישוב ההתנגדות או העובי, חייב לקחת בחשבון את התנגדות הכבל השחור + שהאדום. אז צריך להכפיל ב-2.
3. במגברים בעלי מקדם ריסון נמוך, כמו שופרות הכבל חסר משמעות. 100 זה עדין לא גבוהה. נכון, הרסיברים היפניים הם עם DF של 40-50.
מגבר הספק טוב מגיע ל-400 ויותר. מגברים בקלאס D כמו HAIGEL מגיעים גם ל-4000 ויותר.
הנושא עלה מזמן, עוד לפני הקורונה בדיון שביני ובין EB10000 שנחסם. הוא העדיף לשלוח אותי לקרוא מאמרים חסרי תוכן וארוכים מרשתת. איפה אתה הייתה אז?

כמה תשובות והבהרות

1. אין דבר כזה "אין כבל רמקול של 1 מ, ". כל אחד יכול לייצר כבל רמקול בכל אורך שיחפוץ. כנ"ל לגבי כבר Interconnect - לי יש כבלים החל מיצי מטר עד 5 מטר (למרות שבקונפיגורציה של Un-ballanced זה לא פרקטי. בחישוב שנתתי, לקחתי בחשבון את אורך החוטים "הלוך וחזור" (אתה רוצה לקרוא לזה "אדום ושחור" - שיהיה לך לבריאות). 3. המספר DF=100 הובא כדוגמא וכמובן שאינו מייצג את כל מגוון המגברים. ובנוסף לכל אלו, אני לא מתכוון לנהל איתך ויכוחים כמו ש EB10000 ניהל איתך. אריאל אריאלי

B4ICU57

New member
בנוסף לכל אלו, אני לא מתכוון לנהל איתך ויכוחים
לא וויכוח כי אם דיון מעמיק מעל דפי הפורום.
בזה אין פסול.
EB10000 בחר לשלוח אותי לצוד ברווזים (לקרוא מאמרים ארוכים וחסרי קשר) כמו בסרט כלבי הקש, בעוד שאתה התעלמת לחלוטין.
מי עדיף?
כבל DYI יכול להיות בכל אורך. כבל קנוי? תביא אחד של 1 מ'...
רוב האורכים (כ-99% אם לא יותר) שנתקלתי בהם היו באורך של 2.5 ו-3 מ'.

לגבי DF

הנקודות שהעלית מצויינות. לגבי DF, אנחנו רוצים שהרמקול ירוסן על ידי התנגדות (מוצא המגבר+חיווט) נמוכה. התנגדות נמוכה מתחת ךרמה מסויימת תספק את הסחורה (בו נניח לשם הדיון ש 1:10 = 0.4 אוהם היא התנגדות מוצא מספקת, ואם לא, אז 0.05 היא מעל ומעבר מה שנדרש. אני לא מכיר לעומק תכן של קלאס D אז אתייחס לאלו שאני מכיר היטב: מגבר לינארי קלאס AB (נכו גם לקלאס A). איך מגיעים לDF גבוה במגברים כאלו? הגורם לכך הוא חוג המשוב השלילי. ככל שמקדם משוב התיקון גבוה יותר (מכפלת הגבר חוג פתוח של המגבר בניחות המשוב) כך התנגדות המוצא של המגבר קטנה. בד"כ התנגדות המוצא במגבר טרנסיסטורי לפני תיקון המשוב היא ברמה של לפחות 0.2 - 0.5 אוהם. מגבר בעל מקדם משוב של 10 יפחית את התנגדות המוצא לרמה הנדרשת. מקדם משוב של 100 יהיה מעל ומעבר למה שנדרש. משוב שלילי משפר המון פרמטרים של המגבר, אבל גם מקלקל, מה מתקלקל? הפרמטרים הבאים מתקלקלים: Slew Rate, Bandwidth, יציבות ההגברה. כל הנ"ל קשורים האחד בשני. בלי להיות טכני מידי, מה שקורה הוא שכאשר נוצר הבדל גבוה ומהיר בין אות הכניסה לאות היציאה (TRANSIENT), ככל שהגבר חוג המשוב גבוה יותר, ישנה השהייה גדולה יותר עד שמערכת המשוב מצליחה לייצב את את מוצא המגבר לשנוי הנ"ל. השנוי הנ"ל יכול להיות פולס מהיר שמגיע לכניסה (ומגיע באופן מהיר ליציאה בהגבר גבוה עד שהמשוב בדילי מתקן אותו), ויכול להיות גם פולס שמגיע ליציאה (כתוצאה מהחזר אות של תנועת הרמקול הנדרשת לקבל ריסון מהמגבר) לכן מגבר טוב אינו מגבר בעל DF גבוה אלא מגבר בו הפרמטרים DF, SLEW RATE ו BANDWIDTH הם גבוהים יחסית לכך מגיעים כאשר משתמשים במגבר בעל הגבר חוג פתוח סביר ומקדם משוב נמוך.

B4ICU57

New member
DF
בו נניח שה-DF של המגבר לגיטימי ולא נוצר באופן מלאכותי ע"י משוב חזק.
הרי שהמספר מייצג למעשה את התנגדות הקו שבין הדקי הספק למוצא המגבר לרמקול (באוהמים) כנגד טהור (ולא עכבת).
נכון (כדבריך) שאם המספר הזה מושג ע"י משוב (כמו מגברים מסויימים של ROTEL בשנות ה-90) הרי שזה לא נושא הדיון. שם כבל רמקול עבה לא יעזור הרבה...
מגברי Class D בעלי DF מטורף של אלפים!
בכל מקרה, עם או בלי משוב, אם הפרמטרים שהזכרת לא נפגעים (מימוש נכון של המשוב), הרי שזה חישובית DF גבוהה.

EB10000

New member
מי אמר נחסם?
ובהחלט יש דבר כזה 1 מטר כבל רמקול

אני משתמש בכבלי רמקולים של 1 מטר בדיוק שמחברים בין המונובלוק (CLASS D כמובן) לבין הרמקול. אינטרקונקט באורך 3 מטר שהוא מאוזן. זה עדיף על המצב ההפוך. אגב לא מזמן התחדשתי במגבר אוזניות CLASS D שמסוגל לדחוף גם רמקול גדול...

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אתה כנראה נהנה מהעובדה שהפורומים אינם פועלים "נכון".
אז החסימה בוטלה רק בשל כך. "הרווחת".

B4ICU57

New member
לאור הגל השני של הקורונה
חשבתי שנעלה למצדה ואתה תעשה ספוקו. אשמח לסיים את המלאכה בעריפתך.
יש כבוד באופן הזה של המוות, לעומת ההצאה הקודמת שלך, שלטעמי הייתה מטופשת למדי.

אבקש קישור לדגם של כבל רמקול של 1 מ'.

האם אתה מכיר אך ורק כבלים מוכנים מראש?

מה דעתך לייצר כאלו, בעצמך? יש אפשרות? אריאל אריאלי

B4ICU57

New member
לייצר לבד
קנה גליל ותחתוך באיזה אורך שתבקש. רק כך בחשבון שעדיף כמה ס"מ יותר מאשר ס"מ אחד פחות מדי!
אבל כבל של יצרן, כבל מוכן...
EB הביא קישור לאיזה יצרן סיני אלום שיש לו.
אין היוצא מהכלל מעיד על הכלל.

EB10000

New member
תזמין מכאן אם אין לך בעיה עם סינים..

https://www.ghentaudio.com/part/index-sp.html אתה יכול לבחור כל אורך והם מכינים. הם משתמשים בחומרים איכותיים ולא זבל סיני. הכבלים שלהם הם של חברת CANARE היפאנית. גם מהעבודה של ההלחמות מאד איכותית כולל הידוק ואיטום. הם משתמשים בבדיל המכיל כסף בריכוז גבוה. ראיתי סרטון בפורום ASR של תהליך ההכנה שלהם.

B4ICU57

New member
מתי נוסעים למצדה?
שכחתי לשאול,
אם אתה רוצה שאתן לראשך להתגלגל במורד או שנוריד אותו ברכבל?

למעלה