התקופה הזכורה...

התקופה הזכורה...

בעקרון, בן זוגי ואני שואפים מידי פעם לייחד זמן לכל אחת מהבנות בנפרד, כך שיהיה לה זמן של 1:1 עם אחד ההורים. מתישהו בן זוגי העיר את תשומת ליבי לכך שאני מבקשת יותר פעמים להיות עם הבת הגדולה. מצד אחד, ניתן להסביר זאת נסיבתית: עד לא מזמן הייתי בחופשה בבית עם הקטנה, כך שאת כל הבקרים היינו מבלות יחד ב1:1, ואחה"צ זו הייתה הזדמנות "להשלים פערים" עם הגדולה; היו כמה אירועים / פעיליות שהיה מתאים שאקח רק את הגדולה [כמו הצגה לגילהּ]; ובכלל, בגיל שלה טווח התקשורת והדברים שאפשר לעשות יחד הוא הרבה יותר רחב. אם כי בחוויה שלי אני רוצה להיות את אותו הזמן גם עם הקטנה. אבל מה שאני רוצה לספר לכן זה מחשבה שבאה לי בעקבות זאת. חשבתי על כך שמגיל שנתיים שלוש אין לי הרבה זכרונות מודעים וקנטקרטיים מאמא שלי, אבל מגיל 5 כן. מהגיל הזה אני כבר ממש זוכרת דברים שעשינו יחד. איך היינו נוסעות יחד באוטו ומקשקשות, איך הייתי הולכת איתה למספרה ולקוסמטיקאית, ואיך הלכנו יחד לתופרת לתפור לי סראפן קטן מחצאית ישנה שלה, ואיך היא לקחה אותי לחוג התעמלות אצל המורה אירנה ברח' הרימון, ואיך כל יום שישי בצהריים היא הייתה אופה עוגת ספוג, כשאני הייתי צופה בטלויזיה ברחוב ההפתעות, ולאט לאט הריחות היו ממלאים את הבית, וכשהיא הייתה מסיימת היא הייתה קוראת לי ללקק את הקרם מהמיקסר. זוכרת את יומולדת גיל 4 וגיל 5 [מלפני זה אני לא זוכרת]. זוכרת איך הייתי באה איתה בחופשים לעבודה. זוכרת איך הייתה לוקחת אותי לחברות, ולאיזה, ויושבת ומדברת עם האמהות. זוכרת איך הייתה לוקחת אותי לגן וחזרה. זוכרת את היום בו הודיעה לי שאני כבר בת רבע לחמש, וזה היה אחרי המון זמן שהייתי בת ארבע וחצי, והייתי כל כך מאושרת, והרגשתי שאני כמעט הכי גדולה בעולם. אני חושבת שיש משהו בבילוי שלי עם הגדולה שהוא קצת תרפויטי במובן שהוא מחבר אותי בחזרה לזכרונות מאמי [אגב... גם בטיפול בה כשהייתה קטנה ובאחותה הקטנה בטוח יש דברים שעלו, כי גם אם לא זוכרים במודע, הלא דברים נטבעו בך. כל מה שאת כאילו יודעת לעשות באופן טבעי, הרבה פעמים נובע מהדברים שעברת וחווית]. כשאני וישבת ומכינה לבנות תחפושות, למשל, אני זוכרת איך אמא שלי הייתה מכינה לי תחפושות. וכך הלאה וכך הלאה... מה שרק קצת מוזר לי זה שהייתה לי תקופה כל כך קצרה עם אמא שלי. אלו דברים שדברנו עליהם כאן לא פעם. איך אני אדע להיות אמא לידלה שגילה מעל גיל 9 וחצי? בינתיים אני מנסה לא לחשוב על זה, ולהנות מהזכרונות שעולים עם הגילאים שאיתם אני עדיין כן זוכרת.

mykal

New member
שני נושאים העלית,

הראשון, הבילוי עם הגדולה לעומת הקטנה, ואומר לך שזה נובע מהעובדה שאכן ילד גדול יותר הופך להיות כבר בר שיח, מגיב על מה שרואה שומע-- ומפנים ילד טן שמח ולא כ"כ משתף בכך אלא בצחוקים, מספקת אותו נשיקה. כולת ההכלה שלו קצרת מועד. כשתהיה הקטנה בגיל הגדולה את תקדישי ל את אותו הזמן שאת מקדישה היום לגדולה. זה לא נראה לי תרפויטי אלא טבעי. אבל עם הרגשות לא מתוכחת. נושא השני--איך תדעי להיות אמא לילדה בת 9.5 ? ראשית אני קובעת ומבטיחה לך שתדעי.
שנית,, אין מקרה של ילדה אחת זהה לחייה של ילדה אחרת, ומכיון שאין בי"ס להורות, לומדים בזרימת החיים. הכלים האישיותיים שלך, הערכים שלך, השותפות שלך עם בן הזוג שלך, הנסיון שלך בהתנהלות של הסבתא שלך. הם מדריך חיים רמציני. ואני בטוחה שתהיי אמא נפלאה. גם בהיות בנותיך בוגרות, יפות ומוצלחות. ואני משתפת באותו ענין--בדיוק לפני שבוע בשיחה עם אחת מבנותי הנשואות, אמרתי להן, אתן תסדרנה גם כשאני לא אהיה פה, לי בגילכן כבר לא היתה אמא, ואתן יודעות אני כבר יותר מבוגרת מאמי, היא בגילי כבר לא היתה. היא השתתקה--והרגשתי שהעמסתי במיותר-- אוףףף למה זה פורץ כל פעם? כמו אצלך, על התנהלות סתמית שאמהות אחרות בכלל לא מתיחסות לדברים כאלה.

תודה...

האמת שאני מאמינה [ומקווה!] שאוכל להיות אמא "בסדר" להן גם אחרי גיל 9.5 שלהן. אבל זה אומר שזה יהיה שונה מדברים שאני מסתמכת עליהם מהזכרון ומהתחושה המופנמת...

כמו שאני יודעת להיות אמא של בן

האימהות שלנו נובעת (לעניות דעתי המאוד לא קובעת) ב99% מאינסטינקטים. ולאוו דווקא מזכרונות או מלמידה. אני רואה למשל את המריבות בין הילדים שלי. אני בת שניה, ובעלי בן בכור. לעולם הוא לא חשב שהקטנה היא זאת שמתחילה. בעוד אני יודעת שיש מצב שהיא מציקה לו בשקט. אגב, באותו עניין איך אדע להיות אמא לילדה שלישית ? אין לי אחות רק אח (גל). ואינני יודעת בכלל מה זה לגדול בבית עם שניי אחים. כמו שאינני יודעת מה זה אחות. ולא כל שכן אחות גדולה ממנה או קטנה לצורך העניין. ואינני יודעת איך זה להיות ילדים ב2011 (עוד שניה 2012). אפילו למשל, אינני יודעת איך זה לגדול עם שניי הורים מעבר לגיל 14 (הגיל בו ההורים שלי התגרשו). ובטח שאינני יודעת, איך לנהל למשל זוגיות נורמלית/טובה מול ילדים מתבגרים. מתי למשל מותר לנעול את הדלת ולא ללכת לישון ? (המבינה תבין). בקיצור, עוד דברים רבים אינני יודעת. למשל, מה זה לטוס לארצות הברית פעמיים (?!) לפניי גיל 20. ואינני יודעת מה זה לגור בבית פרטי. ועוד ועוד ועוד. אני יודעת שאני מאוד רוצה לדעת את כל מה שאמרתי ומעבר לכך. אשמח לדעת למשל איך להיות אמא לקצין/ה, איך להיות אמא לעתודאית. או לילד שעובר טסט ראשון. לחייל מצטיין. אל תשכחי, חמודה שיש המון גניקולוגים גברים מצויינים!!!!

בהמשך

אגב, אם תגוללי את הפורום ותראי את ההודעה שכתבתי לך בנושא האבדן שעדיין לא מרגישים אותו. תראי שגם אינני יודעת להיות בת אהובה ע"י אביה. ועדיין זזתי הצידה ואיפשרתי בעיקר לבנות שלי (עם הבן זה היה יותר טבעי), ליצור לבד את מערכת היחסים הטובה שלהן עם אבא שלהן. האמת? סליחה אם אשמע סנובית, אבל זה אחד הדברים שאני יותר מתגאה בהם כאם וגם כאדם. שיכולתי ממקום נקי לזוז הצידה ולתת להן לגדול לתוך נשיות כי, לפי כמה פסיכולוגים הנשיות צומחת דרך האב. אני חושבת, שיש מקום לבדוק אם קשה לך לבלות עם הקטנה. אולי שווה לשאול את עצמך ממה ההעדפה הזאת נובעת. מעבר לרצון לפצות. למשל, לי היה קשה עם הבן שלי. בגלל שהוא בן ובהתחלה באמת היה לי חוסר ביטחון. כי איך אדע להיות אמא של בן ?! בטח בגיל 24.

האמת שאני מאוד נהנית להיות איתה.

אני חושבת שיש משהו בדינמיקה של ילד יותר גדול שמשוחח ומשחק יותר משחקים וגם יש לו יותר מגוון של פעילויות כמו חוג או הצגה שמזמנים מעורבות אחרת.

אשבל1

New member
מעניין...

האם בנוסף לחשש שלא תדעי להיות אמא לילדה בת 9 וחצי קיים החשש מפני התחושות שיעלו בך כשבתך תגיע לגיל זה ? ואני שואלת כי כאשר אחייניתי הגיעה לגיל 17, הגיל בו אימי נפטרה, אני עברתי ממש משבר, עלו בי תחושות קשות, אפילו דברים שלא הבנתי כשעברתי את האובדן עצמו, כאילו הבנתי פתאום את גודל הטרגדיה. כאשר בתי תגיע לגיל זה אני מקווה שכבר אהיה מוכנה לכך נפשית, לגבי המיומנות, אפשר לומר שיש גם יתרונות כשהאמהות מגיעה ממקום "נקי" שלנו ולאו דווקא ממשהו שהופנם בנו, אלא אם הייתה לנו אמא ממש מושלמת (יש דבר כזה? ) וגם אז נחמד לייצר משהו משל עצמנו, משהו מיוחד, בין הילד שלי לביני. הזכרונות שלך מקסימים, מרגשים , מקווה שאת משתפת את הבנות בהם.... הילדים שלי מאוד אוהבים שאני מספרת להם חוויות מילדותי.

לונה..

New member

אין לי עצות. סתם התחשק לי למעוך אותך אייקונית (=באמצעות אייקון)
(נכון שחייכת? יש!)

לונה..

New member
ובזכותך!

גם אני נזכרתי בכל מיני דברים חמודים כאלה היום בבוקר. איזה קטע שכל פעם מתחוור לי שהחלק שהיא לקחה בחיים שלי הרבה יותר גדול ממה שזכרתי/חשבתי. אני מתכוונת... לא מבחינת המהות/התפקיד שלה בחיים שלי. סתם מבחינת הקטע שהיה בינינו קשר כזה כמו-של-כולם. של הדברים הקטנים, היומיומיים האלה. גם אם לפרקים...
אז ת'נקיו, דארלינג. עכשיו בא לי עוגת ספוג

למעלה