התקנת תאורת גינה - מה התקן ?

• פותח הנושא u m h
  • פורסם בתאריך

u m h

Member
אני מעוניין להאיר שביל לאורך 2 קירות חיצוניים של הבית היוצרים זווית של 90 מעלות, כלומר פינה.
כל קטע כ-10 מ'.
בתחילת כל קטע בגובה של כ-2.5 מ' חשבתי לקבוע פרוזקטור או מנורה חזקה כלשהי מסוג אחר מוגנת מים.

חשבתי להשתמש בכבל אנטי גראונד ירוק מוגן מים.

מה התקן לגבי סלילת כבל כזה. האם מותר לו להיות חשוף מעל האדמה ? באוויר ? על קיר הבית?

האם יש חובה להתקין תעלה? איזה ?
תודה.

רשר

Well-known member
מנהל
תאורת חוץ וגן מאחדת כמה חוקים ותקנות לכן אתמצת כאן דברים מעשיים לצרכן הנבון:
כל יציאת חשמל מהבית לגינה או קיר חיצוני חייבת הגנה ע"י מפסק מגן "פחת" (נפרד מהרגיל בבית) זאת בעיקר כדי לתת שרידות לחשמל בבית במקרה תקלה, ובגן גם הגנה על הגנן שיפגע בטעות במערכת,
מומלץ מאוד לחבר מנורות לחשמל עם תקע-שקע כך שיהיה קל לתחזק וכן הברגה לקיר או עמוד עם "אום פרפר" לפרוק מהיר ותיקון או החלפה בלי לעמוד על סולם,
כבל על הקיר צריך להיות מוגן עם תעלה (חוסך גם דיבלים) תקנית,
צבע האור יכול להיות כל דבר אך בסוף אם מתקינים נורות RGB רב צבעוניות משתמשים בפועל רק בלבן 4-5000K לכן לבחור מראש בצבע אור מתאים,

בגינה חשוב להזין את המערכת דרך שנאי מבדל למתח נמוך מאוד 12-24VAC, יש שנאים מוכנים במארז מוגן ונשם לאיורור לרוב כולל תקע כך שצריך רק להכין שקע 230V, לאור המתח חשוב לתכנן את חתך הכבלים לפי הזרם הצפוי,
כבל באדמה רצוי בצינור מוביל ועדיף "קוברה 50 מ"מ" כדי לא לחפור מחדש בעתיד,
עומק חפירה מינימלי בגינה סגורה (לא ציבורית) 60 ס"מ ורצוי לפי החוק סרט סימון צהוב, בצמוד למבנה יציב וקבוע ניתן לחפור פחות עמוק אך לפחות עומק "קלשון",
לפי החוק חייב להיות חשמלאי בלב התכנון והביצוע למרות שמותר לדייר לחפור לבד לפי הוראות החשמלאי,
ברוב משתלות המכירה יש יעוץ די טוב בנושא וציוד למכירה,

dudi4321

Member
אם מריצים לחצר כבל שמוליך מתח 12V או 24V, לא חל על הכבל חוק החשמל משום שאין סכנת התחשמלות. את השנאי צריך להתקין חשמלאי אבל אם הוא מגיע הכל קומפלט וכולל תקע אפשר לבד ללא רשיון. אני טועה? את השקע יתקין חשמלאי או להשתמש בשקע בתוך הבית ששם ימוקם השנאי.
לפי הכפלת מס' הנורות בזרם שצורכת כל נורה בתוספת כ-20% זה הספק השנאי, רצוי כפול. נניח 20 נורות של 20W זה 400VA רצוי שנאי של 800VA. צריך כבל דו גידי שמסוגל להזרים מעל 30A נראה לי בקוטר 4 ממ"ר.
היום יש נורות LED לתאורה שלא צורכות זרם כמו נורות הלוגן. כך שחישוב עובי מוליכי הכבל לא גבוהים. גנן חלילה שיחפור ויפגע בכבל יגרום במקסימום לקצר אבל לא יתחשמל.

נערך לאחרונה ב:

רשר

Well-known member
מנהל
אם מריצים לחצר כבל שמוליך מתח 12V או 24V, לא חל על הכבל חוק החשמל משום שאין סכנת התחשמלות. את השנאי צריך להתקין חשמלאי אבל אם הוא מגיע הכל קומפלט וכולל תקע אפשר לבד ללא רשיון. אני טועה? את השקע יתקין חשמלאי או להשתמש בשקע בתוך הבית ששם ימוקם השנאי.
לפי הכפלת מס' הנורות בזרם שצורכת כל נורה בתוספת כ-20% זה הספק השנאי, רצוי כפול. נניח 20 נורות של 20W זה 400VA רצוי שנאי של 800VA. כלומר כבל 2.5 ממר' זה מעל ומעבר.
היום יש נורות LED לתאורה שלא צורכות זרם כמו נורות הלוגן. כך שחישוב עובי מוליכי הכבל לא גבוהים. גנן חלילה שיחפור ויפגע בכבל יגרום במקסימום לקצר אבל לא יתחשמל.
400W-VA במתח 12V = 33.3A לכן כבל 2.5 ממ"ר לא מתאים אלא אם מחלקים את השטח ל 2-3 קוים,
לכן כתבתי שצריך לתכנן עם חשמלאי שמבין מה הוא עושה

frankthe2

Active member
אצלינו שמנו תאורה בגובה מטר יש לנו 5 מנורות כל 4 מטר כל מנורה 10W לד וזה מספיק בהחלט כאשר עוברים בשביל בערב/לילה

למעלה