זוכרים את המשפט הזה? יש לכם מה להוסיף?

מה אתם אומרים על המשפט הזה?

כשאנו עומדים מול המראה בבוקר ורואים שהשיער שלנו לא במקום, אנו לא מסרקים את המראה אלא את הראש, אנו לא מאמינים שאנו נמצאים בתוך המראה. אז למה בחיים אנו מנסים לסרק אחרים במקום את עצמנו? הרי אנשים הם המראה שלנו. רובי וינטרויב

סבגבגית

New member
מה שנכון נכון....

אנשים משקיעים כל כך הרבה אנרגיות בלנסות לשנות אחרים. מרגע שהבנתי שברגע שאני אשתנה, כך ישתנו האנשים שאפגוש, והתגובות שאקבל, האנרגיות מתועלות לשינוי עצמי.... זה דומה לזה: אני נמצאת ביער. אבל לא מתחשק לי לראות עצים. מתחשק לי לראות דיונות של חול. אבל אם *אני* לא אזוז ואשנה את דרכי אני עדיין אהיה ביער ולא אגיע למדבר. אנשים שמנסים לשנות אחרים, יעקרו את כל העצים, וישאירו קרחת יער כדי לראות קצת חול. ואחרי כל זה התוצאה לא תהיה משהו..... וזה הרבה הרבה יותר קשה ומעייף. אפשר פשוט להתחיל לצעוד לכיוון המדבר. להתחיל לשנות את עצמי, ואז הנוף (האנושי) יהיה אחר.

לאהוב את מה שיש

אהבתי את הדוגמה שנתת, היא אכן חזקה ומבטאת את הרעיון היטב. אני קורא עכשיו את הספר של ביירון קייטי, "לאהוב את מה שיש" ואני למד שהחוצץ היחיד בין המציאות לבין האושר הוא הרצון שהמציאות תהיה שונה ממה שהיא. עלינו לקבל את המציאות ולאהוב אותה כמות שהיא ואז ייטב לנו. תודה לך סבגבגית...

סבגבגית

New member
ולא את מה שאולי יהיה מתישהו......

העתיד של מחר הוא ההווה המתוסכל של היום. או העתיד של מחר הוא ההווה המאושר של היום. והבחירה? היא רק בידינו.

סבגבגית

New member
בוודאי

זה עניין של מתמטיקה פשוטה: כשאני חרדה אני משותקת ומפוחדת מכדי לעשות משהו לשיפור המציאות שלי. לעומת זאת, כשאני משלימה עם המציאות, רק אז אני מסוגלת למצוא את תעצומות הנפש לשנות ולהשתנות.

enyeoosh

New member
אך לפעמים ההשלמה זאת החרדה הכי גדולה בעולם

לכל אחד יש איזשהו צורך לפעול, לשנות דברים (אצלו, בסביבה), אלא אם כן הוא משתיק את זה חזק חזק. לפעמים (אני מרגיש את זה אצלי) שההשלמה עם המציאות זה היאוש הכי גדול בעולם. זה ההיפך מחיים. ככל שיש לבן אדם רצון יותר חזק, זה מראה שהוא חי. אדם ללא רצונות זה אדם מת. איך בכל זאת אפשר להשלים עם המציאות בצורה טובה?

סבגבגית

New member
השלמה יכולה לקבע מציאות לא רצויה

ולהכניס אותנו לשאננות. העובדה שהשלמתי עם המציאות שלי לא אומרת שוויתרתי על הרצונות שלי. היא רק אומרת שוויתרתי על החרדות, האשמה, הביקורת. אז איך בכל זאת לא להיות שאננים ומיואשים? אפשר להחליט שהשלמה עם המציאות היא רק תחנת ביניים ולא התחנה הסופית. תחנת ביניים שבה נצבור כוחות לקראת יצירת המציאות הרצויה לנו. לא להשאר בתחנה הזו יותר משצריך, ולעשות כמיטב יכולתנו להמשיך הלאה... מה שעוד עוזר זה ההבנה שאת המציאות שלי אני בחרתי, ורק בידי לשנות אותה. enyeoosh בעולם כלל.........

mikilk

Active member
נכון ולא נכון

נכון שאין זה מן הטעם לשנות את העומד מולנו. לא נכון שהעומד מולנו הוא בהכרח בבואה שלנו, הרי כשאני רואה אדם זורק זבל ברחוב, מתעלל בבעלי חיים או נוהג בחזירות תוך כדי סיכון הסובבים - אני מתה לשנות אותו, מתה לפקוח את עיניו ואיני רואה בו לרגע בבואה שלי. נכון שזו מחשבה "קטנה" מאוד, נכון שהכוונה כאן יותר פילוסופית, אך עדיין - אני לא מצליחה להשלים עם המשפט לחלוטין

לא לקחת באופן אישי

יקרה, ההסכמה "לא לקחת דבר באופן אישי" לדעתי נוגעת בנקודה זו. איינשטיין אמר שהדרך הטובה ביותר ללמד אנשים היא לשמש להם דוגמה. וכבר נאמר שהדרך הכי טובה למגר את הרע היא פשוט להמנע ממנו ולהרבות בעשיית טוב. אי לקיחת הדברים באופן אישי נכונה כאן, כי מה שמישהו אחר עושה זה באחריותו ואם הוא פוגע באחרים זה באחריות הרשויות וזה לא צריך להטריד אותך. כי לדעתי, אם את נותנת לזה להטריד אותך, את מכלה את כוחותייך בעצב, בכעס ובמרמור במקום בעשיית עוד מעשה טוב... כדי שאת תתני את חלקך הטוב לעולם ותרבי את הטוב בעולם עלייך לא לתת את תשומת לבך לאותם אנשים שפוגעים בערכים שלך, כי כך את מחלישה את העמדה האישית שלך. הכי טוב שתגידי לעצמך "דרכם היא אינה דרכי" והגבירי את דרכך, והנה לדרך שלך כבר התווסף אדם נוסף שמרבה בעשיית מעשים טובים, ועל אותו האדם יש לך אחריות מלאה - כי זו תהיה את בעצמך. יתירה מזה את יכולה לקום וליזום פעילויות קהילתיות שמרבות מעשים טובים וכך בכלל את מרבה את הטוב ונותנת הזדמנות לאחרים להוציא מעצמם טוב. אחזור ואצטט את הרב קוק: "הצדיקים הטהורים אינם קובלים על הרשעה אלא מוסיפים צדק, אינם קובלים על הכפירה אלא מוסיפים אמונה, אינם קובלים על הבערות אלא מוסיפים חוכמה" (אורות הקודש חלק ג,קפה וערפלי טוהר עמוד לט). אגב, האם קראת את דרך האהבה של דון מיגל רואיס?

mikilk

Active member
נתנאל היקר

תודה על תשובתך היפה והמרגשת!!! השארת אותי חסרת מילים. את דרך האהבה לא קראתי - בעיקר מכיוון שאני מוצפת בספרים שרכשתי ולא סיימתי, בשיטות שונות שאני אשמח להכיר אך לא ניתן את כולם בבת אחת ובתיאוריות אינסופ הגורמות לי לבלבול

kikona126

New member
משפט מאוד חזק!

במקרה שלי אני לא מסרקת את השיער שלי (אחרי זה הוא יתנפח) אבל זה נכון, הרבה פעמים אני מרגישה שאנשים אחרים הם המראה שלי, ואני לומדת מהמראה הזו הרבה על עצמי. לא מנסה לשנות אחרים, מקבלת אותם כמו שהם, זהו בעצם הסוד, לדעת לקבל את האחר כמו שהו, כי האחריות שלנו בחיים היא על עצמינו.

למעלה