חידון המדע מספר 1: (אין צורך בידע

k4school

New member
חידון המדע מספר 1: (אין צורך בידע

אלא רק במחשבה בריאה (ואולי מעט יוזמה) חלק א (מדע היקום=פיזיקה): סתם לשתי שאלות (מהקלה לקשה) : א. למה הים כחול ? ב. למה השמיים כחולים ? הערה: לשאלה השניה גם מורים לפיזיקה רשאים לנסות את כוחם
) חלק ב (פילוסופיה של המדע): ננסה לבדוק כמה אתם קרובים לחשיבה מדעית בריאה (או לא
) מבחן אמרקאי עם שתי אפשרות בחירה: 1. רוצים לשאול או רוצים תשובות ??? 2. רוצים לדעת או רוצים להבין ??? 3. רוצים רק לשמוע או להקשיב ??? 4. רוצים להאמין או רוצים להבין ??? אם כל התשובות שלכם היו הבחירה השניה, ומעניין אתכם מעט יותר מידע, אז... המדע הוא הדרך הנכונה. פורום הלימודים של "המפתח לבית הספר" מזמין אתכם לקחת חלק בלימוד ובשאלה, על הסביבה, היקום ואפילו על מה ש"סתם" בא.... קראתם מודעה בעיתון או רוצים לברר דילמה קשה ??? נשמח לנסות לדון בבעיה !!!

ponpon g

New member
יש לי תשובה ../images/Emo13.gif

הים כחול לא בגלל שהמים כחולים (זה מה שמבלבל המים שקופים) אני חושבת שהים כחול בגלל שהרצפה כחולה השמים כחולים בטח בגלל שזה הצבע של האביר

k4school

New member
חלק ראשון של התשובה נכון

אכן צבע המים אינו כחול. למעשה המים שקופים ולכן אם ניקח כוס מים מהים ונעביר אותה לבית נראה שהיא כבר אינה כחולה..... בואי ננסה לחקור את התשובה השניה: נרשום מה שאת חשבת: הים כחול מפני שרואים את הקרקעית והקרקעית כחולה. קודם כל עלי להגיד שהתשובה נראת יפה מפני שהמים באמת שקופים.... אולי אנו רואים את הקרקע ??? האם יש לך רעיון כיצד אפשר לבדוק אם באמת רואים את הקרקע ??? חישבי על ניסוי שאת יכולה לבצע וספרי לנו רונן מנהל "המפתח לבית הספר" הערה: עדיין מחכה להסבר נכון ואין קשר לקרקעית הים.

zakalaka

New member
הנה תשובה נכונה

המים בים כחולים בגלל השמיים !!! ושאלה 2 אני לא יודע ובאמת מעניין למה השמיים כחולים זה לא יכול להיות בגלל הים השמיים הם אויר ואויר לא מתנהג כמו מראה

Megapuzik

New member
הנה התשובה שנהכונה =>

השמיים כחולים כי הצבע שמתפזר הכי הרבה מהשמש הוא כחול !! לכן אנו רואים למעלה הכל כחול !! דימה www.signup.co.il

k4school

New member
תשובה יפה וכמעת מדוייקת

ראה הסבר מלא שאתן מייד (אני מניח שאם עלית התשובה אתה יודע את ההסבר המדוייק ורק הניסוח אינו מדוייק אבל מומלץ להציץ) זכית במפתח החידון הראשון עכשיו אולי תוכל לבנות לנו את החידון הבא ??? שאלה אחת או שתיים הקשורות זו בזו בנושאי המדע בכלל והפיזיקה בפרט... מומלץ שאלה שניראה כאילו לא צריך ידע בשביל לענות עליה רונן

k4school

New member
פתרון והסבר

שאלה 1 : צבע המים אינו כחול. למעשה המים כמעט שקופים ולכן אם ניקח כוס מים מהים ונעביר אותה לבית נראה שהיא כבר אינה כחולה..... מדוע אם כן הים ניראה לנו כחול או ירוק לפעמים ??? כאשר אנו מסתכלים לכיוון שלולית אנו רואים את עצמינו כמו במראה.... כן המים יכולים לשמש כמראה ומחזירה לנו את הצבעים שיש מולם. לכן כמו שנאמר ע"י צקי הים ניראה כחול מכיוון שאנו למעשה רואים את הישתקפות השמיים. ניסוי קטן לפונפון בשביל להוכיח שלא הקרקעית היא הסיבה: אם אכן הקרקעית היתה הסיבה הרי שאנו יכולים לראות את הקרקעית גם כאשר עומק הים גדול מאוד. אז מדוע איננו רואים את הדגים שנימצאים לפני הקרקעית ??? הים אינו שקוף לחלוטין ויודעים צוללנים שישנם מקומות בהם הראות עד מטר בלבד ומקומות בהם הראות כמה עשרות מטרים אבל בכל מיקרה הראות דרך המים בים אינה מתקרבת לזו באויר. נעבור לשאלה 2: הקדמה... חוק ראשון של האופטיקה הגאומטרית קובע כי האור נע בקו ישר עד האיסוף. אך במשך הלימוד לומדים על מספר טראומות היכולות לגרום לאור לסטות ממסלולו ולשנות את היתנהגותו- א. בליעה(באופטיקה פיזיקלית)/חסימה(באופטיקה גאומטרית). ב. החזרה. ג. שבירה. ד. פיזור (מושג רק באופטיקה פיזיקלית). ננסה להסביר את הקשר של האירועים לשאלות: א. חסימה או בליעה הוא מצב בו האור פוגע במחסום ונעצר (נבלע בחומר). תוצאת מצב זה הוא צל מאחורי המחסום. ב. כאשר אור פוגע החומרים מסויימים בעלי תכונות משטח מסויימות הוא אינו מצליח לעבור דרכן אך גם לא להיבלע... התוצאה היא שהאור מוחזר. דוגמה: אור הפוגע במראה מוחזר. וגם בשאלה שלנו הים כחול מפני שהאור המגיע מהשמש ועובר דרך השמיים (קיבל את הצבע הכחול) פוגע בים ומוחזר אלינו. ג. כאשר האור עובר בין שני חומרים שונים בצפיפות והאור מצליח לחדור הוא אינו ממשיך בקו ישר. בלי להיכנס לזה כרגע לעומק אבל כל התיקשורת האופטית ולמעשה כל סיב אופטי מיתבסס על רעיון זה ועל מושג שנקרא "החזרה מוחלטת" או "שבירה מוחלטת", בו אנו מצליחים לכלוא את האור בתוך הסיב האופטי למרות שהוא אינו ישר. ד. והנה מגיעים לתופעה של פיזור.... וחלק זה רק למי שהתחיל ללמוד אופטיקה פיזיקלית: האור העובר החומר בעל צפיפות נמוכה פוגע למעשה בחלקיקים בחומר וחלקו נבלע (בהתאם לדרגות האנרגיה המתאימות) וחלקו גורר שינוי באנרגיה הקינטית של חלקיקי החומר. האנרגיה הנקלטת בתוך החלקיקים (של האויר במקרה שלנו) מייד מישתחררת עם ירידת הרמה של האלקטרונים. שימו לב כי האנרגיה שניבלעת הגיעה בכיוון מסויים וזו המישחררת נעה אקראית לכל הכיוונים. במקביל לתופעה זו האור שנכנס לאטמוספירה עובר מרמת צפיפות 1 של הריק לרמת צפיפות גבוהה יותר של האויר ולכן גם תופעת השבירה לוקחת חלק בתהליך זה. התוצאה : בדומה למנסרה... כל האור מתפזר אך זוית ההיתפזרות מעט שונה לצבעים שונים. בבוקר אנו רואיםפ את האור האדום של הקיעה מפני שזוית השמש היא כזו שהאור שמצליח להגיע אלינו הוא האור האדום שהיתפזר וביום האור הכחול גובר. הערה: ההסבר אינו מדעי ונועד להבנה בלבד. אם אתם רוצים הסבר מעט יותר מדוייק ומעמיק נאלץ לעשות זאת לא כחלק מהחידות. אכן דימה צדק כמעת באופן מוחלט בכך שהבין שפיזור האור באויר הוא הגורם לצבע השמיים אך הטענה כי צבע אחד מיתפזר יותר מאחר אינה מדוייקת (ראו את השקיעה והזריחה למשל) ופשוט זויות ההיתפזרות של האור תלויות בצבע האור רונן רונן מנהל "המפתח לבית הספר" הערה: עדיין מחכה להסבר נכון ואין קשר לקרקעית הים.

Megapuzik

New member
דרך אגב =>

" אך הטענה כי צבע אחד מיתפזר "...כתבתי שהצבע הכחול הוא הצבע שאנו קולטים הכי הרבה..ולא הצבע היחיד שמתפזר !! עכשיו מה שרציתי באמת להגיד זה.. האמת,אני בכלל לא ידעתי את זה אבל, ניסיתי את "כוחות האינטרנט" וכתבתי במנוע חיפוש את המחרוזת הבאה => Why the sky is blue ?? והוא פשוט נתן לי המון אתרים בנושא ואפילו אתר אחד שמוקדש רק לנושא הזה.. אבל זה עדיין אני עניתי ראשון לא ?
... סוף שבוע נעים דימה www.signup.co.il

k4school

New member
צודק במאה אחוז ../images/Emo13.gif

והרי גם זיכיתי אותך במפתח על התשובה הנכונה. קשה היה לתת תשובה יותר מדוייקת בלי ממש להבין אופטיקה פיזיקלית והתשובה נהדרת...אני רק הוספתי ותיקנתי מעט
בכל מקרה אני אחלק מפתחות (עכשיו תבינו את מקור השם "המפתח לבית הספר" במשמעות נוספת.... כל אדם שיתרום לאתר מאמר או עבודה יזכה במספר מפתחות וירטואלית. כל אדם שיענה נכונה על שאלת חידון יזכה במפתח וירטואלי. ובכלל... נחלק מפתחות לנאמני האתר והפורום על כל פעילות חיובית. רןצים לקבל מפתח או להמליץ על אדם אחר שיקבל ??? רישמו לנו הודעה בפורום או באתר.
דרך אגב... השימוש בכוחות האינטרנט לגיטימי לחלוטין יישר כוח נעבוד לחידון הבא... (אם יש לכם שאלות יפות אני אשאל אותם)

למעלה