חפירות בצומת המוביל

חפירות בצומת המוביל

את צומת המוביל הולכים סוף סוף להרחיב ולכן חזרו לחפור את הכפר הניאוליתי הגדול שנמצא שם. כזכור נמצאו באתר שבין חניון יער הסוללים ונחל יפתחאל שרידי כפר ניאוליתי,וזהו אחד האתרים החשובים ביותר מהתקופה הזאת שנמצא בארץ ישראל. בזמנו לא היה כסף לפתח את המקום הזה,ולכן הוא כוסה חזרה.הכביש מצומת אלונים לצומת המוביל היה אמור לעבור בדיק דרכו,אך בגלל חשיבות המקום הוחלט להסיט את הכביש מזרחה,ונוצר צומת מורכב ומסובך. כעת חזרו לעבוד במסגרת הרחבת הצומת,אך לא ברור מה יהיה בסוף עם העתיקות. פרטים על החפירה,ניתן לראות באתר של רשות העתיקות.

shay4442

New member
יפתחאל אתר חשוב לחקר התקופה הניאוליתית

אתר שמשויך לתקופה הניאוליתית קדם קראמי א' ו- ב' אתר בגודל בינוני לתקופה גודלו מספר עשרות של דונם , הגדולים שבהם עוברים 100 ד' הניאוליתית ב' זאת תקופה חשובה בתולדות המין האנושי, שלב המעבר בין מגורים בבתים מרובעים לעגולים(מסמל שינוי חברתי,כלכלי וכו) האתר מכיל את כל מאפייני התקופה, קבורה של מתים מתחת למבני המגורים, גולגלות מכויירות, ורצפות עבות מאוד של טיח אחת התיאוריות היא שבתקופה הניאוליתית הקדם קראמי ב' צורת ההתישבות של בני האדם הגיע לשיאה ולמיצוי משאבי הטבע המידיים(השימוש ברצפות טיח ובניה מאסיבית הצריכה הרבה עצים כמו כן התיישבות קבע מאסיבית וחוסר בתוצרת חקלאית) ולאחריה הגיעה נפילה(פער יישובי מסויים) בדמותה של הניאולית הקדם קראמי ג והניאולית הקראמי

rotemfiji

New member
הייתי שם וצילמתי...

עדיין לא העלתי את כל התמונות והמידע מהחפירות מכיוון שלא פורסמו עדיין הממצאים. כפי שאני יודעת החפירה הסתיימה בסוף דצמבר ובמקום פורקו האוהלים ורוב הבורות כוסו, מה שכן נישאר פתוח במקום התמלא במים. יפתחאל

rotemfiji

New member
תמונה מהאוהל...

קצת מטושטשת, אבל זה מה שיש לי פה על הלפטופ.

rotemfiji

New member
../images/Emo24.gif תודה ! יש לי עוד תמונות רבות מהחפירות

ביפתחאל, אך עדיין אין לי אישור פרסום. בעצם זו הבעיה העיקרית: יש לי תמונות ומידע רב מחפירות שונות בארץ, אך אין לי עדיין אישור פרסום. דברים לוקחים זמן רב ברשות...

amir58

New member
המשך החפירה...

בשיחה שהיתה לי עם אנשים מהרשות כולל דר חמודי-מנהל החפירה ונמרוד צגוב ממנהלי השטח במקום, החפירה נסגרה כרגע עד האביב. בגלל אופי החפירה והממצאים לא ניתן לעבוד כאשר סביב יש בוץ.

למעלה