טיפולוגיה

טיפולוגיה

לפי הסטטיסטיקות יש עדיין אנשים שמסתובבים פה, אולי לנושא הזה יהיה מי שיגיב

נתקלתי בכתבה הזאת נושא הטיפים אמנם מוכר וחרוש, אבל עדיין יש מי שמצליחים להכניס אותי להלם בתחום הזה. בתור מישהי שבמקור מהפריפריה היה לי מאוד קשה להבין את זה ועוד יותר קשה להסכים לשתף עם זה פעולה, מה שאני לא עושה בלא מעט מקרים. אני ידועה כמישהי שנדיבה בטיפים למלצרים (במידה ומגיע להם) וגם שליחים של אוכל בדרך כלל מקבלים ממני טיפ ראוי (שנהיה יותר נדיב בתנאי מזג אוויר קשים +התחשבות בקומה הלא נמוכה שאני גרה בה), אבל באמת שיש גבול - טיפ לחופף במספרה למשל מעולם לא השארתי, ובטח שלא למניקוריסטית, ולקרוא את מה שטענו הספרים שהוזכרו בכתבה ממש עשה לי רע - אני מסתפרת כבר כמה שנים אצל אותו ספר מהמם שבאופן קבוע מציע לי שתייה ומתעניין בשלומי למרות שהחופפים שלו (שלרוב גם מתחלפים בין הביקורים) מעולם לא קיבלו ממני טיפ. פדיקור ומניקור אני לרוב עושה אצל מישהי מדהימה שהיא בעלת העסק ולא מצפה כמובן לטיפ, וזה הכי טוב לדעתי.

מה אתם חושבים על הכתבה הזאת? מה דעתכם על התופעה שהתרחבה? למי אתם משאירים טיפים ולמי לא וחשוב לא פחות - מזדהים עם הצד השני?

jen711

New member
אני חושבת שמתחילים להגזים בזה

אני נותנת טיפ למלצרים.
20 ש"ח לחופף או צובע?
יש לי ספרית מקסימה(ושם הספרית עושה את כל השלבים) והתספורת עולה 70 ש"ח ומעולם לא שילמתי לה טיפ.
עם מובילים אני יודעת שיש לפעמים בעיה שהם דורשים ולא נעים לא לתת.
אני לא מבינה איפה עובר הגבול בין לתת טיפ ללא לתת.
למה לא נותנים למוכרים בחנויות?
למה לא נותנים לכל אחד?
זה מוגזם.
זה סתם תעשיה של כסף שחור על גב של "לא נעים לי".
ואם הפורום זה היה באמת מלא בנותני שירות הם כבר היו רוצחים אותי...

nofi1456

New member
הכתבה הזאת ממש מכעיסה אותי

אני לא מבינה איך טיפ הפך להיות משהו שנותנים כי "חייב לתת" או כי "לא נעים לא לתת" ולא צ'ופר שנותנים על שירות שהיה יוצא מן הכלל.
אני גם לא מבינה למה אני צריכה לתת טיפ על שירות שמלכתחילה שילמתי עבורו..
לתת טיפ לשליח למרות ששילמתי על דמי משלוח? לתת טיפ למי שעשה לי את ההחלקה למרות ששילמתי עליה הון תועפות??? זה נשמע לי הזוי.
וזה לא מעניין אותי שלפעמים "הכסף לא באמת הולך לעובדים אלא לבעל הבית"...זה ממש לא בעיות שלי.

כמה ציטוטים מהכתבה שפשוט לא יכולתי להתעלם מהם:

לדברי ליאת ישעיהו, בעלת מכון לציפורניים ברמת־אביב, רוב הטיפים נעים בין 10 ל־20 שקלים. "אני חושבת שצודק להשאיר, כי יש מכונים שבהם נשים עובדות בשביל 25־30 שקל לשעה".

לפי מה שאני מבינה, מה שגברת ליאת באה להגיד זה "לדעתי אני משלמת לעובדות שלי משכורת נמוכה מידי, אבל זה בסדר כי הטיפים מתיימרים לכסות את זה".
פשוט בדיחה.

"למזלנו", אומר בכיר באחד המלונות הגדולים, "יש כאלה שמעריכים את העובדים, ויודעים לצ'פר על חיוך ועל העבודה הקשה שהם עושים. יש לארג'ים שיכולים לזרוק 100, ויש קמצנים שנותנים 10 שקלים."

הנה, דוגמא מובהקת לאנשים שנותנים להם אצבע והם רוצים את כל היד.
לא מספיק שדורשים ממך דרישה לא רשמית לתת טיפ של 100 ש"ח.. אם החלטת להיות נדיב לפי ראות עיניך ולתת טיפ נמוך יותר, זה לא בסדר.
אתה גם שם טיפ, וגם יוצא קמצן.
איך זה הגיוני??? זה ממש לא מסתדר לי. זה מכעיס נורא.

"כאשר אתם מזמינים עיסוי במלון או בספא, רוב הכסף הולך לבעל העסק ולא למעסה. לכן רצוי לתת טיפ נדיב. 20 שקל ליחיד, או 50 לעיסוי זוגי. ואפשר גם 10% ממחיר הטיפול. לעומת זאת, כשמדובר בעיסוי שניתן בצימר - הכסף הולך למעסה, ואז אין חובת טיפ."

מצטערת, לא מצליחה להבין את זה. אני נותנת טיפ לפי איכות השירות ולא לפי המשכורת שמשלמים לנותן השירות. לא נאה לנותן השירות? שיילך למצוא עבודה עם משכורת גבוהה יותר.

ומשהו שהופיע בתחילת הכתבה והכי צרם לי מכל מה שנאמר שם:
"אם יצאת ממספרה ולא השארת 10 שקלים, יש לך בעיה חברתית"
לא, חברים, לאנושות יש בעיה חברתית. כיום נוצר מצב שבו ברירת המחדל היא לתת טיפ, ואם השירות היה גרוע אז לא נותנים טיפ. אני ממש לא מסכימה עם זה. מה שצריך להיות הוא המצב שבו לא נותנים טיפ, ואם היית מרוצה משירות יוצא דופן, אתה מוזמן לפנק את נותן השירות לפי ראות עיניך.

גילוי נאות:
-נותנת שירות כבר 4 וחצי שנים
-הייתי מקבלת הרבה טיפים בתור מלצרית ומתדלקת, ולא אומרת מילה אם לא היו נותנים טיפ.
-נותנת טיפים בתור לקוחה. לפעמים באמת מגיע ולפעמים סתם מתוך נורמה חברתית.

שרונת XD

New member
רציתי להוסיף לכמה מהציטוטים שלקחת

באמת בחרת ציטוטים מאוד מרגיזים.

"למזלנו", אומר בכיר באחד המלונות הגדולים, "יש כאלה שמעריכים את העובדים, ויודעים לצ'פר על חיוך ועל העבודה הקשה שהם עושים. יש לארג'ים שיכולים לזרוק 100, ויש קמצנים שנותנים 10 שקלים."

אז אולי אתם תעריכו את העובדים שלכם ותגדילו להם את המשכורת? מי שמדברים על קמצנות, אני בטוחה שאותו בכיר במלון וגם הבעלים בעלי כיסים מאוד עמוקים אבל בכל זאת הם יתנו לעובדים שלהם שכר מינימום ויצפו מהאדם הקטן שחלק מאותם אורחים בעצמם מרוויחים שכר מינימום להוסיף כסף לעובדים שלהם רק כדי שהם יוכלו לקנות עוד יאכטה. רוצים שהעובדים שלכם יקבלו יותר כסף? תשלמו להם יותר! אתם הקמצנים.

לדברי ליאת ישעיהו, בעלת מכון לציפורניים ברמת־אביב, רוב הטיפים נעים בין 10 ל־20 שקלים. "אני חושבת שצודק להשאיר, כי יש מכונים שבהם נשים עובדות בשביל 25־30 שקל לשעה".

יופי בעלת מכון ציפורניים, אז אולי לא תשלמי לעובדים שלך 25-30 שקל לשעה כשאת כל שאר הכסף את לוקחת לכיס השמן שלך?
כמה שאת מרוויחה לא מספיק לך להתפרנס כראוי ולשלם משכורת יפה ולכיסוי ההוצאות? תוסיפי למחיר כמה שאת רוצה להוסיף לעובדים שלך כטיפ, במקום 100 שקל תקחי 120 ותוסיפי את ה 20 שקלים לעובדים שלך ולא לכיס שלך.

באמת זה מחרפן אותי המנהג הזה, בשביל מה יש תמחור? במיוחד שאלה שמדברים על המחירים זה אותם בכירים ובעלי מקומות שקובעים את המחיר, תקבעו כמה אתם רוצים לקבל ואחרי זה אל תתלוננו שלא נותנים לכם אקסטרה.

אני עצמאית ומוכרת מוצרים שלי שאני עובדת עליהם הרבה ומשקיעה ואני מתמחרת לי לפי עלות חומרים, זמן וקושי על העבודה וכמובן עם התחשבות בזה שיש לי הכשרה וזה לא שכר מינימום, כמובן שלא משאירים לי טיפ ואני מקבלת על כל מכירה כמה שרציתי לקבל ולא בוכה שלא נתנו לי יותר, כי ביקשתי בדיוק מה שרציתי וזה מה שקיבלתי.

אני יודעת שהרבה מהמתלוננים הם עובדים ולא קובעים את המחיר, אבל אם עובד מסויים שלא קיבל טיפ כועס כי הוא מרגיש שהוא לא קיבל מספיק עבור העבודה שלו, הכעס שלו צריך להיות כלפי הבוס שלו.
פלוס כמו שנאמר במלצרות זה לא באמת טיפ כי זה במקום המשכורת ולא בנוסף, אם הם הצליחו לעבור שכר מינימום רק מטיפים אז כל הכבוד להם אבל הרבה גם עוד צריכים השלמה, זה סתם בא לחסוך לבעלים לשלם משכורת, שגם אחרי זה הם מתלוננים שהלקוחות קמצנים כי אשכרה הם צריכים אחרי זה להשלים לעובד שלהם את המשכורת.

a wild rose

New member
הטיפים כבר ממזמן עברו את גבולות הטעם הטוב

אנשים שכחו שבמקור טיפים למלצרים התחילו כי הם לא קיבלו שכר, שגם אז אנשים יצאו נגד בעלי המסעדות ואמרו שהם צריכים לשלם למלצרים. אצל מלצרים זה הגיע גם כי הם מתרוצצים ועובדים "פיזית" להגיש ולהמליץ ולפנק, אבל לקחו את זה יותר מדי רחוק וגם במסעדות של הגשה עצמית מצפים לטיפ וגם ברמנים מצפים שכל מי שהם מוזגים להם משקה ישלמו על המזיגה וההגשה בנפרד ובמזומן, וזה ממש מעצבן.
&nbsp
למה אני צריכה לתת טיפ לחופף במספרה? אם אני אבהיר מראש שאני לא רוצה עיסוי קרקפת אלא רק חפיפה זה יוריד מהעלות? או שאני אחפוף לעצמי כבר את השיער כדי לחסוך בעלויות? טיפ למעסים בספא זה בכלל נשמע לי הזוי, עיסוי עולה כל כך הרבה כסף, זה פינוק שאנשים לא מרשים לעצמם בתדירות גבוהה כמו מסעדה ולא חייבים לעשות את זה פעם ב כמו תספורת, אז להשאיר טיפ בנוסף? ואם אני לא משאירה אז אני מתויגת כקמצנית או כמישהי שסובלת מבעיה חברתית? מה הצעד הבא, לתת טיפ לאחות שעשתה לי בדיקת דם ולא הכאיבה לי או לרופא שביצע ניתוח מעקפים לשביעות רצונו של המטופל?

ruven7

Active member
בחיים לא חשבתי לתת טיפ לספר

התספורות שלי קלות ואני משלם כנדרש.
בלי חפיפה ובלי בטיח.
גם לא לנהגי מוניות אלא אם מדובר בעודף זניח
בעייה חברתית? ממש לא
למי ששכח-טיפ זו אפשרות ולא חובה.
אז נכון שאתן טיפ לשליח שהגיע אלי ממרחק או מזג אוויר קשה אבל לא צריך להיסחף עם זה.אנשים לא עובדים חינם.

הטיפ הוא לא לספר, הוא לחופף או לפניסטית

הספר בדרך כלל הוא בעל המקום, הוא מרוויח על עבודתו ומתחזק את המקום, משלם שכר נמוך לחופפים ומצפה שהלקוחות שמשלמים לו סכום נאה על תספורת (ככה זה לפחות אצל נשים) יתנו טיפ לחופף כדי שישתלם לו לעבוד אצלו. אני לא מבינה את זה, בעבר נהגתי להסתפר בבתי ספר לספרות ע"י תלמידים, שם שילמתי סכום סמלי מאוד לתספורת ואז נהגתי להשאיר טיפ לתלמיד/ה שסיפרו אותי - בהתאם לשביעות הרצון, שהייתה גבוהה בדרך כלל, אבל זה גם כי ידעתי שהם לא מקבלים תשלום על התספורת (זה היה חלק מסטאז') וגם כי שילמתי סכום סמלי כאמור. במקרה של חופפים ופניסטים ומניקוריסטיות זה נשמע לי הזוי, זה כמו שאני אתן טיפ לעובדת במעדניה בסופר על זה שהיא ארזה לי את הגבינות ונתנה לי את החלק הטוב של הגבינה.
&nbsp
טיפ לנהגי מוניות נשמע לי בכלל כמו משהו לא מובן, אף פעם לא הצלחתי להבין את זה.

ruven7

Active member
ואם מדובר בספר שכיר העובד במקום?

למזלי אין לי צורך בחופף....
ואם הלקוחות משלמים סכום נאה הוא יכול לתת משכורות סבירות.
הפכנו לחברה המתבססת מדי על טיפים.
לפני כשנה הייתי בארה"ב ונהג מונית רמז ברור מאד שהוא מצפה לטיפ.נתתי לו 5 דולר עם נסיעה שעלתה 4.5 ונגמר.יש לו טענות? חבל.

בדיונים כאלו אני נוהגת לספר סיפור ששמעתי מהוטרינר שלנו

שהוא לא סתם וטרינר, הוא בעלים של מרפאה גדולה ומצליחה ומעסיק צוות של וטרינרים ואחים/אחיות, וגם מחזיק במקום חנות למוצרי בעלי חיים. הוא סיפר לי על פעם שלקוח חדש קנה שק של אוכל לבע"ח, והוא סייע לו וסחב את השק לאוטו של הלקוח - ובתמורה קיבל ממנו 5 ש"ח... מה שמאוד שעשע אותו, אבל בעיניי זה נראה עצוב: הלקוח אמנם ככל הנראה לא הבין שמדובר ברופא ועוד בבעל המקום, אבל עצם זה שזה הפך להרגל שמשלמים על דברים כאלו, ועוד בפריפריה... אני לא חשבתי אף פעם להשאיר טיפים במרפאה הווטרינרית, והשירות שקיבלנו שם תמיד היה אדיב ומעבר לכך, גם מהעובדים שלא מרוויחים ישירות מהסכומים הנכבדים שאנחנו משאירים שם.

ruven7

Active member
הלקוח לא יכול להבין את זה

קרה לי לפני שנים רבות בטיול לאפריקה (שאגב הייתי המום מההשקעה בתיירים,המאמץ והיעילות)-הייתי צריך להגיע ללודג' ונקבע מועד ומקום לאסוף אותי-אין לשם תחבורה-הגיע מי שהגיע, העמיס והוריד את המטען וסירב לטיפ,מאוחר יותר התברר לי שהוא הבעלים.

trilliane

Well-known member
מנהל
דווקא הסיפור הזה נשמע לי הגיוני יחסית

הוא רופא, לא סבל... העבודה הבסיסית שלו אינה לסחוב שקי מזון לתא המטען של הקונים, ואם הוא עזר מרצונו הטוב זה אכן שירות אקסטרה. לא חושבת שהייתי משאירה טיפ במקרה כזה (כי הוא רופא ובעל המקום וזה קצת מביך לשלם לו כמו לשליח, בפרט אחרי טיפולים של מאות שקלים...), אבל ברמה הבסיסית דווקא כאן יש היגיון, לשם שינוי.

את מסתכלת על זה מנקודת מבט אחרת

אותו לקוח לא היה מודע ככל הנראה לכך שמדובר ברופא, ועוד בבעל המרפאה, ולכן נתן לו טיפ. לי עזרו לא אחת לסחוב דברים לאוטו (וגם את הכלב מהאוטו
) והחשבתי את זה תמיד כחלק מהשירות, גם כשעשו את זה הרופאים עצמם. אותו לקוח לא היה קבוע ולא הכיר את הנפשות הפועלות, ואולי כאן טמון ההבדל.

trilliane

Well-known member
מנהל
הבנתי, לכן כתבתי שגם אני לא הייתי נותנת לו טיפ (זה מביך)

אבל דווקא מבחינת ההצדקה העקרונית יש כאן היגיון, בשונה ממצבים שתוארו בכתבה שבהם עובדים פשוט ביצעו את עבודתם (ותו לא) ומשום מה ציפו לקבל על כך אקסטרה.

A לוןA

New member
קורע...

בעלת המספרה מודיעה לך שהעובדים מרוויחים מעט, ולכן צריך לתת להם טיפ.
רגע.... זה לא היא זו שמשלמת את המשכורת שלהם?
אז מה שהיא אומרת לך בעצם-
תספורת עולה 100 שקל מחיר רשמי, אבל עולה 130 שקל בלא רישמי. החופף מרוויח ממנה 20 ש וממך עוד 30, אבל היא לא תגבה ממך 130 כי היא גם תצטרך לשלם מס וגם לקוחות ילכו למקומות זולים יותר.
אז היא דופקת את המדינה, דופקת אותך- ועוד נוזפת על זה שאת לא מוכנה להשתתף ברמאות
&nbsp
נ ה ד ר

הבאת נקודה חשובה

זה מזכיר לי שבתחילת דרכי כמלצרית, בדקתי את המסעדות השונות בסביבת מגוריי, וזכיתי לשמוע מהמנהלים הבהרות שכדאי לעבוד אצלם כי הטיפים גבוהים - בתקופה ההיא במרבית המסעדות לא רק שלא שילמו שכר, לא שילמו גם נסיעות, ביטוח לאומי היה סוג של צ'ופר בחלק מהמסעדות והאופן בו גייסו עובדים הייתה הבהרה שהלקוחות משאירים טיפים נדיבים... באחת המסעדות שעבדתי, מסעדה ששייכת לרשת והתנאים בה היו יותר טובים (שם אפילו שילמו נסיעות), כל מלצר נדרש להעביר מהטיפים שלו בכל משמרת 10 ש"ח לברמן - ככה היה להם יותר קל לגייס ברמנים, הם לא קיבלו טיפים מהלקוחות, אבל יצאו עם תוספת קבועה במשמרת מהטיפים של המלצרים...

ואו, אחלה ניסוח שבעולם, סופו של יום אנחנו - הצרכנים - נדפקים

מזה, כי זה תעשיית ענק שמגלגלת מלא כסף שחור כאן

למעלה