טיפול בחמות

• פותח הנושא dinam
  • פורסם בתאריך

dinam

New member
טיפול בחמות

אני שמחה שמצאתי את הפורום ואוכל להעלות נושא שמטריד אותי זה זמן רב. חמותי בת 75 ניצולת שואה ואלמנה טריה (כשנה וחצי) מאז ומתמיד היתה אשה קשה ותובענית והעבירה זמן רב מחייה בתלונות על מיחושים וכאבים. למרות זאת אין לה אף מחלה מוצהרת מלבד הזדקנות (ירידה בראיה וכו') מאז שחמי נפטר אנו מנסים לתת לה תשומת לב יתרה, היא גרה קרוב מאד אלינו והגיעה אלינו כל שישי ושבת על מנת לאכול ולהיות אתנו. לפני שלושה שבועות עברנו לדירה רחוקה קצת יותר אבל באותה קריה. כשבועיים לפני המעבר הדרדר מצבה לכך שנראה לי שהיא בדכאון ובתשישות נפשית. היא מרירה מאד, נאנחת תמידית, ששואלים אותה מה היא רוצה היא אומרת שהלוואי שהיתה יודעת ובעצם רוצה למות. אין לה מחשבה חיובית אחת, היא לא פעילה בכלל, לא יוצאת, בקושי אוכלת. היינו איתה כבר כמה פעמים אצל פסיכיאטריים שניסו לתת לה תרופות (בעיקר SSRI) אבל היא טוענת שהתרופות גורמות לה למצב יותר גרוע ובדר"כ מפסיקה אותם כעבור זמן קצר. בקיצור, אנחנו מנסים הכל - ועכשיו לשאלה. ברור לנו שהיא היתה רוצה לעבור לגור אתנו ושנטפל בה. אבל אני לא מרגישה שאני יכולה לעשות את זה. היא מדכאת אותי וגורמת לי לרגשי אשמה באופן תמידי. הילדים גם כן קשה להם לראות בן אדם בכותנת ובלי שיניים יושבת בסלון ונאנחת. אינני יודעת מה לעשות. אודה לכם על מחשבותיכם. הכלה

גנגי

New member
דעה אישית:

אל תקחו אותה לגור אתכם. לפי התיאור שלך אני מבינה שמדובר במצב שעלול להרוס את חיי הנישואים שלך, וזה לא שווה את זה. נסו לסדר לה אולי מקום בדיור מוגן או בבית אבות טוב, או להצמיד לה מטפלת, ולו לכמה שעות ביום (ביטוח לאומי מטפל בבקשות כאלה, אני לא יודעת לפי תיאורך אם מצבה מצדיק מתן סיוע של הביטוח הלאומי, אבל גם אם תעשרו לה לממן סיוע כזה זה ייתן לך שקט נפשי וימנע ממנה להשתלט על חייך ולדכא אותך). נשמע שהיא זקוקה יותר לחברה ולמישהו שתוכל לרדות בו קצת ולהתלונן בפניו הרבה מאשר לסיוע פיזי. חשוב מאוד שתדברי עם בעלך ושתסכמו מה עושים. חשוב שהוא יבין את עמדתך, ועוד יותר חשוב שלא תתני לרגשי האשמה שלך לאכול אותך. אמנם חשוב לטפל בחמות הקשישה, אבל חשוב לא פחות שיהיו לך חיים משלך ושתוכלי לטפל במשפחה הגרעינית שלך באהבה וסבלנות. אני מאחלת לך הרבה כוח, ואנחנו כאן בשבילך בכל שאלה או התייעצות או סתם כדי לחלוק קצת את מה שעל הלב.

dinam

New member
תודה

זה בדיוק מה שחשבתי אבל אני מתביישת לשאול אותה. אני חושבת שהיא צריכה בת-לוויה כמה פעמים בשבוע - השאלה אם זה יעליב אותה אם אני אשאל ישירות.

גנגי

New member
זה עלול להכעיס, כן,

אבל אין ברירה, חייבים לשאול ואפילו לשכנע אותה שזה מה שהיא צריכה.

dorgad

New member
דינם, למה שבעלך לא יהיה זה שישאל?

נראה לי רעיון מוצלח יותר שהוא ייקח על עצמו את הדיבור הישיר איתה, ולא את. ככלות הכול, הוא בנה, ואם הדברים שעליהם תחליטו יעברו דרכך, אני חוששת שלא תצמח מכך טובה. בהצלחה, דור

למעלה