יציאות מרובות

אסף גל

New member
יציאות מרובות

שלום,
בצבא אבחנו לי IBS. יש לי רגישות ללקטוז (אני כמעט ולא צורכת מוצרי חלב בכלל, ואם כן רק גבינות קשות וכו') ואני צמחונית כבר 14 שנים. עשיתי gastric banding לפני כ-5 שנים, ומאז תהליך הירידה במשקל (כמעט 50 ק"ג) היציאות שלי ממש השתנו. אם פעם לרב הייתה לי עצירות והייתי הולכת פעם בכמה ימים לשירותים, עכשיו זה קורה משהו כמו 4 פעמים ביום, תמיד שלשולים (סליחה על עודף המידע) ולרב בטיימינג מסוים: כשאני אוכלת או אם אני שותה קפה. העניין הוא שאני ממש מרגישה שאני לא יכולה לשלוט על זה, ולפעמים באמצע ארוחות אני פשוט קמה וחייבת ללכת לשירותים. זה כל פעם מתרחש בכזאת תכיפות, ואני קצת מרגישה כמו ילדה קטנה בעניין הזה שאני פיזית לא מסוגלת לשלוט על הגוף שלי.

השאלה היא אם יש בכלל משהו לעשות או שזה עניין שהוא בכלל לא מזיק ועדיף לא לטפל בו ולהשאיר אותו ככה. מבחינת הבטן, למרות האבחנה בצבא, מאז שירדתי במשקל כבר כמעט ואין לי בכלל כאבי בטן כשבעבר הם ממש שלטו על אורח החיים שלי והיום כמעט ולא קיימים, אולי רק כשאני אוכלת מוצרי חלב.

אשמח לכל תגובה
תודה רבה
אסף (כן כן, בת)

יציאות מרובות

אסף שלום,
חלק מתסמינים מעי רגיז (היום אומרים רגיש) הינם יציאות מוגברות. מדובר בתנועתיות מוגברת של המעי בתגובה למוצרי מזון, תרופות או מצבי מתח ולחץ. נטייה זו לא תשתנה לרוב גם לאחר ניתוח. הקשר המיידי בין התסמינים למזון מכוון שוב לאבחנה של IBS. יש לציין כי אי סבילות למוצרי מזון מסויימים יכולה לתרום לתסמינים
לאחר ניתוח בריאטרי שמשנה ספיגה יכולים להיות שינויים בתנועתיות המעי שיגרמו ליציאות מוגברות וקפה ידוע כממריץ יציאות בעיקר למי שיש רגישות ללקטוז
יש לציין שמי שסובל מתסמינים משך 14 שנה וכן מתפקד, ככל הנראה מדובר במחלה כרונית קלה שאינה מסכנת חיים
הבירור המומלץ הינו קודם כל בדיקות דם כולל בדיקת צליאק, תפקודי כבד וכליות, מדדי ספיגה. כמו כן בירור בצואה לזיהומים כרוניים כמו טפילים ובדיקות נשיפה לאי סבילות למזונות כמו לקטוז ופרוקטוז
בשלב ראשון תפחיתי צריכת קפה ותאכלי ארוחות קטנות יותר פעמים ביום. בשלב שני יבוצאו התאמות תזונה על ידי דיאטנית וניתן להשתמש בתרופות מקטינות תנועיות מעי
רופא גסטרואנטרולוג המתמחה ב-IBS יוכל להמשיך טיפול במסגרת מרפאה

אסף גל

New member
קפה ידוע כממריץ גם בלי חלב?

אני שותה גם תחליפי חלב ובכל זאת כואבת לי הבטן.

תודה רבה על התגובה המפורטת!

קפה

כן, גם ללא מוצרי חלב קפה ממריץ את המעי
קפאין הינו חומר ממשפחת מתיל-קסנטינים שמפעילים את תאי השריר במעי ומגבירים את התנועתיות שלו
למעשה, לאנשים עם עצירות ממליצים על שתיית קפה

למעלה