ישראל צריכה לתמוך בחברת NSO

BravoMan

Active member
אם משטרת ישראל היו מפעילים את הפגסוס כמו שצריך אולי היו עוצרים את כלכליסט לפני הפרסום.
או אולי לקשקש ביקורת לא מבוססת על מקצועיותם של אנשים שאתה לא מכיר בכלל, בפורום אינטרנטי עלום, זה הדבר הכי קל בעולם, אבל אשכרה לעשות עבודה אמתית קצת יותר קשה?

עצרת רגע לחשוב איך מגיעים למצב שהטלפון של נשיא צרפת לא מאובטח?
תכף תגיד לי שגם כל המקבילה של השירות החשאי שיש לצרפתים הם אנשים חסרי תועלת, וזה פלא בכלל (עם כל ההפגנות שהיו שם), שרק השתילו לו תוכנה בטלפון ולא איזה כדור בראש.

החוקים בישראל יחסית בסדר.
יש הרבה מקום לשיפור, ללא ספק, אבל אם נסתכל אפילו על מדינות כמו ארה"ב עם ה-patriot act שלהם, נראה שיחסית לעולם אנחנו בערך במקום הרגיל.

קר לי בך

Well-known member
או אולי לקשקש ביקורת לא מבוססת על מקצועיותם של אנשים שאתה לא מכיר בכלל, בפורום אינטרנטי עלום, זה הדבר הכי קל בעולם, אבל אשכרה לעשות עבודה אמתית קצת יותר קשה?
הנה האתה מוכיח את הקשקוש, מהנקודה הזו ולמטה אתה מקשקש ומקשקש....
עצרת רגע לחשוב איך מגיעים למצב שהטלפון של נשיא צרפת לא מאובטח?
תכף תגיד לי שגם כל המקבילה של השירות החשאי שיש לצרפתים הם אנשים חסרי תועלת, וזה פלא בכלל (עם כל ההפגנות שהיו שם), שרק השתילו לו תוכנה בטלפון ולא איזה כדור בראש.

החוקים בישראל יחסית בסדר.
יש הרבה מקום לשיפור, ללא ספק, אבל אם נסתכל אפילו על מדינות כמו ארה"ב עם ה-patriot act שלהם, נראה שיחסית לעולם אנחנו בערך במקום הרגיל.

user32

Well-known member
מנהל
האמת שאני מסכים. מבחינה ערכית ומוסרית אני לא רואה את ההבדל בין מכירת פגסוס למכירת מל"טים, רובי סער, טנקים או כל נשק אחר. צביעות במיטבה. "זכויות אדם"? וכשסעודים הפגיזו ילדים בתימן עם F-16 אמריקאי זו לא הפרת זכויות? אין לזה סוף. נשק נועד לפגוע, אם משרד הביטחון טעה ונתן אישור למכור למדינה לא ראויה, האמריקאים צריכים לבוא בטענות לממשלת ישראל כפי שעשתה כשרצינו למכור מטוסים וציוד ריגול לסינים ולמדינות אחרות.
לגבי השימוש הפסול לכאורה של משטרת ישראל. ההשוואה המתבקשת זה שוטר שיורה למוות באדם בניגוד לנהלים. האם נאשים את יצרנית האקדח? נברר מי אישר מכירת אקדחים למשטרה? ברור שלא. פגסוס זו תוכנה מעולה ובאישור שופט אפשר מן הסתם להגיע לנפלאות בתפיסת עבריינים. החוק מאזן בין זכויות אזרח ופרטיות לבין אכיפת החוק והאיזון הזה הוא הצורך להוציא אישור משופט ואני מקווה שבמידה ומישהו זלזל בחוק הוא ישלם על כך. בדיוק כמו שכל דמוקרטיה נותנת צווים למשטרה לפריצה לבית, להאזנת סתר, מעצרים, חיפושים וכו'.

אבל NSO אכלו אותה. הם קורבן פוליטי של דעת קהל ואף אחד לא ישכב על הגדר בשביל חברה של כמה מאות מליונים. זה לא שווה את זה. מישהו שם רוצה להרגיש טוב עם עצמו בהגנה על זכויות אדם ועל הדרך למכור לשורה של מדינות במפרץ כלי נשק מכל סוג אפשרי. מי שיוצא נגד עובדי NSO יכול באותה מידה לצאת נגד עובדי תעשיה אווירית, תעש, אלביט, ומי לא. מדהים ששמעתי מנכ"לים בלינקדאין שטוענים שלא יעסיקו יוצאי NSO "שמוכנים להפר זכויות אדם עבור כסף" אבל אני מניח שקציני 8200 שמאזינים לכל העולם בלי בית משפט ובלי כלום הם בטח שמחים מאוד לקלוט. זה לגמרי פוליטי ופוליטיקה זה עולם מלוכלך וצבוע.

שמעתי שבמדינות שונות בארה"ב יש קריאות לפרק את המשטרה מנשקה. ושבערים מסויימות שודדים יכולים להכנס לחנות לאור יום ולצאת עם סחורה ואף אחד לא יכול לעשות כלום. אה, ואומרים שגם שוד רכבות שמובילות חבילות מאמזון הפך להיות תופעה לאחרונה. ריקושטים מהטרפת הזאת הגיעה לכאן. זאת התקופה וזה מה יש ויש כמה חברות שמשלמות את המחיר.

* למרות הפוסט הנחרץ אין לי שום נגיעה אישית לNSO או סייבר בכלל. לא התחום שלי.

BravoMan

Active member
אבל NSO אכלו אותה. הם קורבן פוליטי של דעת קהל ואף אחד לא ישכב על הגדר בשביל חברה של כמה מאות מליונים.
אני מסכים כמעת עם כל מה שכתבת, למעט הגרדת של NSO כ-"קורבן".
הם ידעו בדיוק לאיזה שוק הם נכנסים, ולהערכתי הסיבה היחידה שהם "נתפסו" זה שמישהו שם לא העריך נכון אסטרטגיה שיווקית.

או אולי דווקא כן העריך, וכל המהומה סביבם היא בעצם פרסומת אחת גדולה, שתוביל לאיזו עסקת ענק שאולי נשמע, ואולי מעולם לא נשמע עליה.

אחרי הכל, NSO רחוקה מלהיות החברה היחידה בעולם שמייצרת כלים מהסוג הזה, בזמנו אפילו על Sisco עפו האשמות דומות שהם מכרו ציוד ריגול אינטרנטי לאיזו מדנה לא סימפטית...

user32

Well-known member
מנהל
יש מאות יצרניות נשק אם לא אלפים שמוכרות נשק לכל העולם. נפלו עליהם כי זה טרנדי. אני בטוח שאף אחד לא יעשה רעש דומה על לוקהיד מרטין שמוכרת מטוסים לאותן מדינות שNSO מכרה.

איך ישראל אמורה לתמוך בחברה שמסייעת למשטרה לפלוש לחייהם של אזרחים תמימים ללא ידיעתם? חוצפה

הפרבולה1

Well-known member
איך ישראל אמורה לתמוך בחברה שמסייעת למשטרה לפלוש לחייהם של אזרחים תמימים ללא ידיעתם? חוצפה
כצעד ראשון בתמיכה בחברה זה שממשלת ישראל תפסיק להיות סמרטוט ותפסיק להתנצל בפני האמריקאים והצרפתים על זה שלקוח של החברה השתיל אצליהם פגסוס.
ומי שאשם בפלישה לחייהם של אזרחים תמימים זה המשטרה ולא פגסוס, כמו שלא מאשימים את יצרני האקדחים בזה שפושעים משתמשים בהם לרצוח.

נערך לאחרונה ב:

BravoMan

Active member
אנשים כל הזמן כותבים "משטרה כן" או "משטרה לא", אבל צריך לזכור שאין באמת "משטרה" - זו לא ישות אחת, זה ארגון שמורכב מבני אדם.

חלקם מקצועיים, מוסריים, ואמינים.
אני רוצה גם להאמין שזה הרוב של אנשי הארגון.

אבל תמיד ייתכן, ולמעשה תמיד יהיו כאלה שיתרשלו, או אפילו ינצלו את הכלים שהתפקיד שלהם נתן להם לרעה.
להתנקם במישהו, להזיז מועמד שנבחר למרות שלא הצביעו לו, להרוויח כסף, אפילו להזהיר עבריינים שהם עומדים להיתפס.

שחיתות ואוזלת יד יכולות להופיע בכל ארגון, ולכן בעוד שחשוב מצד אחד לתת למשטרה את כל הכלים להתמודד עם הפשיעה המודרנית, צריך עדיין לשמור על מערכת של איזונים ובלמים, כדי שמישהו בתוך המשטרה לא ינצל כלים כאלה לרעה, ואם בכל זאת ינצל, אז לפחות שתהיה דרך להפחית את הנזק.

כצעד ראשון בתמיכה בחברה זה שממשלת ישראל תפסיק להיות סמרטוט ותפסיק להתנצל בפני האמריקאים והצרפתים על זה שלקוח של החברה השתיל אצליהם פגסוס.
אלה כללי המשחק - מדינות חברות כל הזמן מרגלות אחת אחרי השנייה, אבל הן לא אמורות להיתפס.
אם נתפסת, אתה אוכל אותה.
גם אם לך זה נראה כמו "להיות סמרטוט" בפועל זה רק לשחק לפי הכללים, ולהשאיר את העסקים כרגיל.

d70

Well-known member
פלישה לחייהם של אזרחים תמימים? בוא נגיד ככה שמסכן מי שצריך לעבור על כל ההתכתבויות המשעממות שלי בנייד..
בנוסף חלק גדול ממילא חולק הכול ברשתות החברתיות..

האמת? מפתיע לטובה. שנים אנחנו רגלים לצחוק על משטרת ישראל ולראות בה גוף מיושן שלא משתמש בקדמה טכנולוגית. וגם שעבריינים נתפסים
הם משוחררים או מקבלים עונשים מצחיקים כי אין מספיק ראיות.
למה לא לתת למשטרה כלים טובים להילחם בפשיעה?

user32

Well-known member
מנהל
זה נכון אם עושים את זה כחוק. אבל האופן שבו זה נעשה סתם פוגע בפרטיות של אנשים וגם גורם נזק אמיתי לדמוקרטיה. לפי השמועות צוטטו ללא סמכות לראשי ערים, מצאו בדלי דברים כנראה לא רלוונטיים, פתחו בחקירות והשחירו את המוניטין שלהם. בסוף הם יצאו זכאים או שהתיקים נסגרו כשלא הצליחו להבשיל לכתבי אישום. אז כן, לעבור על התכתבות ראש עיר עם אשתו שהיא חברה של בן דוד של קבלן בעיר זה אולי משעמם אבל גם הורס את החיים של אותו אדם וגם גורם נזק להליך הדמוקרטי.
שנית, אפילו במקרים שכן מצאו משהו, לא יכלו להשתמש בזה כי הראיות הושגו באופן לא חוקי. אז גם כשכבר הגישו לפרקליטות מידע מבוסס, העבריין לכאורה לא הועמד לדין.

א. יש מחאה גם על עסקאות נשק עם משטרים מדכאי זכויות אדם.
ב. ההבדל הגדול הוא שלהפעלה של נשק יש נראות גבוהה, קשה יותר להסתיר את זה. יש דרך לפקח עליה, יש מחיר. הפעלה של נשק סייבר נעשית במחשכים, כמעט ואין לה מחיר. קל מאוד להפעיל אותה נגד מתנגדי משטר, וכמו שאנחנו באמת רואים שנעשה אפילו בארץ.

BravoMan

Active member
ההבדל הגדול הוא שלהפעלה של נשק יש נראות גבוהה, קשה יותר להסתיר את זה. יש דרך לפקח עליה, יש מחיר.
כשרוצים להתנקש במישהו, תמיד אפשר לביים תאונה או פשע שהשתבש.

זוכר את הסוכן הוא שדקרו אותו עם מטרייה מיוחדת שהחדירה לו חומר רדיואקטיבי?
הוא אפילו לא ידע שהרגו אותו כשהרגו אותו כי לקח זמן עד שהופיעו התסמינים של הרעלת קרינה.

לא מזמן שמעתי ש-CIA חיסל איזה איתונאי שהיה קשור ל-Wikileaks ע"י חבלה במרצדס שלו שגרמה לו להתרסק.
אין הוכחה חדש משמעית שזו לא היית תאונה, אבל הסבירות היא גבוהה שזו התנקשות.

מתנגדי משטר טופלו גם לפני עדין הסייבר, והם ימשיכו להיות מטופלים בעידן החדש.
כפי שהם קיבלו כלים חדשים כמו הצפנה ורשתות חברתיות שעוזרות להם לעקוף תקשורת בפיקוח ממשלתי, כך גם הממשלים קיבלו טכנולוגיה שמאזנת.

אגב, צריך לזכור שלא כל מתנגד משטר הוא טוב.
אם מדובר במשטר האיראני למשל, אז להתנגד לו זה סבבה, אבל גם יגאל עמיר היה מתנגד משטר, וגם החברי שפוצצו את הבניין הפדרלי באוקלהומה.

user32

Well-known member
מנהל
לגטימי להעביר ביקורת על מכירת נשק למשטרים כאלה ואחרים. קצת צבוע למכור נשק מכל הבא ליד למדינה כלשהי ואז ליפול על חברה אחרת שמוכרת להם סייבר התקפי.
לעומת זאת, טיעון חלש בעיניי שנשק סייבר הוא פחות גלוי. באותה מידה אפשר לטעון שהוא פחות מסוכן כי אף אחד לא מת מזה שפרצו לו לאייפון, לעומת זאת הרבה ילדים קיפחו את חייהם מF16 שנמכר לסעודים ושיגר טילים על שכונות מגורים בתימן.
אמור להיות איזה "מדרג נשק" שקובע לאיזו מדינות מותר למכור אילו סוגי אמצעים והנושא מפוקח ברמה ממשלתית ובתיאום בין המדינות שכולל הרבה פוליטיקה ואינטרסים. NSO מכרה ברישיון של משרד הביטחון. אם למישהו יש טענות הם צריכים להיות מופנות לביבי שכנראה היה האחראי במשמרת ולנציגים האמריקאים שסיכוי טוב שעודכנו על המכירות בדרג כזה או אחר. אם NSO היתה מחליטה לא למכור, הם היו קונים תוכנה דומה מהמתחרים.
אם רוצים למנוע ממשטר כלשהו יכולות כלשהן זה נעשה דרך תיאום ביטחוני בין ממשלות כפי שעושים תמיד.

BravoMan

Active member
אם כבר מדברים על מתחרים:
למרות שזה לא מצוין בהודעות לתקשורת שלהם, רוב הסיכויים ש-NSO לא באמת מפתחת את כל המוצר שלה בעצמה.

ספציפית, המוצר שלה מסתמך על מה שנקרא "Zero day exploits" כלומר פרצות אבטחה שהתגלו ע"י מישהו שתרם ידע אפילו את היצרנית של המכשירים שהן קיימות.

כבר שנים ידוע שיש מסחר בפרצות כאלה.
לא כל מומחי אבטחה שמגלים אותן הם "white hat" שמדווחים עליהן בנוהל הראוי.
יש לא מעט אנשים בעולם שמתפרנסים ממכירת פרצות אבטחה שהם מוצאים לאנשים שירצו לנצל אותם, וזה כולל חברות סייבר התקפי כמו NSO ואפילו לארגונים כמו CIA.

אני לא יודע כמה חוקרי אבטחה NSO מעסיקים בעצמם, אבל רוב הסיכויים שלפחות חלק, אם לא כל הפרצות שלהם הם רכשו מבחוץ, ורק הטמיעו אותן בתוך מוצר יותר רחב שכולל תקשורת הבית, ממשק, וכו'.

ואם הם קנו - אז כל אחד שמחפש יכול לקנות.
רוב הסיכויים שיש בחוץ תוכנות שעושות את מה שפגסוס עושה, ופשוט עד עכשיו לא שמענו עליהן.

Be1n

Member
הנהלת החברה לא משהו בכלל.

במקום לתת מענה לעליהום עליהם ולהודיע שהם אימצו מדיניות חדשה, שותקים, ואז בוכים על זה🤦.

צאו, תודיעו שnso קשובה לכל התלונות ועובדת על לתת לזה מענה. שזכויות אדם חשובות לכם.
אבל כלום. (לפחות לפי מה שאני יודע)

למעלה