יש לי המון שאלות...

אמללי

New member
יש לי המון שאלות...../images/Emo9.gif

אז ככה, עשיתי את הבדיקה של ה- 50 ויצא לי 164 (אגב את הבדיקה עשיתי אחרי לילה + צום למרות שהבנתי שלא חייבים) מחר יש לי תור לרופא וסביר להניח שהוא יתן לי הפניה לבדיקה של ה-100. אגב, אני בשבוע 27... ועכשיו למבול השאלות שלי: אם אני עוברת "טוב" את ה- 100 האם בכל זאת צריך לשמור? מה המשמעות שיש גלוקוז גבוה בבדיקה של ה- 50 אבל בבדיקה של ה- 100 יוצא נורמלי? (כמו שאתן רואות אני אופטימית
...) בתחילת ההריון עשיתי בדיקת דם רגילה (בצום אחרי לילה) ויצא לי 96. (וזה מן הסתם ללא דיאטה או שמירה) האם יש לזה משמעות? או שאין קשר בגלל שזה היה ממש בתחילת ההריון? האם הערך של ה- 50 נחשב גבוה מאוד או מעל הנורמה אבל לא "נורא". בכלל האם יש משמעות לגובה הגלוקוז שנמדד בבדיקת ה- 50 או שאין קורלציה בין גובה הגלוקוז שנמדד ב- 50 והמצאותה של סכרת הריונית?... בשני ההריונות הקודמים שלי (יש לי שתי בנות
) גם לא עברתי את בדיקת ה-50 אבל עברתי את בדיקת ה- 100. האם יש לזה משמעות? (אגב, זו גם הסיבה שאני כל כך אופטימית לגבי בדיקת ה- 100 גם הפעם...)

כמה תשובות

אבל שוב קחי בערבון שאנני אשת מקצוע. אכן לי אישית לא ברור איך ניתן לא לעבור את ה- 50 וכן לעבור את ה-100 ההשערה שלי שצורת המדידה פחות מדויקת ולכן מבצעים מדידה יותר מדויקת עם יותר בדיקות כדי לשלול בודאות. מה גם שאם הערך שלך גבולי יתכן שזה נכלל בשגיאת המדידה של המכשיר ולכן נותנים לך כמות סוכר גדולה יותר. במידה ואינך סוכרתית הגוף יתמודד עם זה ולא תצאי מן הנורמה. במידה ואת סוכרתית המדידה תהיה גבוהה יותר ותצא מטווח השגיאה (שוב השערות בלבד ואשמח אם למישהו יש מידע קצת יותר מעמיק). אני מניחה שאם היה לך 200, 300 כבר לא היה ספק...........

amitp

New member
לא סיכמנו שקיבלת כבר דוקטורט?

טוב, אז ככה: בדיקת ה50 היא בדיקת Glucose challenge screening test. זאת בדיקה שעושים להרבה מאוד נשים בהריון למטרת screening - סינון מתוכן של הנשים שאותן צריך לבדוק הלאה ולקבוע האם הן סוכרתיות או לא. במילים אחרות בדיקת ה50 קובעת חשד לסוכרת אולם לא אבחנה. במידה והבדיקה באמצעות 50gr יצאה חיובית מבצעים בדיקה באמצעות 100gr. זאת כבר בדיקה אבחנתית - Glucose tolerance diagnostic test והתוצאה מתבססת על ערכי הסוכר בצום ולאחר העמסת הסוכר. (למידע נוסף וערכים תקינים/לא תקינים - כא‏ן). תשובת השושן הצחור בקשר לאפשרות לקבל בדיקה ראשדנה חיובית ושניה שלילית היא די נכונה לדעתי, חוץ מזה שתמיד צריך להתחשב בעובדה שיכולה להיות טעות מעבדתית ולכן חוזרים על הבדיקה. בתקווה גם הפעם לתוצאה שלילית

כן אבל לא ברפואה../images/Emo6.gif

וכבר אמרתי לך שאתה
מוסיפה לקישורים את התשובה שלך (וגם לשאלות הנפוצות שיעלו לאוויר
)

amitp

New member
../images/Emo13.gif דרך אגב

עוד שני הבדלים עקרוניים בין שתי הבדיקות: 1. בבדיקת ה50 בודקים שעה אחרי, וזהו. בבדיקת ה100 (האבחנתית) מנסים ליצור איזשהו פרופיל של רמת הגלוקוז ולכן בודקים שעה אחרי, שעתיים, שלוש... (בגלל זה גם צריך כנראה יותר גלוקוז, בשביל לקבל עקומה משמעותית) 2. ההכנה לבדיקת ה100 (מבחינת דיאטה לפני) הרבה יותר משמעותית ומסודרת (שוב, כי זו כבר בדיקה אבחנתית ולא ממיינת).

אמללי

New member
בקופה אגב

לא אמרו לי לעשות דיאטה מיוחדת לפני (כמו שכתוב בקישור) אלא רק לבוא בצום... אני גם לא זוכרת שאמרו לי לעשות דיאטה מיוחדת בפעמים הקודמות שעשיתי את בדיקת ה- 100... (שוב, חוץ מצום אחרי הלילה)

לי לא אמרו דיאטה ספציפית

אבל אמרו לאכול במכוון דברים שמכילים סוכר (עוגות וכד') ולא להמנע, כדי לא למסך את התוצאות.

אמללי

New member
חזרתי אגב עכשיו מהרופא

והוא דוקא אמר לי שכן צריך לשמור אל דיאטה דלת סוכר בשלושת הימים שלפני הבדיקה... (כמו שכתוב אגב בקישור) בכל מקרה, מחר אני הולכת לעשות את הבדיקה... מקווה לטוב...

../images/Emo12.gif בדיוק הפוך ממה שאמרו לי !

למרות שאותי שלח לשם רופא הסכרת, לזיהוי סכרת טרום הריונית, ולא סכרת הריון, אבל עדיין לא הייתי מצפה שיהיו הבדלים ... מוזר ...

amitp

New member
שלום ../images/Emo13.gif

מזל טוב על ההריון השלישי
כעקרון על ההבדל בין שתי הבדיקות עניתי בהודעה לשושן הצחור. מכיוון שבדיקת ה100 היא האבחנתית היא הקובעת. בנוסף בשביל לקבוע סוכרת לפיה צריך תוצאה חיובית ב100 בתוספת לסוכר בצום של מעל 95, כך שאת די גבולית, ואני מקווה שגם הפעם התוצאה תהיה שלילית. לגבי רמת החריגה מהנורמה - לא יודע אם אפשר לכמת את זה בדיוק מתמטי, אבל בטוח יש הבדל בין חריגה של 10-20 לבין חריגה של 200, מבחינת החומרה. בכל מקרה, פרה פרה, כשנגיע לגשר נירה בו. בינתיים אני מאחל לך הצלחה בבדיקת ה100 והריון מוצלח (ואולי גם בן הפעם...
)

אמללי

New member
תודה רבה רבה ../images/Emo140.gif

על התשובות המהירות. ממש כיף שיש פורום כזה להתייעץ, לשאול, לברר... מבטיחה לעדכן... ואגב, הפעם זה באמת
אחרי שתי
מקסימות...

אמללי

New member
טוב, אז מסתבר שאני בכל זאת

מתוקה
... עשיתי היום את הבדיקה של ה-100... ובנתיים קיבלתי רק שלוש תוצאות מתוך הארבע, אבל מסתבר שזה כבר הספיק בשביל שהרופא ישלח אותי לאנדו + הריון בסיכון... אז ככה: בצום קיבלתי: 96 (שוב) אחרי שעה: 211 אחרי שעתיים: 174 את התוצאה של אחרי שלוש שעות עוד אין... זהו, מסתבר שאני מצטרפת אליכן רשמית...

../images/Emo24.gif

השד לא נורא בכלל, תצטרכי להתחיל דיאטה, ולעקוב אחר רמות הסוכר שלך מספר פעמים ביום. יש לזה גם צד חיובי - זה יעזור לך לשמור על עליה מתונה במשקל, ובכך, יקל עלייך לחזור למידתך בתום ההריון. אם הדיאטה לא תעזור, יתכן ותצטרכי להשתמש באינסולין, אבל גם זה הרבה פחות מפחיד ממה שנשמע. עד שתגיעי לאנדו/מרפאת הריון בסיכון (מקווה שקבעו לך תור קרוב), מומלץ כבר להמנע ממתוקים, ולהמעיט בפחממות (להמעיט אבל לא להמנע!). אז שיהיה בהצלחה! אנחנו כאן לכל שאלה, עידוד או תמיכה
.

אמללי

New member
תודה על התמיכה ../images/Emo24.gif

אני יודעת שה"שד" לא נורא... אבל עדיין... עצוב לי
...

אמללי

New member
עוד שאלה של מתחילים...

דיברתי עם המרפאה האנדוקרינולוגית והם אמורים ביום ראשון לקבוע לי תור... רציתי לשאול... כמה פעמים ביום אמורים לבדוק את רמות הסוכר? כל אחת כאן קיבלה מספר פעמים שונה כך שאני לגמרי מבולבלת... אגב, האם יש הבדל במספר הבדיקות הדרוש ביום בין סכרת הריונית לסכרת שהייתה כבר לפני ההריון?

עד כמה שאני יודעת צריך 6-8 בדיקות

ביום. אחת בבוקר בצום. אחת לפני ארוחת בוקר ואחת אחריה (בד"כ שעה, אבל יש האומרים שעתיים). אחת לפני ארוחת צהריים ואחת אחריה (בד"כ שעה, אבל יש האומרים שעתיים). אחת לפני ארוחת ערב ואחת אחריה (בד"כ שעה, אבל יש האומרים שעתיים). ואם משתמשים באינסולין אז גם אחת לפני השינה. היעדים הם - בצום ולפני ארוחות ערכים שנמוכים מ 90-100 , שעה אחרי ארוחה ערכים שנמוכים מ 130-140 או שעתיים אחרי ארוחה - ערכים שנמוכים מ 120. עד כמה שידוע לי, ההבדל בין סכרת טרום הריונית לסכרת הריונית, מבחינת מספר הבדיקות היא שסכרתיות טרום הריוניות מטופלות באינסולין, ןלכן נדרשות לעשות את הבדיקה הנוספת לפני השינה, בעוד שמרבית הסוכרתיות ההריוניות לא מטופלות באינסולין (אם כי יש כאלו שכן), ומי שלא, לא נדרשת לעשות את הבדיקה לפני השינה.

למעשה במרפאות ההריון

דורשים פחות- לי אישית לא ברור למה
אבל אני כנראה קיצונית בנושא

למעלה