כיבים במערכת העיכול

• פותח הנושא grg2
  • פורסם בתאריך

grg2

New member
כיבים במערכת העיכול

רציתי להבין קצת את מנגנון הכיבים במערכת העיכול במחלות כמו קוליטיס וקרוהן. 1. האם כיב שנוצר יכול להתרפא ולהעלם ? אין בשאלתי זו להתייחס לאופן טיפול קיים או אפשרי הניתן כיום ברפואה המערבית שאלתי היא האם מסיבה כלשהיא (נפשית, תרופתית, תזונתית וכיו"ב) נצפו במחקרים מקרים שבהם היה כיב ונעלם ואולי אף לא חזר יותר (נרפא) ? או שכיב שנוצר לא יכול להעלם / להרפא לנצח ? 2. האם ההתקפים שאנו חווים קשורים לרמת הדלקת באותו הכיב (עד כמה "כואב" אותו כיב), למספר הכיבים המודלקים או שאין קשר ? 3. נתגלה לי בפתולוגיה קוליטיס. האם נצפו בעבר מקרים שיתכן בבדיקת קולוניסקופיה עתידית שלי הכיבים יעלמו ואז רק אאלץ להשאר במעקב או שמדובר בחתונה (לא מוצלחת) לכל החיים ? מה מידת הטעויות כאשר יש אבחון פתולוגי - נלקח לי בביופסיה דגימה והפתלוגיה קבעה שמודבר בקוליטיס. האם תתכן טעות (מה אחוז הטעויות בקביעה פתלוגית שכזו) ? 4. האם מתועדים מקרים בהם חולים נרפאים ממחלות כמו קוליטיס ? (גם אם לא הצליחו לעלות על המנגנון כיצד הם נרפאו האופן מדעי) ? מתנצל על מידת ההדחקה שלי את הקולטיס שגילו לי....

קוליטיס

שלום 1. הכיבים הינם ביטוי למחלה הדלקתית ברירית המעי. רירית המעי היא רקמה שמתחדשת בתדירות גבוהה. לכן, כיבים יכולים להעלם תחת טיפול תרופתי המוריד את הדלקת. במעקב שיגרתי על ידי קולונוסקופיה לפני ואחרי טיפול ניתן לראות שיפור בדלקת והעלמות כיבים באם היתה תגובה. 2. אין בהכרח יחס ישר בין מידת חומרת הדלקת או המחלה הכיבית לבין הסימפטומים וכך גם לגבי מס הכיבים. אך כעיקרון דלקת קשה באנדוסקופיה (קולונוסקופיה) לעיתים קרובות תלווה בסימפטומים יותר משמעותיים. 3. באחוז גבוה של המקרים בדיקה פתולוגית בשילוב עם התמונה הקלינית יודעת להבדיל בין קוליטיס כיבית לבין קוליטיס מסוג קרוהן. לפחות ב- 10% לא ניתן להבדיל ואז לא ניתן להגדיר באיזה סוג של קוליטיס מדובר (INDETERMINATE COLITIS). המונח קוליטיס מתייחס לדלקת של רירית המעי הגס ויתכנו עוד סיבות רבות לקוליטיס כגון זיהומים, בעיות בהספקת הדם, קרינה וכו. 4. ניתן בהחלט בחלק משמעותי מהחולים להשיג רגיעה של המחלה הדלקתית לשנים רבות. דר קריב

למעלה