כמה שאלות לא מובנות...

Nirrr212

New member
כמה שאלות לא מובנות...

אני במגמת כימיה כיתה י' ולומד קביעת נוסחה של חומר במצב צבירה גזי.. אז קיבלנו שאלה אחת לש"ב שאני לא ממש יודע אם עניתי עליה נכון ואשמח לקבל קצת הבנה פה.. ליטר אחד של גז חנקן מגיב במלואו עם שלושה ליטר גז חמצן ומתקבלת תרכובת שמכילה חנקן וחמצן בלבד, מהי נוסחתה? אז עשיתי כנראה ככה: N+3O--->NO ואז N+3O--->3NO ואז 3N+3O--->3NO זה נכון?...

בקצרה, תיקון קטן והנחייה:

קודם כל, חמצן בא תמיד[מלבד מקרים מאד בודדים אולי..אלא אם כן צויין אחרת, מה שאגיד עכשיו רלוונטי תמיד] בצורה של מולק' דו אטומיות[ומעבר לסוגריים הקודמות יש גם את היוצא דופן של "אוזון"-מולק' חמצן תלת אטומית ריאקטיבית ביותר]. מעבר לכך, אם אומרים לך שליטר גז חנקן הגיב עם שלוש ליטר חמצן עד תום[ללא עודף], משמע שזהו יחס המולים ביניהם,אחד לשלוש[ע"פ חוק אבוגדרו שהוא מסקנה ישירה של משוואת הגזים האידיאלים] . נסה להמשיך מפה, בהצלחה!

Nirrr212

New member
וואי שכחתי לגבי מולקולות דו אטומיות

זה תקף רק ליסודות NOF במקרה? אתה יכול לרענן לי איזה יסודות?

אתה שואל אלו יסיוות הם דו אטומיים?

אם כן אז: חמצן,חנקן,הלוגנים,מימן. זרחן מופיע כמולק' ארבע אטומית,גופרית כשמונה אטומית[לרוב] ולעתים חמצן כאמור מופיע כתלת אטומי. NOF-אתה מתבלבל[כי אני גם מכיר את ה"קיצור" הזה] לדעתי עם אטומים שיכולים[בתנאים מסויימים] ליצור קשרי מימן.[אבל במקרה, כל השלישייה הזו דו אטומית,כאמור]

למעלה