כמה שאלות ...

or ohayon1

New member
כמה שאלות ...

שלום לכל המעסים, שמי אור , בן 23 מעסה שוודי ורפלקסולוג בכיר. לאחרונה סיימתי עיסוי שוודי הוליסטי. אתמול הגיע אליי מטופל עם כאבי גב איומים לטענתו, המטופל בן 22 עובד בעבודה בה עומדים הרבה וכן הוא נוהג הרבה שעות. הוא טען כי אין ממצא חריג רפואי לדעתו, וביקש עבודה על הגב העליון בעיקר. כחלק מהטיפול הכולל התחלתי עבודה על עיסיו רגל אחורית. לאחר הרגל האחורית חצי שעה, עבדתי על הגב כל הגב , כאשר הרגשתי במיוחד את השרירים התפוסים בעיקר בשלושת הזוקפים לייד הטרפזיוס. כאשר ביצעתי את העבודה המוטפל התלונן על כאבים אבל כאבים סבילים, לכן הורדתי מעט עוצמה אך עדיים הרגשתי שאני עושה עבודה טובה תוך כדיי הרגשת השרירים בגב. לאחר הטיפול המטופל התלהב וטען שהיה מדהים בעינוי חוץ מכמה מקומות שטען שהיו כואבים במיוחד. היום, יום אחד לאחר הטיפול, הגיע אליי תלונה על כאבים עצומים באיזור הגב, הגיעו תלונות מצידו של המטופל שהגיע אליי תפוס ואני רק החמרתי את המצב. אני יודע שזו תגובה הגיונית של הגב שיהיו כאבים לשרירקים תפוסים. אך השאלה שלי היא איך להרגיע את המטופל?, ואיך יודעים איזה עוצמה לבחור בין מטופל למטופל? רצוי לציין כי יש לי נסיון קודם ברפלקסולוגייה וזו לא פעם ראשונה שאני נוגע באדם לצורך עיסוי. מה אתם הייתם עושים במקומי מה ההמלצות שלכם, ואיפה יש מקום לשיפור?.

dudusch

New member
ריאקציות טיפןליות...

חשוב לעדכן לפני הטיפול, במיוחד מטופלים חדשים. מומלץ גם לשאול אם התנסו בטיפולים קודמים, כי נראה לי (אל תתפוס אותי במילה) שמטופל שלא חווה טיפול בעבר יהיה יותר חשוף לתחושות פחד בעקבות ריאקציות טיפוליות. נסה להרגיע אותו שתחושת ההחמרה היא זמנית (עד 24 שעות), ולאחריה יהיה שיפור משמעותי ביחס למצב איתו הגיע אליך. הריאקציה היא הוכחה שהטיפול השפיע (יכול להיות שיתלונן ש"תיקנת" במקום אחד ו"קילקלת" במקום אחר), וכאבים נלווים לאחריו עשויים לקחת עד 48 שעות...

or ohayon1

New member
שלום לך ובוקר טוב

דיברתי כעת עם המטופל והוא טוען כי הוא לוקח כדורים להקלת כאבי הגב, אני אמרתי לו שהוא יכול להיות רגוע, ושמה שהוא חווה זה ראקצייה של הטיפול, המטופל טוען כי רק החמרתי את מצבו והוא נשמע כעוס במיוחד ושוכב במיטה. האם יכול להיות שגרמתי נזק למטופל. האם יכול להיות שהכאב שהגיע אליי לפני היה כאב אחר? המטופל חושב שהוא פרץ את הדיסק באמצע הגב.. אני מאוד לחוץ ובתור מעסה מתחיל זו הפעם הראשונה שאני מקבל תגובה כזאת, והביטחון שלי ירד לאדמה... תודה המשך יום טוב.

הי אור

אל תיקח את הדברים באופן אישי, הסיכוי שלך להחמיר את מצב המטופל בעיסוי שבדי הוא מאוד נמוך ועד כמה לגרום לנזק :) אבל, לגבי הכאבים שהוא חש כעת, זה לא נכון לומר שהם ריאקציה, אתה לא יודעים את זה, אולי מדובר בריאקציה ואולי מדובר בסיבה שונה. כשאתה אומר לו שאלו כאבים שמקורם בריאקציה כשאתה לא באמת יודע אתה בעצם קובע אבחנה למטופל. ודווקא מכך אתה עלול להיפגע. סביר להניח שמדובר בכאב שהוא החמרה של מצבו הראשוני ולא בריאקציה, שילך לראות רופא

or ohayon1

New member
תודה רבה על התשובות!

היי תום אני רוצה לאודות לך על ההרגעה ועל התשובות שלך. מה אתה ממליץ לי לעשות להבא, מכוון שאני רק בתחילת דרכי. האם מטופל שמתלונן על כאבי גב ואין ממצא רפואי (גם לאחר צילום) האם היית עובד על השריר באופן חזק או חלש או בהתאם לתחושה של המטופל? איך אני מסביר למטופל שהכאבים לא יכולים להיות ממני, שזה פשוט התעצמות של הכאב הראשוני? איזה פתרון אני יתן לו, אני לא רוצה שיאשים אותי בכאבים איומים ושמי הטוב יהרס, זה המטופל הראשון שמתלונן על כאבים כאלו ואני בטוח שעוד יהיו כאלו ואני מקווה שלא. אך איך ניתן להבא למזער את הדברים ולגרום למצב יותר טוב?

בכיף

לשאלה לגבי מה לעשות להבא ואיך לעבוד על השריר, אין לי תשובה לכלל האופציות האפשריות, על השריר הספציפי שנפגע העיסוי יהיה יותר חלש באופן יחסי לתחושת המטופל, לתחושתי ובהתאם לתגובת השריר, והרבה יותר איטי. לגבי איך להסביר למטופל שהכאב לא יכול להיות ממך ורק התעצמות המצב ממנו הוא סובל- אם העיסוי שלך היה כמו שלמדת, בתקווה שלמדת ממורה טוב, ועבדת בעוצמה נכונה לעיסוי שבדי, אתה יכול להסביר למטופל שהרובד עליו עבדת הינו שטחי ולא ביצעת מניפולציות חזקות ועל כן אינך מוצא סיבה שטכניקה עדינה כזו תוביל לפגיעה בשריר. יכול להיות שניסית להוציא יותר מהטיפול ולפתור לו את הכאב באמצעות עיסוי שבדי ועומק העבודה היה מוגזם והטכניקות לא מתאימות ומכך מצבו החמיר.(אני עדיין לא חושבת שיצרת מצב פתולוגי חדש, אבל אם העיסוי לא היה מתאים, יתכן והטיפול החריף את מצבו) עיסוי שבדי לא מתאים לטיפול בפתולוגיות ובכאבים. אם ברצונך לדעת לטפל בבעיות אורטופדיות, אתה חייב להמשיך ללמוד ולא לנסות לטפל בבעיות אורטופדיות ע"י עיסוי שבדי. אל תשכח שהרבה מהפעמים אנחנו לא בוחרים את מטופלינו, אלה הם בנו. ואני בטוח שמכל מקרה אנחנו למדים המון, קבל את מה שקרה כהזדמנות טובה ללמידה ולא כלקח מצפוני.

כאבי גב

שלום אור, אני חושב שמטופל שמתלונן על כאבי גב איומים צריך לפנות לרופא, אין ממצא חריג לדעתו, ז"א שהוא קיבל חוות דעת רפואית או שזה מה שהוא עצמו חושב? לא כתבת כזה זמן הוא סובל מכאבי גב וממה החלו. לצורך העיניין כאבי גב ברמה כזו בשלב אקוטי הינם קונטרה אינדיקציה לעיסוי שבדי. המטופל ציין שחלק מהאזורים עליהם עבדת כאבו במיוחד, האם הכאב המדובר הוא אותו הכאב שעליו התלונן או כאב אחר? שרירים תפוסים בד"כ לא יוצרים כאבים "עצומים", איך הוא מתאר את הכאב? כמה כאב לו מ 1-10 וכמה כואב לו לאחר הטיפול? האם הכאב מונע ממנו לישון? מה ההבדל בכאבים שהוא חש לפני שהגיע אליך לעומת יום לאחר מכן. הכאב עוצמתי יותר עכשיו? לשאלותיך, בהתאם למצבו הרפואי שלא צוין יש לשקול הפניה לרופא. יש לבדוק עם המטופל האם הוא נח ביום הטיפול או שחזר לעיסוקיו- מה שגם יכול להסביר את הרגרסיה במצבו. יש לבדוק את רמת הכאב ביום השלישי לאחר הטיפול ולהסביר למטופל שיומים לאחר הטיפול יתכן כאב ריאקטיבי- (לך אני אומר שכאב ריאקטיבי הינו שונה מהכאב שהמטופל מתלונן עליו) עוצמת המגע היא משהו שמפתחים עם הזמן, בהתחלה רצוי (בעיסוי עמוק ובמצבי כאב) לשאול כל הזמן את המטופל איך העוצמה לדעתו. בנוסף לשים לב לנשימה של המטופל, אם המטופל עוצר את נשימתו, זאת מכיוון שחוזק העיסוי גבוה מידי על השרירים והם אינם מסוגלים להרפות ולקבל עומק כזה. אותו הדבר לגבי תשומת לב לשרירים עצמם ולראות שלא מופיע כיווץ רצוני או בלתי רצוני מה שמלמד גם כן על עוצמה רבה מידי על השריר וגרימת רגרסיה בשחרור השריר.

0 אור 0

New member
אחרי דברי כל המומחים

משהו פשוט ממטפלת שאינה עוסקת בעיסוי רפואי. חשוב מאד שתבין את המגבלות שלך, ולא תנסה לעבור אותן. אם בכניסה או במניפולציה כלשהי (אני מטפלת בקצת יותר שיטות מאשר שבדי) המטופל מזכיר כאב, או שאני רואה מתגובתו (הבעת פנים או מתגובת השריר ) שהוא סובל מכאב, אני אוותר לחלוטין על המשך העבודה באותו איזור!! אם אני מעריכה שהכאב באמת קשור לרקמות רכות , אולי אשלב שמנים להמשך העבודה של השחרור, אבל ללא לחץ או מניפולציה בכלל. מי שאינו יודע מספיק עלול להזיק, עדיף שיצא ממך מישהו כשאיזה שריר עדיין תפוס, מאשר שתגרום להחמרה של פריצת דיסק לא מטופלת. אני כמובן ממליצה ללמוד ולהעמיק ולדעת יותר - אבל ככל שתדע יותר, תבין כמה זהירות צריך מול הגוף האנושי. ואני מקווה שבינתיים מצב המטופל השתפר. בכל מקרה חשוב שתהיה אתו בקשר, תוודא שהגיע לאורתופד במידה שהכאב לא עבר.

שלום אור

קורה לפעמים שמטופלים קמים יום אחרי עם כאבים, אפילו קשים. משך הריאקציה הוא עד 3 ימים, אם זה ממשיך מעבר, אז זו בעיה שהוחמרה. בכל מקרה, רצוי להפנות לרופא שיברר, אבל תמיד תמיד להזהיר מראש. הייתה לי מטופלת אחת, מדריכת כושר, שמטופלת לא מעט, ועם זאת למחרת הטיפול היא קמה עם כאבי גב עזים, שעברו, כמובן, בסופו של דבר, אבל אני בהחלט יכול להבין את הבטחון שיורד לקרקע, ועם זאת- זו תזכורת מצויינת להאט את הטיפול, ולעשות דברים בהדרגה. מתוך זה שעבדת חצי שעה רק על הרגל האחורית, אני יכול להסיק שהטיפול היה מאוד ארוך, ולפעם ראשונה זה יכול להיות בעייתי. כדאי שהטיפול הראשון יהיה על כל הגוף, בלי התמקדות מעמיקה באיזור מסויים. צריך להזהיר לא רק מהריאקציות, אלא גם להנחות איך להתנהג אחרי העיסוי- לא לבצע פעילות גופנית, להזהר מקור (מזגן זו טעות קלאסית בקיץ) וכו'.

למעלה