כתמים לבנים

כתמים לבנים

הי ותודה על הפורום. בן זוגי סובל מכתמים לבנים שאותם הוא סוחב מספר שנים. לפני כמה שנים רופאת עור נתנה לו משחות ואיבחנה זאת כויטליגו. מאז ועד היום נוספו עוד כתמים (כתמים נקודתיים ולא שטחים גדולים) באיזור הידיים בעיקר..ובאזורים נוספים במיעוט. לפני כשנה הופיעו גם לי כתמים בהתחלה בגב אצבע כף היד, בצידי כפות הידיים, ובשורש כף היד. אט אט הופיע לי כתם באיזור האינטימי. לפני כמה ימים ראיתי מתחת לעורף כתם לבן בקוטר 10 ס"מ. הכתמים לא מגרדים כלל ולא מורגשים. אין קסקסת. גם לבתי הקטנה יש כתמים ממש קטנים במרפק ובלחי יש לה קצת בהירות לא מוגדרת. פניתי לרופאת עור, היא חושבת שזה וטליגו. שללה לחלוטין כל פטריה שהיא. שלחה אותי לעשות בדיקות שאותן אעשה שבוע הבא. שאלות: 1. איך ייתכן שוטליגו לא מדבק ושלכולנו יש כתמים בדרגות שונות? הרי לי ולבן זוגי אין שום קשר דם. 2 האם בעיה בכבד יכולה לגרום לכך? 3. האם ניתן לשחזר בדרך טבעית את גוון העור והעלמת הכתמים לאחר שתתגלה הבעיה? כלומר אם לא יהיה מדובר על ויטליגו ניתן יהיה לתקן את המצב ולהחזירו לקדמותו או שאני אשאר עם כתמים לתמיד? תודה על כל מענה

בהרת במשפחה.

שלום תודה על השאלה ! הסיבות לכתמים בהירים - רבות מאד ואין ביכולתי לסקור את כולן. ויטיליגו = בָּהֶרֶת הינה אחת מהן. שיעור ההארעות של בָּהֶרֶת באוכלוסיה הינו בין 0.5% ל 1%. ל 30% מהסובלים מבָּהֶרֶת יש קרוב משפחה עם בָּהֶרֶת . את המספרים הנ"ל אני מציין כדי להמחיש שלא מדובר במשהו מאד נדיר - לפיכך יתכן שלשלושתיכם יש בָּהֶרֶת כמובן יש לשקול אבחנות אחרות . מפתה לחשוב על סיבות זיהומיות כשאחד אחרי השני מתפתחים כתמים בהירים על העור... לשמחתך ולשמחתינו מבין המחלות הזיהומיות שיודעות לעשות זאת - אין אף אחת שכיחה במקומותינו : צרעת, פִינְטָה , יוֹזְ ובֶגֶ'ל. סיבה שכיחה מאד לכתמים בהירים ע"פ הגוף - פטריית שמש. את אמורה לבצע בדיקה לפטריות. לפעמים אנשים נחשפים לחומריםשגורמים לבהרת העור בלי הגה מספקת - למשל בתעשיית הגומי. יש סיבות רבות מאד אחרות לכתמים בהירים במידה ויש ספק לגבי האטיולוגיה - מומלץ לעיתים לבצע ביופסית עור. מבחינת הטיפול - ישנם טיפולים בין אם מדובר בויטיליגו ובין אם מדובר במצבים אחרים אני מקווה שתמצאו מזור לבעיותיכם .

למעלה