"כ-30% מהסטודנטים לומדים מקצועות שיוחלפו בעוד כ-15 שנה ע"י אוטומציה ובינה מלאכותית"

פולגאר

Well-known member

choo

Active member
כל 5-15 שנה חוזרים על המשפט הזה, כל פעם בהקשר להייפ אחר. בפועל, יכולת החיזוי כל כך יורדת, שכל אחוז שיזרקו בטענות הללו יהיה מצוץ מהאצבע באותה המידה. מיד לאחר מכן מאיימים שוב ש"כל המשרות יעברו להודו/סין/מזרח אירופה...", וש"עם השיפור הטכנולוגי (מחוללי יישומים/שפות תיכנות דור 4 או 5/בינה מלאכותית/השלם את החסר) יהיה צורך בפחות מתכנתים". ערימות התחזיות השגויות מלמדות שאין משהו פרודוקטיבי לעשות עם התחזיות הללו, ופשוט צריך להיות עם האצבע על הדופק בכל רגע נתון....

user32

Well-known member
מנהל
בלי קשר להייטק, אני רואה מגמה אצל הדור הצעיר, מתכוון לדור של הילדים שלי שהם בגיל תיכון-סיום תיכון. בעיניי המגמה היא של הרחבת פערים מאוד גדולה. יש 10-20% "נורמליים". הם אלה שהולכים ל8200 לטיס או לשלדג, להייטק, לתארים הנחשבים, ודוחפים קדימה. השכבה הזאת לא נשחקה בשנים האחרונות.
אבל מה שהיה פעם שכבת הבינוניים, הפכה להיות תחתית הפח. לא קוראים ספרים, לא מסוגלים לפתור תרגיל חשבון פשוט, לא מסוגלים להתרכז בכלום, אפס מסוגלות ללמידה עצמית, בורות מביכה בכל התחומים, כולם מאובחנים וגם הריטאלין לא ממש עוזר. בעיניי אלה דרדרו את הדירוגים שלנו לתהום. לצערי אני רואה את זה אצלי בבית גם.
זה מתכתב עם המגמה העולמית. כמו שצ'ו כתב, התחזיות משתנות ולא בהכרח מתאמתות. צפו שרובוטים יחליפו פועלים ועובדים אבל בפועל המהפכה הרובוטית לא הגיעה ונמצאת רחוק מאוד מאיתנו. אפילו הרחפנים, הנהגים האוטונומיים שכבר 15 שנה בפיתוח כזה או אחר לא ממש ממריאים. לעומת זאת, תפקידי הביניים: מנהלי השקעות, סוכני נסיעות, מנהלי חשבונות, תמיכה טכנית, פקידים למיניהם שבעבר דרשו השכלה והכשרה הולכים ונעלמים.
לדעתי המדינה צריכה לעשות פיבוט רציני. להחיות מחדש את המגמות המקצועיות: טכנאים, מכונאים, חשמלים, נגרים ולצמצם מגמות עיוניות ותעודות בגרות "בכוח" עם ממוצע 60 שזה חסר תועלת לחלוטין בעולם שלנו.
חבל שיש ביקוש גדול למקצועות כפיים ומשכורות טובות אבל הילדים מנותבים למגמת גיאוגרפיה או קולנוע "כי זה הכי קל".

Nuke1985

Active member
אבל מה שהיה פעם שכבת הבינוניים, הפכה להיות תחתית הפח. לא קוראים ספרים, לא מסוגלים לפתור תרגיל חשבון פשוט, לא מסוגלים להתרכז בכלום, אפס מסוגלות ללמידה עצמית, בורות מביכה בכל התחומים, כולם מאובחנים וגם הריטאלין לא ממש עוזר. בעיניי אלה דרדרו את הדירוגים שלנו לתהום. לצערי אני רואה את זה אצלי בבית גם.

אני יודע שאני אשמע כמו פלוץ זקן, אבל לדעתי זה המסכים (או פעולות מענגות אחרות כמו מזון סופר טעים), המוח הוא מערכת עם משאבים מוגבלים (והוא ייכול להיות מותש כמו שריר) כששמעתי על העניין הזה של dopamine detoxing חשבתי שזה עוד איזה הנפצה של אינטרנט למרות שאנשים אמרו שזה ממש שינה את ההתנהגות שלהם לגמרי אבל עכשיו מסתבר שיש אפילו מדענים שאומרים שיש בזה היגיון מדעי.

user32

Well-known member
מנהל
אתה בכלל לא נשמע פלוץ זקן אלא מכוון בדיוק למה שחשבתי. ממש רואים את זה. מכורים לחלוטין למסך, לדופמין של ההודעות הקופצות, ויכולת קשב כאורך סרטון בטיקטוק. אפילו סדרת טלוויזיה אי אפשר לצפות בלי התעסקות בסמארטפון תוך כדי. אני אבדוק לגבי מה שרשמת dopamine detoxing, נשמע מעניין, תודה.

Nuke1985

Active member
אני אבדוק לגבי מה שרשמת dopamine detoxing, נשמע מעניין, תודה.

התוצאות בגוגל בנושא הזה הם לא הכי איכותיות לדעתי, שווה לראות סרטון אחר של הבחור שקשרתי עליו (אנדרו הברמן, פרופסור לנוירולוגיה בסטנפורד), זה מה שהוא אמר:

a few episodes ago I talked about a friend who I've known a long time. So it actually the child of a friend who has basically become addicted to video games, he decided actually after seeing that episode with Anna to do a 30-day complete fast from phone, from video games and from social media of all kinds. He's now at day 29 has really accomplished this, not incidentally, his levels of concentration, his overall mood are up. He's doing far far better. What he did is hard. In particular first 14 days is really hard, but the way that you replenish the releasable pool of dopamine is to not engage in these dopaminergic seeking behaviors. Because remember typically people arrive at a place where they want to stop engaging in these behaviors or ingesting substances when that dopamine is depleted, when they're not getting the same lift. In his case, he was feeling depressed. He thought he had ADHD. They were starting to treat it as ADHD. And certainly there are people out there who have ADHD, but what he found was that his levels of concentration are back. He does not need to be treated for ADHD. And actually the psychiatrist wondered if he did prior to this video game, social media fast. He's feeling good. He's exercising again. I'm not making this up. This is really a very specific, but very relevant example of how the dopamine system can replenish itself. Of course, if there's a clinical need for ADHD treatment, by all means pursue that. But I think a lot of ADHD does go misdiagnosed because of this depletion in dopamine that occurs because of overindulgence in other activities in the drop in baseline. So for anyone that's experienced a real drop in baseline who has addictive tendencies,
whether or not their behaviors or substances, that is always going to be the path forward. Is going to be either cold turkey or through some sort of tapering to limit interactions with the, what would otherwise be the dopamine evoking behavior or substance.

בגדול הדופמין הוא משאב שייכול להגמר, ושהוא נמוך זה ייכול להשפיע על המצב רוח והריכוז.

הסרטון המלא (זה בעיקרון פודקאסט, אז אפשר גם רק להקשיב בנסיעה או משהו כזה).

בלי קשר להייטק, אני רואה מגמה אצל הדור הצעיר, מתכוון לדור של הילדים שלי שהם בגיל תיכון-סיום תיכון. בעיניי המגמה היא של הרחבת פערים מאוד גדולה. יש 10-20% "נורמליים". הם אלה שהולכים ל8200 לטיס או לשלדג, להייטק, לתארים הנחשבים, ודוחפים קדימה. השכבה הזאת לא נשחקה בשנים האחרונות.
זה מתכתב עם המגמה העולמית. כמו שצ'ו כתב, התחזיות משתנות ולא בהכרח מתאמתות. צפו שרובוטים יחליפו פועלים ועובדים אבל בפועל המהפכה הרובוטית לא הגיעה ונמצאת רחוק מאוד מאיתנו. אפילו הרחפנים, הנהגים האוטונומיים שכבר 15 שנה בפיתוח כזה או אחר לא ממש ממריאים. לעומת זאת, תפקידי הביניים: מנהלי השקעות, סוכני נסיעות, מנהלי חשבונות, תמיכה טכנית, פקידים למיניהם שבעבר דרשו השכלה והכשרה הולכים ונעלמים.
לדעתי המדינה צריכה לעשות פיבוט רציני. להחיות מחדש את המגמות המקצועיות: טכנאים, מכונאים, חשמלים, נגרים ולצמצם מגמות עיוניות ותעודות בגרות "בכוח" עם ממוצע 60 שזה חסר תועלת לחלוטין בעולם שלנו.
חבל שיש ביקוש גדול למקצועות כפיים ומשכורות טובות אבל הילדים מנותבים למגמת גיאוגרפיה או קולנוע "כי זה הכי קל".
כן, ראיתי כבר את הסרט הדוקומנטרי הזה בעבר.

דרך אגב מומלץ בחום, הרג אותי ואת אח שלי כשצפינו את זה בטלויזיה...

rj222

New member
מתחבר למה שנאמר כאן, המסכים זה זוועה שהוחמרה בתקופת הקורונה - מטמטמים את הילדים.
הצלחתי להימנע מלתת לבת שלי פלאפון כל תקופת היסודי. בחטיבה המורה התקשרה ודרשה שנקנה פלאפון כי היא חייבת וואטסאפ.
יש תוכנת שליטה Google Family Link שמאפשרת להגביל את זמן השימוש, רק כדאי להזין גיל נמוך של הילד כי בגיל 12 זה מפסיק לעבוד.
אני לא דתי, אבל הרגלתי את הילדים שבשישי/שבת אין מסכים. פתאום הם מתחילים לשחק משחקי קופסה, לקרוא ספרים או לצאת לשחק בחוץ.
הליכה מגיל צעיר לספריה העירונית מעודדת קריאת ספרים.
לגבי הפרעת קשב, אני לא מאמין שיש תסמונת כזאת, אלא שיש חסרים תזונתיים והפרעות שינה שמפחיתים ריכוז.
הקפדה על ארוחת בוקר שינה מספקת ושיטת בוטיקו (נשימה איטית דרך האף שמפחיתה אסטמה והפרעות שינה) יכולים להפחית הפרעות קשב.

למעלה