להיות בשמחה תמיד?!

nehtab

New member
להיות בשמחה תמיד?!

להיות בשמחה תמיד?! "מהי באמת שמחה וכיצד אמורה היא להתבטא באופן מעשי…" – הרב טמיר. הרב ערן טמיר - 7/1/2003 אחת השאיפות הגדולות ביותר בחיינו היא הרצון להיות תמיד בשמחה. אך לא פעם אנו מוצאים את עצמנו תוהים מהי באמת שמחה וכיצד אמורה היא להתבטא באופן מעשי. האם אדם מחייך וצוחק הוא אדם שמח? מהו הגבול בין שמחה אמיתית לליצנות וקלות ראש? כיצד בתקופות קשות אפשר להיות שמחים עד כדי כך שנפסק להלכה שאפילו בעת צרה, חס וחלילה, כאשר צריך אדם לברך "ברוך דין האמת" צריך הוא לברך בשמחה? בשאלות קשות אלו התלבטה הגמרא במסכת שבת (דף ל' ע"ב) - "בקשו חכמים לגנוז ספר קהלת מפני שדבריו סותרים זה את זה: כתיב - 'ושכחתי אני את השמחה' וכתיב - 'ולשמחה זו מה היא עושה'?" מתרצת הגמרא - "לא קשיא, 'ושכחתי אני את השמחה' זו שמחה של מצווה, 'ולשמחה זו מה היא עושה' - זו שמחה שאינה של מצווה". א"כ, שמחת מצווה זוהי השמחה הרצויה אותה שלמה המלך משבח ואילו שמחה שאינה של מצווה זוהי תופעה של ליצנות וקלות ראש שעלינו להימנע ממנה. אך מהו גדרה של שמחה של מצווה? המהר"ל בספרו תפארת ישראל מבאר שלמילה מצווה יש שני שורשים: צ.ו.ה. - יש מצווה – הבורא, והוא ציווה לנברא מה לעשות. צ.ו.ת. צוותא - חיבור - קישור. המצווה יוצרת חיבור בין הבורא לנברא. שתי הוראות אלו משלימות זו את זו כאשר הקב"ה מצווה על האדם לקיים מצוות נוצר קשר וחיבור, צוותא, בין האדם לבוראו. על פי זה כל פעולה אשר האדם עושה ולא רק פעולות המופיעות בשולחן ערוך כחלק מתרי"ג מצוות) הגורמות לי להתחבר ולהתקשר אל הקב"ה - זוהי פעולה רצויה - זוהי שמחה של מצווה. במילים אחרות אפשר לומר שהשמחה הרצויה היא שמחה הנובעת מאיזון אמיתי בין כוחות הגוף והרוח של האדם. כאשר כל כוחות האדם - הגוף, הנפש, השכל והנשמה מופיעים בצורה שלמה כאשר כל כח מגלה את תפקידו בכמות ובאיכות - במצב כזה - מתמלא האדם שמחה. על פי זה ברורים דברי רבנו בחיי בפרושו לתורה (דברים, כ"ח, ו), "והשמחה במעשה המצווה, מצווה בפני עצמה, מלבד השכר שיש לו על המצווה יש לו שכר על השמחה", כלומר כל מצווה כוללת שתי מצוות: הביצוע המעשי של המצווה האופי שבו נעשתה המצווה – בשמחה, בחשק, המבטאים את הקשר הפנימי בין האדם למצווה. כמובן שלהגיע למצב מאוזן זה היוצר שמחה אמיתית פנימית, דרושה עבודה רבה, עבודה עמוקה ורצופה וכמו שכתב הרמב"ם בסוף הלכות לולב "השמחה ששמח האדם בעשיית המצווה ובאהבת האל שציווה בהן, עבודה גדולה היא". כיצד יכולים אנו להתקשר למדרגה גבוהה ופנימית זו? אם ננסה לברר מהו המהלך הנפשי העובר על האדם, היוצר שמחה, נגלה שכאשר האדם מגיע למציאות מחודשת, מציאות שאתמול לא הגיע אליה וכעת הגיע אליה, מציאות שעניינה התחדשות והתעלות למדרגה עליונה יותר שמצד האמת היא למעלה ממדרגת האדם - היא הגורמת לאדם שמחה. לכן כאשר מסתיימת הרגשת ההתחדשות, כאשר הדבר נהפך להרגל האדם מאבד את שמחתו. דוגמא לכך: אדם קנה מכונית חדשה. בתחילה הוא מאד שמח על כך - זהו דבר מחודש שלא היה לו קודם לכן אך כעבור זמן שמחתו תלך ותדעך עד שתיעלם כליל לאחר שהתרגל למצב החדש שכבר איננו חדש יותר. דבר זה יוצר לא פעם תסכול מצד אחד ושאיפה לדבר מחודש נוסף מצד אחר וכמו שאמרו חז"ל - "יש לו מאה רוצה מאתיים" וכן הלאה. רק דבר אחד יכול ליצור באמת שמחה תמידית - כי תמיד תופיע בו התחדשות והתרעננות, התעלות והתפתחות ללא סוף. זוהי התורה - התורה שמקורה בהקב"ה - באין סוף, המופיעה בלימוד ובמעשה, היא המסוגלת לגרום לאדם שמחה פנימית עמוקה ורצופה היות והיא למעלה למעלה מן האדם אך שייכת אליו וכמו שכתב מרן הרב קוק בספרו מוסר אביך (פ"א פיסקה ח) "ועל דבר שהוא למעלה ממדרגתו בעצם (באופן עצמי) ועם זה הוא יפה וטוב לו, ודאי שראוי הוא לשמוח, כמו שישמח בבוא אליו דבר טוב מחודש, שכיוון שלא היה לו זה הטוב הרי מעלתו לא הגיעה לזה, וכיוון שנתחדש לו הטוב שלמעלה ממדרגתו, הוא שמח, אך אחר שכבר זכה אל הטוב ההוא כבר מדרגתו עלתה לזה הטוב ואין כאן מקום שמחה. א"כ כאשר יהיה לנו דבר שתמיד הוא למעלה ממדרגתנו והוא טוב לנו אז ראויה לה השמחה התמידית עם כל יושנה וזהו עניין - 'בכל יום יהיו בעיניך כחדשים'" באהבת ישראל ננצח, צו השעה- אהבת חינם. חייך אחי, אתה יהודי.

Twisted logic

New member
ממש נהנתי לקרוא מה שכתבת ../images/Emo24.gif

ממש יפה, הבנתי באמת עד כמה חשובה השמחה בחיינו. אני כיום יודעת שאני רוצה לקבל על עצמי הרבה מצוות והלכות כי הנפש שלי זקוקה לזה לפני שנתיים הייתי חילונית גמורה, היום אני שומרת שבת למרות שבבית הורי לא שומרים, משתדלת כמה שיותר לא להדליק אור/קומקום וכו', מתפללת, קוראת תהילים כל יום, השבוע התחלתי יותר ללכת עם חצאיות. קניתי חצאיות ובמהלך הקניות הרגשתי כל כך טוב, שפשוט אי אפשר לתאר. ואחרים חושבים ששטפו לי את המח, שאני מבולבלת בגלל שאני עושה הכל מהר וכו', אבל בשבילי זה לא מהר בכלל, אני כבר שנתיים ככה מתחזקת לאט לאט והיום אני מרגישה שזו מחובתי לתת עוד מעצמי לבורא עולם, אני ונפשי זקוקות להתחזקות הזו, זה בא ממקום של אהבה, הבנה ורצון עז לעשות כך. חבר שלי לא מבין את זה איך זה שפתאום השתניתי ואני רוצה להתחזק מהר..אני גם רוצה להתחתן, לא ממש עכשיו אבל בעוד שנה וחבר שלי לא מעוניין רק בעוד שנתיים וחצי בערך שיותר נתבסס כלכלית, אבל אמרתי לו שאף פעם לא יהיה מספיק כסף, תמיד יהיו מחויבויות כלשהן, לימודים, ספורט וכדומה. בקיצור אני די מיואשת מהמצב הזה ואני יודעת שהקב"ה יעזור לי להגיע להחלטות הנכונות בחיי. יום שמח ומבורך!

nehtab

New member
אשרייך!!! כל הכבוד!!

זכית בזכות עצומה! המשיכי כך! כתוב במשנה- בן הא הא אומר- לפום צערא אגרא- לפי הצער השכר. פירוש רבינו עובדיה מברטנורא: כפי רוב הצער שאתה סובל בלימוד התורה ועשיית המצוה, כן יהיה שכרך מרובה. באמת זה קשה מה שאת מתארת ואני מבינה אותך. אדם שחי בסביבה חילונית ומשנה את אורח חייו זה באמת צעד לא קל אבל צעד חשוב שטוב מאוד שעשית ומגיע לך כל הכבוד! אני איתך! לדעתי אם תמצאי בנות דתיות בסביבתך זה מאוד יכול לעזור, כי מי שעכשיו איתך זה אנשים מהצד החילוני שלאו דוקא מושכים אותך ולכן כדאי גם להכיר שתהיה לך חברה מהצד השני. היום יש הרבה שיעורים ומדרשות לבנות, שיחות ממש מעניינות. אני יודעת שאירגון "ערכים" מארגן משיעורים כאלה ואת יכולה לברר אם יש ליד הבית שלך. גם לקרוא ספרים כמו מסילת ישרים, הבית היהודי, ארחות צדיקים, זה דבר מאוד כדאי. אני רגילה לקרוא כל יום ספר כמו אלה שכתבתי וזה ממש משפיע עלי ומשנה אותי בהרבה דברים חיוביים וטובים. לגבי מה שכתבת- "בקיצור אני די מיואשת מהמצב הזה ואני יודעת שהקב"ה יעזור לי להגיע להחלטות הנכונות בחיי". - יש משהו ממש נפלא שקראתי בספרונים של ברסלב וזה דבר שמאוד עוזר והוא- לדבר עם ה'. ללכת למקום שאין שם בני אדם ושם לדבר איתו בשפת האם כמו חבר אל רעהו, לספר לו כל מה שעובר עלינו, לבכות לפניו, לבקש ממנו שיעזור לנו ולשפוך את הנפש לפניו. וגם אם בהתחלה יכול להיות שיראה לנו שאף אחד לא מקשיב לנו אז עדיין להמשיך ולדבר איתו ובהשך כבר נרגיש. ה' שומע ומקשיב לנו ואוהב כל אחד אהבה עצומה, יש השגחה פרטית על כל יהודי. התפילות האלה עושות הרבה מאוד בשמים ויש להם הרבה כוח. אני יכולה להעיד על עצמי שזה מאוד מאוד עוזר לי, כבר אחרי שאני מסיימת לדבר עם ה' אני מרגישה הקלה. תפילות זה אחד הדברים שריכים חיזוק, גם אם תפילה אחת לא התקבלה, עדיין להמשיך להתפלל ואולי התפילה הבאה בע"ה תתקבל. ונזכור- רבי נחמן מברסלב אומר- אין יאוש בעולם כלל! תמשיכי בדרך שלך, וכל הכבוד לך! באהבת ישראל ננצח, צו השעה- אהבת חינם. חייך אחי, אתה יהודי.

nehtab

New member
../images/Emo140.gif

בהשך להודעה שכתבתי לך מקודם, שכחתי להוסיף שלא אני חיברתי את המאמר אלא הרב ערן טמיר. באהבת ישראל ננצח, צו השעה- אהבת חיטנם. חייךל אחי, אתה יהודי.

למעלה